معاملات مسکن نصف شد

14 دی 1395 ساعت 14:34


به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک در ۱۱ روز ابتدای دی ماه سال جاری تعداد معاملات مسکن سال کل کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل نصف شده است.

به گزارش ایسنا، حسام عقبایی در مراسم رونمایی از وب سایت درج آگهی ملک "شابش" اظهار کرد: در ۱۱ روز ابتدای دیماه ۱۸ هزارو ۱۴۹ قرارداد خرید و فروش داشتیم در کشور ثبت شد. این در حالی است که سال گذشته ۳۴ هزار قرارداد داشتیم که نشان می‌دهد معاملات حدود ۵۰ درصد کاهش یافته است و می توان گفت بازگشت به رکود داشتیم. پیش‌بینی ما این بود که هشت ماه افزایش حجم معاملات به سطح کشور تسری پیدا کند.

وی همچنین در خصوص تعداد معاملات شهر تهران گفت: در ۱۱ روز اول دی ماه در شهر تهران ۵۷۲۲ قرارداد خرید و فروش داشتیم. در مدت مشابه سال قبل نیز ۶۱۹۵ قرارداد امضا شده بود. اما در مجموع فکر می کنم تا پایان سال شاهد افزایش نسبی معاملات در شهر تهران خواهیم بود. با این حال تا پایان سال ۱۳۹۵ ظرفیت افزایش قیمت مسکن وجود ندارد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک اظهار کرد: بازار مسکن در ایران بالاترین ارزش افزوده را در سطح جهان دارد که از سرمایه‌گذاران خارجی دعوت می‌کنیم در این بازار ورود پیدا کنند. بازار مسکن در ایران بالاترین ارزش افزوده در سطح دنیا را دارد، لذا حتی در شرایط فعلی که مسکن در رکود است، این بازار نسبت به بسیاری از کشورهای منطقه شرایط بهتری داشته که از سرمایه‌گذاران و شرکت‌های خارجی دعوت کرده و تاکید می‌کنم ایران این آمادگی را دارد که در خصوص جذب سرمایه گذاری برای تولید مسکن اماکن تجاری و حتی اماکن ورزشی با آنها همکاری کند.

وی درخصوص آخرین وضعیت قانون پیش فروش به ایسنا گفت: قانون پیش فروش ساختمان با توجه به شرایطی که الان در کشور داریم قابلیت اجرایی ندارد؛ زیرا زیرساخت‌های لازم برای اجرای آن فراهم نیست. لذا مشاوران املاک و نیز صد در صد از فعالان حوزه ساختمان از سازمان نظام مهندسی، نظام کاردانی، شهرداری ها و سایر نهادهای مرتبط با مسکن که نسبت به اجرایی شدن این قانون نقش دارند زیرساختهای لازم را برای اجرای آن نمی‌بینند.

عقبایی افزود: تهدیدی که وجود دارد این است که هم اکنون به دلیل عدم نقش مشاوران املاک در بحث پیش فروش، عملا این ابزار که ۴۰ درصد بازار مسکن را به خود اختصاص داده در یک فضای غیرقانونی صورت می گیرد و این مساله می تواند طرح دعواهای حقوقی را بالا ببرد. لذا این مطالبه را از کمیسیون عمران مجلس، وزارت راه و شهرسازی و دولت داریم و امیدواریم که اصلاح قانون پیش فروش در دستور کار قرار گیرد.

وی درباره علت کاهش معاملات مسکن در آذرماه امسال نسبت به سال قبل گفت: چون برنامه جامعی در حوزه اقتصادی ایران وجود ندارد قاعدتا تحلیل‌ها و گمانه‌زنی‌ها تحت تاثیر بسیاری از شرایط مقطعی قرار می گیرد. پیش‌بینی این بود که با توجه به سیاست‌های دولت سرعت خروج از رکود بالا برود که این اتفاق در آبان ماه افتاد و حدود ۱۸ درصد تعداد معاملات بالا رفت، ولی در آذرماه شاهد کاهش معاملات بودیم. در آذرماه تعداد قراردادهای تهران خرید فروش ۱۳ هزار مورد بود، در حالی که در مدت مشابه سال قبل ۱۵ هزار مورد بود. علت آن قرار داشتن در زمستان نبود بلکه پایین بودن انگیزه بازار سرمایه ای در این زمینه بود. بالا رفتن قیمت دلار هم به این نابسامانی کمک کرد.

