گزارش باقر لاریجانی از ماجرای سرقت علمی و مجله نیچر/ ۴نفر با حیثیت علمی ایران بازی کردند

25 آبان 1395 ساعت 13:30


معاون آموزش وزارت بهداشت از نتیجه بررسی سرقت علمی ظرف ۲ هفته آینده خبر داد و گفت: از میان ۴ نفری که تخلف بارزی داشته اند یک نفر ۲۰ تخلف، نفر دیگری ۱۲ تخلف داشته اند و در نهایت این ۴ نفر با حیثیت کشور بازی کردند.

دکتر باقر لاریجانی در جلسه بررسی تقلب علمی که امروز در وزارت بهداشت تشکیل شد، گفت: چند وقت پیش مجله ساینس حدس و گمانی زده که ۱۰ درصد مقالات پژوهشی کشور ساختگی است. پس از آن در تحقیق و تفحصی که کردیم حدود ۳۰۰ موسس در این زمینه کار می کند‌.

او ادامه داد: مجله ساینس این تخمین زده و مصاحبه کرده که چرا این اتفاق در ایران رخ می دهند. ما نمی خواهیم بگوییم که هیچ مشکلی نداریم و چنین اتفاقی نیفتاده است اما این مجله در گزارش خود این موضوع را بزرگنمایی کرده است.

لاریجانی با اشاره به بزرگنمایی مجله ساینس در رابطه با تقلب علمی در ایران گفت: این مجله در گزارش خود به این موضوع اشاره کرده است که در ایران بازار تقلب علمی و پایان نامه نویسی رونق پیدا می کند.

او گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی از ما خواسته است حجم این حادثه را بسنجیم، پس از گزارش مجله ساینس، مجله نیچر نیز گزارش دیگری را منتشر کرد و ذکر کرد که سال قبل بررسی کرده و به این نتیجه رسیده که مقالاتی که از پژوهشگران ایرانی در سایت علمی منتشر شده به دلایلی از روی سایت جمع شده است.

لاریجانی ادامه داد: یکی از دلایلی که سبب شده مقالات از سایت جمع شود این است که محققی در جای دیگری مقاله خود را چاپ کرده که سایت دیگر پس از بررسی آن را جمع می کند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با بیان اینکه این اتفاق در کشورهای دیگر نیز اتفاق می افتد، گفت: در میان گزارش های سرقت علمی در ایران ۵۸ مقاله از سری مقالات بی ام سی درجاتی از مشکلات را داشتند‌. ۴۲۰ نفر از افراد در گیر آن بودند. و از این تعداد ۱۰۰ نفر بیشترین درگیری را داشتند و از میان آنها ۴ نفر تخلف بارز داشتند که اکثریت آنها دانشجو بودند و پابلیکیشن خوبی ندارند.
او افزود: از میان ۴ نفری که تخلف بارزی داشته اند یک نفر ۲۰ تخلف، نفر دیگری ۱۲ تخلف داشته اند و در نهایت این ۴ نفر با حیثیت کشور بازی کردند.

باقرلاریجانی بیان کرد: تبعا ساختاری با این تخلفات و این افراد برخورد می کنیم و وزارت بهداشت تمهیدات خود را برای جلوگیری از چنین تخلفاتی در نظر خواهد گرفت.

او گفت: باید با بازار تخافات برخورد کنیم، ما بررسی کرده ایم که این تخلفات در کدام رشته ها صورت گرفته و کدام دانشگاه ها نقش بیشتری در این تخلفات داشته اند. افراد متخلف و دانشگاه ها برای ما کاملا روشن است و با آنها برخورد می شود.
معاون آموزش وزارت بهداشت گفت: در مقابل این همه پابلیکیشینی که چاپ می شود تعدادی از آن دچار مشکل بوده اند. ۳۰ هزار پابلیکیشین داریم ولی نباید در کشور این مشکل توسعه پیدا کند.

