هیئت دولت افزایش تعرفه واردات ۸۰۰ قلم کالا را نپذیرفت

19 فروردين 1396 ساعت 10:10

عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی با بیان اینکه دولت درخواست افزایش تعرفه برای لیست ۸۰۰قلم کالا که از سوی وزیر صنعت ارائه شده بود را نپذیرفته، گفت: افزایش تعرفه یکی از مهمترین مسیرها برای حمایت از تولید داخلی است.


عبدالرضا مصری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران پویا؛  با بیان اینکه برای رونق تولید داخلی و در نهایت افزایش اشتغال بایستی با روند واردات کالاهایی که مشابه داخلی دارند مقابله شود، تاکید کرد: برای تحقق این منظور ابتدا بایستی شرایط رقابت برای تولید کننده داخلی و خارجی را یکسان کرد، چراکه امروز این دو در شرایط برابر رقابت نمی‌کنند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه گفت: موضوعاتی مثل اختلاف 23درصدی نرخ سود وام بانکی، حق بیمه‌های سنگین داخلی، زمان بالای  ترخیص کالا ازگمرکات، بهره مندی از جوایز صادراتی14 درصدی و همچنین تشریفات پرشمار واردات و صادرات  از جمله شرایط نامتوازن رقابت تولید کننده داخلی و خارجی می‌باشد.

مصری ادامه داد، وقتی که تولید کننده داخلی اقدام به اخذ تسهیلات میکند بایستی 25 درصد سود بدهد اما تولید کننده خارجی بهره 2درصدی پرداخت میکند که همین جا تولید کننده خارجی 23 بر صفر از تولید کننده داخلی جلو افتاده است، این موضوع نکته ساده‌ای نیست که بتوان به راحتی از آن عبور کرد.

به گفته مصری، در شرایطی که تولید کننده داخلی با 40 امتیاز از رقیب خارجی عقب افتاده است،  افزایش تعرفه‌های وارداتی یکی از بهترین مسیرها برای مقابله با واردات انبوه کالای خارجی است و دست اندر کاران باید برای اجرای  آن چاره‌اندیشی کنند.

عضو کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی تاکید کرد:  بعضا دیده می‌شود که در مورد برخی کالاها، تولید کننده داخلی اقدام به تولید کالا کرده است اما با شرایطی سختی که به آن اشاره شد رو به رو شده و از سوی دیگر می‌بینیم که انبوه کالای مشابه خارجی نیز در دسترس مصرف کننده قرار گرفته است، با این شرایط واضح است که تولید داخل زمین می‌خورد.

این نماینده مجلس با اشاره به  اینکه وزیر صنعت با همین استدلالها اقدام به ارائه لیست 800 قلمی کالاهایی که نمونه مشابه داخلی برای آنها وجود دارد کرد، گفت: دولت با دلایلی که هنوز اعلام نشده با افزایش تعرفه این کالاها مخالفت کرده است.
 


کد مطلب: 460224

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcf0xdjjw6dv0a.igiw.html?460224

الف
  http://alef.ir