عقبایی همچنین در خصوص ابزارهای نوین معاملاتی گفت: افراد، شرکت‌ها و مجموعه‌های مختلفی در حوزه ارایه خدمات خاص به مشاوران املاک در سراسر کشور فعالیت می‌کنند، اما شرکت‌هایی که در زمره خانواده مشاوران املاک قرار دارند انگشت شمار هستند.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک تاکید کرد: در شرایط امروز کشور موضوع خرید مسکن یکی از مشکلات مردم است. علی‌رغم تکثر مشاوران املاک در کشور پای حرف دل مردم که می نشینیم مردم خواسته شان این است که ارایه خدمات به مردم با سرعت بیشتر و با روش‌های نوین تر، با وقت کمتر و ضریب امنیت بالاتر صورت گیرد.

عقبایی با بیان اینکه بخشی از مطالبات مردم وظایف صنفی است و بخشی دیگر بر عهده بخش خصوصی است، گفت: در دنیای امروز که تجارت الکترونیک حرف اول را می زند و از آنجا که رتبه کشور ما در بین کشورهای دنیا در پایین ترین سطح در این زمیه قراردارد، قاعدتا کسب و کار ایران باید استقبال کند از افراد و شرکتهای قانونمند در حوزه مجازی که قصد دارند خدمات صنفی ارایه دهند.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه در شرایط رکود مسکن قرار داریم ابزارهای نوین می‌تواند برای خروج از رکود کمک کند. اگر از این ابزارها درست و اصولی استفاده شود می توانیم دوره خروج از رکود را کوتاه کنیم. کما اینکه در کشورهای توسعه یافته یکی از ابزارهای سرعت بخشیدن به خروج از رکود، تحریک تقاضا، ایجاد انگیزه و ابزارهای لازم برای متقاضیان و اقناع و سرعت بخشیدن به خدمات حوزه مهندسی فروش است.

عقبایی خاطرنشان کرد: زمانی که سامانه اطلاعات املاک یا کد رهگیری را رونمایی می کردیم در بسیاری از نقاط کشور برایشان سنگین بود، ولی الان می بینیم در مرز افغانستان هم به سامانه اطلاعات املاک و مستغلات متصل هستند و کد رهگیری دریافت می کنند. لذا اگر مشاوران املاک مجازی نیز در مسیر خود قرار گیرد می تواند مفید باشد. این موضوع در لبه تیغ قرار دارد اما اگر درست استفاده شود، ضرر آن به کمترین حد خود می رسد.

در این نشست مدیرعامل شابش اظهار کرد: نرم افزاری تهیه کرده ایم که می تواند به افراد برای جست و جوی ملک از طریق سایت و اپلیکیشن کمک کند و بدین ترتیب در وقت و هزینه صرفه‌جویی کنند. این وب سایت ارایه کننده آگهی های فروش و اجاره ملک است که توسط آژانسهای املاک درج می شود. در حقیقت این وب سایت میان جویندگان و فروشندگان ملک و آژانسهای املاک ارتباط برقرار می‌کند.

شهریار هژبر افزود: اتحادیه املاک از ابتدا در جریان کارهای ما بوده است. در حال حاضر حدود ۲۴ سایت املاک در کشور فعالیت می کنند ولی جا برای این است که یک سایت خدمات عالی ارایه کند؛ ولی هنوز سایتهای املاک نتوانسته اند جای خود را پیدا کنند. به همین دلیل دیوار بیشترین تراکنش را دارد. اما باید در نظر گرفت که ملک یک سایت تخصصی است و نباید کنار دوچرخه، اتومبیل و اجناس دیگر به فروش گذاشته شود. به اعتقاد من باید خرید و فروش اینترنتی ملک حرفه ای شود.


کد مطلب: 431298

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdceoz8evjh8xwi.b9bj.html?431298

الف
  http://alef.ir