او با اشاره به انتشار اسامی افراد سرشناس و وابسته به دولت در این جریان بیان کرد: واقعه دیگر که همزمان با انتشار گزارش این مجلات در رابطه با سرقت علمی رخ داد انتشار اسامی بود که هیچ کدام ربطی با این ماجرا ندارند. افراد صاحب نظری مثل دکتر هاشمی و دکتر میرزاده و .. هیچ ارتباطی با این ماجرا ندارند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت بیان کرد: از مجموعه ۳۰ هزار پابلیکیشن ۱۴۰ نفر ایندکس خوبی دارند و برخی از آنها ۱۰ هزار بار دیده شده اند و به آنها استناد شده است. نباید با یک اتفاق مجموعه حیثیت کشور را خراب کنیم، افرادی که تعداد پابلیکیشن های زیادی دارد در دنیا زیاد هستند که بسیاری از آنها ۲۰ تا ۳۰ سال کار کرده اند و سابقه دارند.

لاریجانی افزود: آن چه که در زمینه علمی می‌بینیم این است که افراد متخلف کسانی هستند که تازه وارد هستند. نباید با مسائلی که رخ می دهند وجهه کشور را خراب کنیم.

او با اشاره به اینکه تهیه مقالات به صورت گروهی در دنیا مرسوم است، گفت:در حوزه پزشکی کار فردی کم است. در طی سال های گذشته یک مقاله وجود ندارد که توسط یک نفر نوشته شده باشد. بسیاری از مقالات مفصلی که در دنیا چاپ می شود هزار و ۱۰۰ نفر در آن مشارکت داشته اند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت بیان کرد: با توجه به روش هایی که در چاپ مقالات وجود دارد باید به این نکته توجه کنیم که مجموعه انتشارات علمی محصول پژوهش است. کشور ما دارد مسیرهای توسعه علمی را به سرعت طی می کند که ممکن است چالشی در آن وجود داشته باشد.

او با اشاره به مشکل پایان نامه نویسی در کشور بیان کرد: با هم باید به راهکارهایی فکر کنیم که راه حلی برای پایان نامه ها پیدا کنیم. لاریجانی با بیان اینکه نباید در دام افرادی بیافتیم که برای ما دام می گسترانند، گفت: باید به بالانس معقولی برسیم. واقعیت این است که مقابله با سرقت علمی در کشور این یک بحث ملی است و باید از تولیدات علمی کشور سیانت کنیم.

او افزود: تخلف در پایان نامه و تخلفات پزشکی بحثی جدی است که باید موارد کم آن نیز از جامعه علمی کشور پاک شود.

معاون آموزش پزشکی بیان کرد: شورای عالی که بالاتری مرجع است، هیاتی را برای بررسی این پرونده تشکیل داده تا میزان این موضوع را بررسی و چالش آن را رصد کند و نتیجه این بررسی ظرف ۲ هفته آینده به پایان خواهد رسید.
او از دانشگاه ها خواست تا در راستای این بررسی به کمیته پیگیری کمک کنند.

در آیین نامه جدید سرآمدی آموزشی ملاک ارتقای اعضای هیات علمی است
لاریجانی بیان کرد: آیین نامه ارتقای هیات علمی ظرفیت بالایی دارد. در این آیین نامه سعی شده تا جنبه علمی و آموزشی بلد شود. اگر استاد برجسته ای در در امر آموزش سرآمد باشد برای ارتقاء نیازی ندارد که مقاله به چاپ برساند.

او با بیان اینکه تولیدات علمی، کشف دارویی یا خدمت علمی می تواند از جمله مواردی باشد که در آیین نامه جدید می تواند به ارتقای اعضای هیات علمی کمک کند، گفت: اگر سرآمدی آموزشی استادان مورد تایید قرار گیرد نیاز به چاپ مقاله برای ارتقای علمی وجود ندارد.

لاریجانی ادامه داد: در آیین نامه جدید به کیفیت مقالات توجه ویژه ای شده و سعی شده تا کمیت ملاک قرار نگیرد.
منبع: خبرآنلاین


کد مطلب: 414215

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdceze8enjh8zwi.b9bj.html?414215

الف
  http://alef.ir