با رشد 426واحد؛ شاخص بورس به کانال ۸۰ هزار واحد رفت

بخش اقتصاد الف؛ 28 تیر 96

28 تير 1396 ساعت 15:19


شاخص بورس تهران در پایان معاملات امروز متاثر از جو مثبت اکثر گروها بخصوص معاملات مثبت نمادهای پارسان، وغدیر و فخوز با رشد حدود 423 واحدی به ارتفاع 80,162 رسید که در این بین معدود نمادهای منفی بترانس، دعبید و رانفور بیشترین تاثیر منفی را بر شاخص کل گذاشتند.

به گزارش الف؛ در پایان معاملات امروز چهارشنبه آخرین روز کاری هفته بازار سهام و اوراق بهادار، یک میلیارد و 115میلیون سهم و حق‌تقدم به ارزش بیش از 272 میلیارد تومان در 38 هزار و 484 نوبت دادوستد شد که در پایان شاخص بورس با رشد 426.83 واحد و ورود به کانال 80 هزار واحد، در ارتفاع 80 هزار و 162 واحد ایستاد.

شاخص‌های بورس همه همگی روی مثبت را پشت سر گذاشتند؛ شاخص کل هم ‌وزن با افزایش 150 واحد به 17هزار و 541 واحد، شاخص سهام آزاد شناور با افزایش 559 واحد به 88 هزار و 210  واحد، شاخص بازار اول با افزایش 294 واحد به 55 هزار و 579  واحد و شاخص بازار دوم هم افزایش 959 واحد و با بیشترین رشد به 177 هزار و 959 واحد رسید.

بیشترین تاثیر مثبت بر رشد شاخص کل بورس را نماد‌های معاملاتی شرکت‌های گسترش نفت و گاز پارسیان با 76 واحد، سرمایه گذاری غدیر با 57 واحد و فولاد خوزستان با 50 واحد داشتند؛ اما نماد معاملاتی شرکت های ایران ترانسفو با 11 واحد، شرکت‌های داروسازی دکتر عبیدی با 9 واحد، خدمات انفورماتیک و ارتباطات سیار ایران با 9واحد و سرمایه گذاری دارویی تامین با 6 واحد بیشترین تاثیر منفی مانع رشد بیشتر شاخص شدند.

بیشترین حجم معاملات امروز بورس تهران به نمادهای معاملاتی دقاضی با 31.1میلیون سهم، ارفع با 28.5میلیون سهم، رتاپ با 19.1میلیون سهم، لکما با 15.2میلیون سهم و شپلی با 15.1میلیون سهم اختصاص یافت.

امروز در معاملات گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان  با110 میلیون سهم به ارزش بیش از 12.5 میلیارد تومان با معاملات درون‌گروهی از سوی سهامدار عمده مواجه شد؛ همچنین 38 میلیون سهم سرمایه‌گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تأمین به ارزش کمتر از 7 میلیارد تومان با معاملات انتقالی مواجه شد.

امروز بورس تهران در حالی در اغلب نمادهای معاملاتی شاهد معاملاتی به نسبت پرحجم‌تر از روزهای گذشته بود که در گروه پتروشیمی‌ها، اقبال خریداران برای جمع‌آوری سهام با وجود افزایش ارز به شکل‌گیری معاملاتی مثبت در اغلب نمادهای معاملاتی این گروه منتهی شد. همین وضعیت در هلدینگ‌های سرمایه‌گذاری پتروشیمی‌ها نیز ادامه داشت، به طوری که امروز نماد مپارسان با وجود معامله بیش از 13 میلیون سهمی توانست با صف خرید پایدار 24میلیون سهمی به کار خود پایان دهد.

امروز گروه های رایانه، شیمیایی و کانه فلزی  با بیشترین حجم و ارزش معاملات در صدر جدول برترین گروه های صنعت قرار گرفتند.  گروه های فلزی و معدنی همسو با جو بازار معاملاتی اکثرا مثبت را تجربه می کنند در این بین دادوستدهای پرحجم همراه عرضه مکرر صف خرید نماد ارفع، صف خرید نمادهای فروس، وتوکا، کدما، فخوز و کاما و صف فروش نماد فجر نمایان تر می باشد.

