رایزنی تلفنی وزیر دفاع آمریکا و همتای سعودی درباره ایران

13 بهمن 1395 ساعت 18:01


وزرای دفاع آمریکا و سعودی در تماس تلفنی اخیر خود درباره ایران گفتگو کرده‌اند.

به گزارش تسنیم،  به نقل از پرس تی وی، جیمز ماتیس وزیر دفاع جدید آمریکا، در تماس تلفنی با همتای عربستانی خود «دخالت‌های ایران» را در منطقۀ خاورمیانه محکوم کرده است.

به گزارش رسانه‌های سعودی، ماتیس و محمد بن سلمان «مخالفت شدید خود را با فعالیت‌های مشکوک و دخالت‌های دولت ایران و عوامل این رژیم» ابراز کردند.

وزرای دفاع عربستان و آمریکا سه‌شنبه (12 بهمن) برای نخستین بار با یکدیگر گفتگو کردند.

عربستان سعودی همواره با طرح ادعاهای واهی علیه ایران سعی دارد این کشور را مهم‌ترین «عامل بی‌ثباتی» در خاورمیانه جلوه دهد. در همین حال، برخی اعضای کابینۀ دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، نیز مواضعی ضد ایرانی اتخاذ کرده‌اند.

ماتیس همواره ایران را «بزرگ‌ترین نیروی بی‌ثبات‌کننده در خاورمیانه» خوانده است.

ماتیس 66 ساله بیش از چهار دهه به‌عنوان تفنگدار دریایی ارتش آمریکا خدمت کرده است. این ژنرال بازنشسته و دارای چهار ستارۀ سردوشی که ملقب به «سگ دیوانه» و «راهب جنگجو» است در چندین عملیات نظامی مهم در تجاوز آمریکا به کشورهای افغانستان و عراق شرکت داشته است.

وی پس از توافق ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 شامل امریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و آلمان در تاریخ 23 تیر 1394 بر سر برنامۀ جامع اقدام مشترک (برجام)، به انتقاد شدید از این توافق پرداخت

در این تماس تلفنی همچنین عربستان بار دیگر بر گسترش همکاری‌ها با آمریکا و «مبارزۀ مشترک علیه تروریسم» تأکید کرد.

عربستان از زمان روی کار آمدن دولت جدید امریکا امیدوار است بتواند روابط خود را با این کشور که در دورۀ باراک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین آمریکا، به سردی گراییده بود، بهبود ببخشد.

آل‌سعود همواره دولت قبلی آمریکا را به دلیل امضای توافق هسته‌ای با ایران مورد انتقاد قرار می‌داد. عربستان از مخالفان سرسخت برنامۀ جامع اقدام مشترک (برجام) است.

یکشنبه (10 بهمن) نیز ترامپ و سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان، نخستین گفتگوی تلفنی خود را با محور ایران و «مبارزه با تروریسم» انجام دادند. طبق بیانیه‌ای که کاخ سفید منتشر کرد، دو طرف دربارۀ «فعالیت‌های بی‌ثبات‌کنندۀ ایران در منطقه» و چگونگی مقابله با این فعالیت‌ها صحبت کردند.

ریاض به همراه برخی از هم‌پیمانان آمریکا ازجمله ترکیه و قطر، از مهم‌ترین حامیان مالی گروه‌های مسلح افراطی هستند. عربستان همچنین به دلیل تهاجم وحشیانه به یمن، هدف انتقادات شدید کشورهایی چون ایران و نیز گروه‌های حقوق بشری قرار گرفته است.

عادل الجبیر، وزیر امور خارجۀ عربستان، هفتۀ گذشته گفت وی انتظار دارد که دولت ترامپ بیشتر در منطقۀ خاورمیانه و تحولات جهانی نقش‌آفرینی کند.

تحلیلگران معتقدند متحدان رئیس‌جمهور جدید آمریکا در منطقۀ خاورمیانه، ازجمله عربستان سعودی و رژیم اسرائیل، تلاش دارند تا وی را به مقابله با سوریه و ایران از طریق هر ابزار ممکن، تشویق کنند.


کد مطلب: 441388

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcfcydjcw6djma.igiw.html?441388

الف
  http://alef.ir