بازتاب گسترده تنفیذ حکم ریاست جمهوری در رسانه های خارجی

12 مرداد 1396 ساعت 13:28


 مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی توسط مقام معظم رهبری روز پنجشنبه در رسانه های همگانی بازتاب گسترده ای داشت.

به گزارش ایرنا ، دو پایگاه خبری 'عواجل پرس' و 'المعلومه' عراق با انتشار خبر آغاز این مراسم جزئیات آن را به طور کامل شرح داده و نوشتند: قرار است روحانی رئیس جمهوری شنبه آینده (پس فردا) ضمن ادای سوگند قانونی فهرست وزیران مورد نظر خود را تقدیم مجلس شورای اسلامی کند.

در همین راستا روزنامه الدیار و شبکه های تلویزیونی المنار و المیادین و پایگاه خبری العهد به طور زنده و خبر آغاز مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری روحانی را منتشر کردند.

به نوشته العهد ارگان حزب الله لبنان ، مقام معظم رهبری در این مراسم گفتند: همزمان شدن این اجتماع با سالروز میلاد امام رضا (ع) حائز اهمیت بسیاری است .

شبکه تلویزیونی المنار نیز علاوه بر پخش زنده مراسم متن حکم تنفیذ ریاست جمهوری را در پایگاه اینترنتی خود منتشر کرد. شبکه تلویزیونی ماهواره ای الغدیر اقدام به پخش زنده مراسم از ابتدا تا انتها نمود و خاطرنشان کرد که بر اساس ماده 110 قانون اساسی رهبری پس از انتخاب رئیس جمهور توسط ملت حکم ریاست جمهوری وی را تنفیذ می کند.

از سوی دیگر پایگاه خبری 'یمن نیوز' نیز در شماره امروز خود خبر آغاز مراسم تنفیذ را با جزئیات آن انتشار داد.

روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم چاپ لندن نیز به محض آغاز مراسم آن را پوشش داده و به نقل از اظهارات روحانی در ماه می گذشته خاطرنشان کرد که انتخاب مجدد وی از سوی ایرانیان بیانگر آن است که آنان خواهان ادامه یافتن سیاست درهای باز سیاسی از سوی کشورشان بر روی جهان هستند.

پایگاه خبری شبکه تلویزیونی بی بی سی انگلیس نیز با این عنوان ' در مراسم تنفیذ و تحلیف رئیس‌جمهور ایران چه می‌گذرد؟' نوشت: طبق بند 9 اصل 110 قانون اساسی، امضای حکم ریاست جمهوری از جمله وظایف و اختیارات رهبر ایران است. آقای روحانی چهارمین رئیس جمهوری ایران در دوره رهبری آیت‌الله خامنه ای است و حکم تنفیذ او، هشتمین حکمی است که آقای خامنه ای صادر می کند.

بی بی سی افزود : تنفیذ حکم ریاست جمهوری توسط رهبر ایران، باید قبل از مراسم تحلیف یا سوگند رئیس جمهوری انجام شود. این مراسم به فاصله کوتاهی پیش از مراسم تحلیف برگزار می شود. در این مراسم رئیس جمهور پیشین و اعضای اصلی کابینه او، سران قوا و نهادهای اصلی حکومت، مقام های سیاسی، نظامی و مذهبی و همچنین جمعی از سفرای مقیم تهران حضور دارند.

پایگاه خبری روسیا الیوم نیز به نقل از رسانه های داخلی کشور، اقدام به انتشار این خبر برای مخاطبان خود کرد.


کد مطلب: 498321

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcewv8ezjh8oxi.b9bj.html?498321

الف
  http://alef.ir