تنش بین ایران و آمریکا در تنگه هرمز/ رهگیری سریع ناو آمریکایی

4 شهريور 1395 ساعت 9:53


نزدیک شدن قایق های ایرانی با سرعت بالا، شرایط خطرناک و آزاردهنده ای را ایجاد کرد که می توانست به تشدید درگیری ها از جمله ...

به گزارش جام نیـوز، اظهارات یک مقام پنتاگون درباره نزدیک شدن قایق های نظامی ایران به ناو آمریکایی انعکاس گسترده ای در رسانه های انگلیسی زبان داشته است.

خبرگزاری رویترز (Reuters)، سی ان ان (CNN)، هافینگتون پست (Huffington Post)، وال استریت ژورنال (WSJ)، فاکس نیوز (Fox News)، گاردین (Guardian)، العربیه (Al-Arabiya)، اسپوتنیک (Sputnik) و ... از جمله رسانه هایی هستند که به این موضوع پرداخته اند.

رویترز در انعکاس این خبر تیتر زد: یک مقام ایالات متحده اعلام کرد، قایق های ایرانی به سرعت ناو آمریکایی را رهگیری کردند.

براساس این گزارش، یک مقام رسمی پنتاگون اعلام کرد، چهار قایق متعلق به سپاه پاسداران ایران روز سه شنبه و در اقدامی تهاجمی به یک ناو آمریکایی در حوالی تنگه هرمز نزدیک شدند.

رویترز افزود: این اقدام درشرایطی انجام شده که واشنگتن از نقش‌آفرینی و جایگاه ایران در خلیج [فارس] و جنگ سوریه نگران است.

این مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود روز چهارشنبه گفت، دو فروند از چهار قایق ایرانی به فاصله ۳۰۰ یاردی ناو "یواس‌اس نیتز" ایالات متحده رسیدند. به گفته وی، این یک اقدام "ناامن و غیرحرفه ای" بوده است.

مقام وزارت دفاع آمریکا افزود: اقدام آزاردهنده قایق های ایرانی، شامل رهگیری با سرعت بالا و نزدیک شدن زیاد به ناو نیتز بوده که علیرغم هشدارهای مکرر این ناو صورت گرفت.

سپاه پاسداران ایران به فعالیت های نظامی آمریکا در نزدیکی این کشور خوشبین نیست و با دقت آن را زیر نظر دارد.

این مقام آمریکایی گفته، ناو نیتز در حادثه روز سه شنبه ۱۲ با تلاش کرده با قایق های ایرانی تماس بگیرد اما پاسخی دریافت نکرده است.

وی افزود: نزدیک شدن قایق های ایرانی با سرعت بالا، شرایط خطرناک و آزاردهنده ای را ایجاد کرد که می توانست به تشدید درگیری ها از جمله اقدامات دفاعی بیشتر از سوی ناو آمریکایی بیانجامد.

مقام پنتاگون ادامه داد: ناو نیتز به منظور فاصله گرفتن از قایق های نظامی ایران مسیر خود را تغییر داده است. اگر ایالات متحده با ایران رابطه سیاسی داشت این اقدام می توانست به اعتراض دیپلماتیک منجر شود.

"کریم سجادپور" پژوهشگر ارشد مسائل خاورمیانه در اندیشکده "صلح بین الملل کارنگی" در این باره گفت: سپاه پاسداران طی چهار دهه گذشته آمریکا را بزرگترین تهدید برای جمهوری اسلامی می داند. وی افزوده که این نگاه پس از توافق هسته ای تغییری نکرده است.

در ماه ژانویه، ۱۰ سرباز نیروی دریایی آمریکا زمانیکه وارد آب های ایران شده بودند توسط سپاه پاسداران دستگیر شدند. آنها پس از ۱۵ ساعت بازداشت از سوی ایران آزاد شدند.


کد مطلب: 384976

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcefe8xpjh8voi.b9bj.html?384976

الف
  http://alef.ir