دفاع‌ اردوغان‌ از اعطای‌ شهروندی‌ به‌ پناهجویان‌ سوری

21 تير 1395 ساعت 22:22


رئیس جمهور ترکیه از طرح خود برای دادن شهروندی ترکیه به پناهجویان سوری دفاع کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، به نقل از روزنامه حریت، «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی که امروز منتشر شده بار دیگر از طرح پیشنهادی برای اعطای شهروندی ترکیه به پناهجویان سوری حمایت کرد.

اردوغان در نخستین اظهار نظر از زمان اعلام این پیشنهاد، تاکید کرد اگر سوری ها شهروندی دوگانه داشته باشند، این بدان معنا نیست که آنها مجبور باشند زمانی که جنگ پایان می یابد، به سوریه بازگردند.

وی افزود: زمانی که در سال ۱۹۶۳ میلادی، ترکها به آلمان رفتند، هیچ کسی از آنها نخواست تا به ترکیه بازگردند یا در آلمان بمانند. هیچ دلیلی برای نگرانی وجود ندارد، این کشور ۷۹ میلیون نفر جمعیت دارد که در ۷۸۰ هزار کیلومتر مربع زمین زندگی می کنند. آلمان نیمی از مساحت ما را دارد و جمعیت آن ۸۵ میلیون نفر است. ما کشوری هستیم که به راحتی می توانیم بر چالش‌ها غلبه کنیم.

وی پیشنهاد داده است که خانه های خالی که توسط دولت ساخته شده، برای اسکان اتباع سوری مورد استفاده قرار گیرد.

اردوغان گفت: بسیاری از پناهجویان سوری هم اکنون به صورت غیر قانونی کار می کنند. در بین این افراد، پزشک، مهندس، وکیل، نیروهای بهداشت و درمان و معلم وجود دارد و کشور ما می تواند از وجود آنها استفاده کند.

این پیشنهاد اردوغان با مخالفت ها و انتقادات مختلفی در ترکیه روبرو شده است.

اردوغان دو روز پیش اعلام کرد به ۳۰۰ هزار پناهجوی سوری ثروتمند و تحصیل کرده که هم اکنون در ترکیه زندگی می کنند، حق شهروندی ترکیه اعطا می شود.

ترکیه هم اکنون میزبان ۲.۷ میلیون آواره سوری است که از جنگ و درگیری نظامی به این کشور پناه آورده اند. ترکیه تاکنون حاضر نشده است، آوارگان سوری را پناهجو در نظر بگیرد و آنها را میهمان خطاب کرده است.

تنها به گروه محدودی از آوارگان سوری اجازه کار و سکونت در ترکیه داده شده است. زندگی برای اکثر سوری ها در ترکیه بسیار سخت و طاقت فرسا است و اکثر آنها شغل هایی دارند که برای امرار معاش و گذران زندگی به هیچ وجه کافی نیست.


کد مطلب: 371312

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcezz8xwjh8fxi.b9bj.html?371312

الف
  http://alef.ir