خودداری فلین از همکاری با سنای آمریکا

2 خرداد 1396 ساعت 6:56


رسانه های آمریکا گزارش می دهند که مشاور امنیت ملی برکنار شده قصد ندارد با کمیته اطلاعاتی مجلس سنا درباره اتهام تماس‌هایش با مقامات روس همکاری کند.

به گزارش ایسنا، کمیته اطلاعاتی سنا اخیرا با صدور یک احضاریه رسمی از مایکل فلین، مشاور امنیت ملی برکنار شده دونالد ترامپ خواسته بود که تمام مدارک موجود اعم از ایمیل و صورتحساب‌های مالی و غیرمالی مرتبط با مراوداتش با روسیه را تحویل این کمیته بدهد.

گزارش ها حکایت از آن دارد که فلین با استناد به متمم پنجم قانون اساسی ایالات متحده درخواست را نپذیرفته است. بنا بر متمم مذکور، شهروندان در پرونده‌های کیفری بدون طی مراحل قانونی لازم مجبور به ادای شهادت علیه خود نیستند. خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش داد، وکیل فلین با ارسال نامه‌ای به کمیته اطلاعاتی سنا گفته جنجال عمومی فزاینده علیه موکلش و انتصاب یک دادستان ویژه توسط وزارت دادگستری در این پرونده شرایطی را ایجاد کرده است که هرگونه شهادتش علیه او استفاده خواهد شد.

سناتور ریچارد بور، رئیس جمهوری‌خواه کمیته اطلاعاتی سنا و سناتور مارک وارنر، بلندپایه ترین دموکرات این نهاد با صدور یک بیانیه مشترک از تصمیم فلن ابراز تاسف کرده‌اند.

آنها گفته‌اند که ادای شهادت از سوی فلین و مدارکی را که از وی خواسته اند را به طور جدی پیگیری خواهند کرد.

کمیته اطلاعاتی سنا می‌تواند مساله را به دولت ارجاع کند و خواهان پیگرد قضایی فلن شود یا این که به دادگاه شکایت و درخواست اجرای حکم را بدهد. کمیته اطلاعاتی سنا همچنین می تواند دستور بازداشت مایکل فلن به اتهام بی‌حرمتی به این نهاد را صادر کند، هرچند گفته می‌شود که چنین اقدامی دست کم در ۷۵ سال گذشته سابقه نداشته است.

مایکل فلین به یکی از نمادهای برجسته اتهام تعاملات سری ستاد انتخاباتی دونالد ترامپ و روسیه تبدیل شده است.

رئیس جمهوری آمریکا تاکید دارد که این ماجرا اتهامی بی‌اساس است و مخالفانش آن را برای بدنام کردن وی به راه انداخته‌اند.

روزنامه نیویورک تایمز به تازگی گزارش داده بود که فلن هفته‌ها قبل از انتصاب به سمت مشاور امنیت ملی، به نزدیکان دونالد ترامپ گفته بود که پلیس فدرال، اف‌بی‌آی، در حال تحقیق درباره او است.

فلین حدود سه هفته در پست خود باقی ماند و در پی درز این خبر که پیش از ورود به کاخ‌سفید در مورد آینده تحریم‌های آمریکا علیه روسیه با سفیر این کشور در واشنگتن گفتگوهای غیرمجاز داشته و در این باره به مایک پنس، معاون ترامپ خلاف واقعیت را گفته است، برکنار شد.

ترامپ نیز خود متهم است که از جیمز کومی، رئیس وقت پلیس فدرال، خواسته به تحقیقات درباره فلن پایان دهد. رئیس جمهوری آمریکا این اتهام را قویا رد می‌کند.

هفته گذشته، وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که رابرت مولر، رئیس پیشین اف‌بی‌آی را به عنوان دادستان ویژه مامور رسیدگی به این اتهام تعیین کرده است که آیا دست اندرکاران ستاد تبلیغات انتخاباتی دونالد ترامپ در سال گذشته با افراد یا نهادهای دولتی روسیه همکاری داشتند یا خیر.

وزارت دادگستری آمریکا گفته است که هدف از انتصاب دادستان ویژه این است که مردم آمریکا نسبت به نتیجه تحقیقات در این زمینه اطمینان کامل داشته باشند.


کد مطلب: 474788

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcfcjdjcw6deea.igiw.html?474788

الف
  http://alef.ir