سعد حریری: سلاح حزب‌الله "غیرقانونی" است

27 بهمن 1395 ساعت 10:36


نخست‌وزیر لبنان ضمن تأکید بر اینکه آرمان اصلی جریان المستقبل مبارزه با تندروی است، گفت: اوضاع لبنان از زمان انتخاب رئیس‌جمهور بسیار بهتر شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از سایت اینترنتی النشره، سعد حریری، نخست‌وزیر لبنان در سخنانی به مناسبت دوازدهمین سالروز ترور رفیق حریری، نخست‌وزیر فقید لبنان گفت: رفیق حریری منافع ملی را بر منافع شخصی ترجیح می‌داد و ما با این روحیه برای تحقق دستاوردی در سایه ریاست جمهوری میشل عون و دولت کنونی تلاش می‌کنیم. اگر به ائتلاف ۱۴ مارس بنگریم می‌بینیم که مردم در آن زمان لبنانی متنوع و تعددگرا می‌خواستند و وحدت ملی و حقیقت و عدالت خواسته اصلی آن‌ها بود. ما امروز می‌بینیم که هنوز به آن روز نرسیده‌ایم. ما با میشل عون برای بازگرداندن پویایی و این ذهنیت به لبنانی‌ها همکاری می‌کنیم.

وی تأکید کرد: ما از یک طایفه یا مذهب دفاع نمی‌کنیم بلکه از میانه‌روی دفاع می‌کنیم و هیچ شکی نیست که اوضاع لبنان از زمان انتخاب رئیس‌جمهور بسیار بهتر شده است. آرمان اصلی جریان المستقبل "مبارزه با تندروی" است. این جریان از میانه‌روی در لبنان حمایت کرد و ما اعتماد شهروندان به حکومت را بازگرداندیم.

سعد حریری گفت: اقداماتی که ما با میشل عون انجام دادیم دستاورد بزرگی است و ما توانستیم کشور را از بی‌تحرکی و خلأ به این مرحله منتقل کنیم. ما کارمند و خدمتگزار مردم هستیم و اگر فردی از جریان المستقبل مرتکب جرمی شود مثل دیگران مجازات خواهد شد. ما از مظلومان دفاع خواهیم کرد.

وی تأکید کرد: روابط ما با رئیس‌جمهور بر پایه صراحت و صداقت است و ما می‌خواهیم این روابط طی مرحله آتی نیز به همین شکل باقی بماند؛ چراکه کشور به همکاری نیاز دارد. من اگر هم با میشل عون در سیاست اختلاف نظر داشته باشم اما به او احترام گذاشته‌ام با این حال رخدادهای سیاسی ثابت کرده‌اند که یک طرف نمی‌تواند در این کشور حکومت کند برای همین ما به همکاری نیاز داریم اما این به این معنا نیست که اختلافات سیاسی نداشته باشیم.

سعد حریری گفت: اختلافات سیاسی ما در داخل نباید به خارج به ویژه درباره مسائل استراتژیک و اولویت‌ها که احیای اقتصاد است، سرایت کند.

وی درباره قانون انتخابات گفت: ما مشکلی با هر قانون انتخاباتی که تدوین شود نداریم و مهم این است که ساختار عادلانه باشد.

سعد حریری گفت: اختلافات ما با جریان آزاد ملی سیاسی بود و اگر به طرح ملی‌مان بنگریم می‌بینیم که یک طرح واحد است. ما همگی می‌خواهیم لبنان شکوفا و دور از فساد باشد.

وی تأکید کرد: راه حلی که ما برای پر کردن خلأ ریاست‌جمهوری و تشکیل دولت جدید به آن دست یافتیم به خاطر تضمین ثبات لبنان بود. ما به خاطر حفظ ثبات مذاکره و سازش کردیم اما بر سر حق و آرمان‌ها سازش نکرده و نخواهیم کرد؛ آرمان‌هایی که شامل دادگاه بین المللی، رویکرد به نظام بشار اسد و موضعمان نسبت به سلاح "غیرقانونی" در دست حزب‌الله است.

حریری به عدم توافق درباره سلاح حزب‌الله چه در داخل کابینه و چه پارلمان و چه بر سر میز مذاکرات اشاره و تأکید کرد: آنچه از لبنان محافظت می‌کند ارتش و حکومت است. تصمیمات لبنان به دست حکومت است نه به دست افراد یا رهبران یا محورهای منطقه‌ای و بین المللی. ما هرگز اجازه نمی‌دهیم که لبنان به محورهای خارجی تحویل داده شود.

لبنان روز سه‌شنبه مراسم بزرگداشت دوازدهمین سالروز ترور رفیق حریری را در بیروت برگزار کرد. رفیق حریری ۱۴ فوریه ۲۰۰۵ به همراه ۲۱ تن دیگر در انفجار مهیبی که موکب وی را در نزدیکی هتل سن جورج در بیروت هدف قرار داد، ترور شد.

سعد حریری روز سه‌شنبه بر سر مزار پدرش رفت. لبنان در پی ترور رفیق حریری به سرعت به دو ائتلاف ۱۴ و ۸ مارس تقسیم شد. ترور رفیق حریری کشور را به سمت بحران‌های سیاسی کشاند.


کد مطلب: 445897

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdceon8efjh8evi.b9bj.html?445897

الف
  http://alef.ir