صدرنشینی بازار نیز با بیشترین رشد قیمت متعلق به نمادهای فنوال، پرداخت، فروس، تکشا، شکلر، کدما و خمحرکه بود؛ در مقابل نمادهای ثاباد، دعبید، دشیمی، فرآور، کاذر، بترانس و چکارن با بیشترین کاهش قیمت در انتهای جدول معاملات نشستند.

در معاملات امروز بورس تهران سهامداران برای عرضه اولیه به پرداخت ملت بیشترین تقاضا و سنگین ترین صف خرید به حجم 133 میلیون سهم را تشکیل دادند، پس از آن شرکت گسترش نفت و گاز پارسیان با صف 24 میلیونی و کارت اعتباری ایران کیش با 12 میلیون صف بیشترین تقاضا را داشتند.

امروز همچنین سیمان خزر، سیمان مازندران، ریخته گری تراکتورسازی ایران و سیمان اصفهان بیشترین عرضه ها و سنگین ترین صف های فروش را ثبت کرند. در گروه دارویی هم با صف خرید نمادهای پخش، دسانکو و کی بی سی و معاملات پرتقاضای نمادهای برکت، والبر و دکوثر مواجه بودیم.
 
حجم معاملات خودرویی‌ها هم 3 میلیارد تومان بود که ناشی از دست به دست شدن 22.6 میلیون سهام در 2.6 هزار نوبت معاملاتی بود. این گروه در غیاب نمادهای لیدر خود، سایپا و ایران خودرو، در روز پر جنب و جوش بورس نتوانست رشد بالایی را ثبت کند.

رفت و آمد 10 نماد
در پایان معاملات تالار های بورس اوراق بهادار تهران تعداد6نماد بازگشایی و 4 نماد متوقف شد. نماد معاملاتی شرکت های تاید واتر خاورمیانه(حتاید) پس از برگزاری مجامع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی ،عمومی فوق العاده مبنی بر اصلاح اساسنامه،سیمان داراب(ساراب)،تولیدی نورد الومینیوم(فنوال) پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه مبنی بر تقسیم سود نقدی ،دشت مرغاب(غدشت)،سایپا شیشه(کساپا) پس از برگزاری مجمع عمومی عادی سالیانه بدون تقسیم سود نقدی، حق تقدم شرکت ایران دارو(دیرانح)با توجه به اعلام مهلت پذیره نویسی بازگشایی شدند.

همچنین نماد معاملاتی شرکت های قند نیشابور(قنیشا)با توجه به تعدیل پیش بینی درآمد هر سهم، سیمان شمال(سشمال) به دلیل ابهام درارائه اطلاعات و حق تقدم شرکتهای مارگارین(غمارگح) و پشم شیشه ایران(کپشیرح) با توجه به پایان مهلت پذیره نویسی  متوقف شدند.
 
تداوم سبزپوشی فرابورس با رشد 8 واحدی
در بازارهای فرابورس نیز با دادوستد 172 میلیون ورقه به ارزش 165 میلیارد تومان در 21 هزار نوبت، آیفکس 8.4 واحد رشد کرد و در ارتفاع 920 واحد ایستاد که از مجموع حجم و ارزش کل معاملات، بازارهای اول و دوم نقل و انتقال افزون بر 97 میلیون سهم به ارزش 294 میلیارد ریال را تجربه کردند.

نماد معاملاتی شرکت آهن و فولاد ارفع با معامله بیش از 28 میلیون سهم به ارزش نزدیک به 88 میلیارد ریال در صدر این بازار ایستاد و بالاترین حجم و ارزش معاملات را تجربه کرد.

در بازار سهام فرابورس ایران در حالی برخی نمادها بازگشایی شدند که شاهد هیچگونه توقف نمادی نبودیم. نمادهای زاگرس، میدکو، بمپنا، ارفع، دماوند، خراسان و بکهنوج تا سقف حداکثر 2.7 واحد تاثیر مثبت بر آیفکس داشتند.
 
 


کد مطلب: 493426

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcf0mdjvw6d1ja.igiw.html?493426

الف
  http://alef.ir