اردوغان باردیگر آلمان را حامی تروریسم خواند

14 تير 1396 ساعت 19:51


رئیس جمهور ترکیه انتقاد شدیدی به ممنوعیت سخنرانی وی در جمع طرفدارانش از طرف دولت آلمان وارد کرده و گفت تا زمانی که برلین طرفداران جنبش گولن را به ما تحویل ندهد ما آن را حامی تروریسم می دانیم.

به گزارش تسنیم ، "رجب طیب اردوغان"، رئیس جمهور ترکیه در آستانه نشست جی 20 در گفتگو با نشریه "دی سایت"، لحن خود در برابر آلمان را تشدید کرده و بخصوص این انتقاد را به برلین وارد کرد که به وی اجازه نمی دهند در برابر شهروندان خود در این کشور سخنرانی کند.

اردوغان گفت:  آلمان دست به خودکشی می زند. آلمان باید این خطای خود را تصحیح کند.

وی درباره تلاش دولت آلمان برای آزادی دنیز یوسل خبرنگار آلمانی دستگیر شده در کشورش نیز گفت: او نمی تواند درک کند که این حد تلاش برای یک نفر انجام می شود. اینکه خانم مرکل نجات یک مظنون ترور را در دستور کار قرار می دهد برای من هم بسیار بسیار عجیب بود.

وی بار دیگر بر اتهامات خود علیه این خبرنگار آلمانی مبنی بر حمایت وی از تروریست ها تاکید کرده و او را یک جنایتکار نامید.

رئیس جمهور ترکیه در بخش دیگری از این گفتگو همچنین این مسئله را غیر قابل درک دانست که دولت آلمان بسیار محتاطانه به درخواست آنکارا برای استرداد طرفداران جنبش گولن پاسخ می دهد.

وی همچنین گفت: من این را از خانم مرکل درخواست کرده ام که چرا این افراد را به ما باز نمی گرداند؟ تا زمانی که دولت آلمان این کار را انجام ندهد ترکیه آلمان را به عنوان کشوری ارزیابی خواهد کرد که از تروریست ها حمایت می کند.

اردوغان هم زمان بر اهمیت روابط آلمان- ترکیه با توجه به عضویت مشترک آن ها در ناتو، روابط تجاری و حدود 3 میلیون ترک که در آلمان زندگی می کنند تاکید کرده و گفت: ما به یکدیگر نیاز داریم و ما باید این روابط را حفظ کنیم.


کد مطلب: 489475

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcefo8enjh8vei.b9bj.html?489475

الف
  http://alef.ir