علت نگرانی چین از سامانه موشکی آمریکا

15 فروردين 1396 ساعت 10:44


کارشناسان نظامی بر این باورند که علت مخالفت و نگرانی چین از استقرار سامانه دفاع موشکی آمریکا در کره جنوبی این است که پکن نسبت به توانایی‌ها و قابلیت های این سامانه موشکی اطلاعات دقیقی ندارد.

به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، کارشناسان نظامی تاکید کردند: چین به درستی نمی داند که آیا سامانه موشکی "تاد" آمریکا قادر است با برنامه هسته‌ای چین نیز مقابله کند یا نه. این مساله علت داصلی مخالفت و نگرانی چین با استقرار این سامانه موشکی در کره جنوبی بوده است.

مخالفت چین با استقرار این سامانه موشکی، موجب تنش بیشتر در روابط با واشنگتن شده است. به نظر می رسد یکی از محورهای اصلی گفتگوهای ژی جین پینگ رئیس جمهور چین و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در روزهای آینده نیز مساله سامانه دفاع موشکی تاد باشد.

ژانگ بائوهوی تحلیلگر مسائل هسته‌ای چین در این باره تاکید کرد: این مساله روشن است که هیچ کسی در چین واقعا از توانایی ها و قابلیت های سامانه موشکی تاد اطلاع ندارد و این بخشی از مشکل است.

وی تصریح کرد: توانایی های کامل سامانه تاد، محرمانه و مخفی باقی مانده است، بنابر این یک شکاف واقعی علمی در بین استراتژیست های چینی وجود دارد.

در حالی که این سامانه تاکنون در یک جنگ آزمایش نشده و میزان کارایی آن مشخص نیست، برخی کارشناسان غربی بر این باورند که این سامانه برای رهگیری و انهدام موشک های بالستیک در داخل و خارج جو زمین طراحی و ساخته شده است.

البته برد رادارهای این سامانه نیز می تواند به رهگیری و تعقیب موشک های چین نیز کمک کند. چین طی سال های اخیر برنامه تسلیحات هسته‌ای خود را توسعه داده است. پکن در حال توسعه زرادخانه موشک های بالستیک بین قاره‌ای و همین طور ناوگان زیردریایی هایی است که قادر به شلیک این موشک ها باشند.

برخی دانشمندان چینی بر این باورند که رادارهای تاد آنقدر پیچیده است که به آمریکا اجازه رهگیری موشک های خاص چین را خواهد داد.

دولت کره جنوبی سال گذشته تصمیم گرفت تا سامانه دفاع موشکی تاد آمریکا را برای مقابله با تهدیدات کره شمالی در منطقه‌ای مستقر کند.

فرماندهی اقیانوس آرام ارتش آمریکا اعلام کرده است که واشنگتن استقرار نخستین اجزاء سامانه دفاع موشکی تاد در کره جنوبی را آغاز کرده است. انتظار می رود این سامانه موشکی تا اواخر ژوئن به بهره برداری برسد.

این اقدام آمریکا می تواند موجب تشدید تنش در شبه جزیره کره شود چرا که به اعتقاد کارشناسان نظامی، توازن قدرت در منطقه را بر هم خواهد زد.


کد مطلب: 458885

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcfccdjtw6dtca.igiw.html?458885

الف
  http://alef.ir