افغانستان صحنه تلاش داعش برای رویارویی با چالش بی سرزمینی

9 شهريور 1396 ساعت 23:20


شکست گروه تروریستی داعش در عراق و سوریه و وجود برخی زمینه ها برای حضور و فعالیت آن در افغانستان سبب شده است این گروه افغانستان را محل مناسبی برای فعالیت و خودنمایی خود برگزیند.

به گزارش ایرنا، این روزها نَفَس تروریست های داعش در سوریه و عراق به شماره افتاده و آنان پایگاه های خود را یکی پس از دیگری از دست می دهند. از این رو، راهکار گروه داعش برای رویارویی با چالش بی سرزمینی سبب شده است این گروه به قلمروهای دیگری چشم بدوزد.

یکی از راهکارهای داعش در این زمینه انتقال نیروهای خود به افغانستان و یارگیری در برخی از مناطق این کشور است. افغانستان دارای شرایط مستعدی برای تغییر جغرافیای داعش است. با تغییر معادلات بحران در سوریه و عراق به ضرر تروریست های تکفیری، بخشی از نیروهای داعش افغانستان در مناطقی از افغانستان رخنه کردند و امنیت این مناطق را تحت تأثیر قرار داده اند.

رسانه های جهان عرب نیز از موضوع حضور داعش در افغانستان دور نمانده اند و این روزها تحلیل هایی در این زمینه منتشر می کنند. این گزارش در بردارنده مهمترین محور تحلیل هایی است که در رسانه های عربی درباره وضعیت کنونی حضور داعش در افغانستان و عوامل این موضوع منتشر شده است.

** حضور داعش در افغانستان
روزنامه های «الاهرام» مصر، «العرب» چاپ لندن، صفحه عربی تارنمای «دویچه وله» آلمان حضور داعش در افغانستان و تنش آفرینی های این گروه را در کانون توجه قرار دادند.

به نوشته روزنامه الاهرام، هنوز افغانستان تنش خونبار با جریان طالبان را به پایان نرسانده است که در دیگری از جهنم به روی این کشور باز می شود. افغانستان به صحنه عملیات نظامی تبدیل شده است که بسیاری از کنشگران خارجی برای رسیدن به هدف های ویژه خود از آن استفاده می کند.

فعالیت گروه داعش به تازگی در افغانستان افزایش یافته است و این گروه همواره بسیاری از مراکز را هدف قرار می دهد. برخی از اقدام های داعش در افغانستان خشونت بار است. این گروه اخیرا در کوی دیپلماسی کابل دست به اقدام های تروریستی زده است که در نتیجه آن حدود 400 نفر کشته و زخمی شدند. افزون بر این، داعش در افغانستان بسیاری از مراکز حضور شیعیان، مراکز امنیتی و پایگاه های نظامی را هدف قرار می دهد و اوضاع را در این کشور ناگوار ساخته است. داعش به تازگی در سوریه و عراق ضربه های کمرشکنی را دریافت کرده است. از این رو، این گروه به دنبال سرزمین تازه ای بر آمده و افغانستان را زمین حاصلخیزی برای فعالیت های خود یافته است.

به نوشته روزنامه العرب، از زمان پیدایش داعش در افغانستان در سال 2015 میلادی عناصر این گروه شیعیان و مساجد آنها را هدف قرار می دهد. ناظران معتقدند جنگجویان داعش در افغانستان، افغانی و پاکستانی هستند. برخی دیگر از این اعضا وابسته به گروه های سرکشی مثل «جنبش اسلامی» ازبکستان هستند. عناصر داعش در بخشی از مناطق شرقی این کشور مستقر بودند. اما اکنون این افراد بخش بیشتری از سرزمین ها را در اقلیم شمالی به ویژه در مکان حضور جنبش اسلامی ازبکستان به کنترل خود در آورده اند.

به نوشته تارنمای دویچه وله، گزارش ها و بیانیه هایی که پیش از این توسط آمریکا منتشر شده نشان می دهد در افغانستان حدود 600 تا 800 عناصر داعش حضور دارد. دولت افغانستان و ارتش آمریکا در سال 2014 هم اعلام کرده بودند داعش در میان جنگجویان افغانستان یارگیری می کند و از خلاء و ضعف طالبان استفاده می کند. این گروه در منطقه اشین در ایالت ننگرهار در شرق افغانستان یارگیری کرد و مدت ها است که این گروه در این منطقه فعال است. اوضاع در این منطقه مانند مناطقی است که داعش در عراق و سوریه حضور دارد. داعش در این منطقه مخالفان را به خاک و خون می کشد و ثروت ها را به غارت می برد و رعب و وحشت را در این مناطق حاکم کرده است.

** زمینه های حضور داعش در افغانستان
روزنامه «العربی الجدید» چاپ لندن و روزنامه «عمان» چاپ مسقط مسائل و مشکلاتی که زمینه حضور داعش در افغانستان را فراهم کرده اند، مورد بررسی قرار دادند.

به نوشته روزنامه العربی الجدید، ناگواری اوضاع اقتصادی و گسترش بیکاری میان جوانان در افغانستان به سود گروه های مسلح و در راس آنها داعش است. به گفته «محمد همایون» یکی از اعضای سابق داعش این گروه از ثروتمندترین گروه های تروریستی در افغانستان است. بسیاری از جوانانی که به داعش گرایش دارند به دنبال حقوق ثابت و بالاتری از حقوق اعضای طالبان هستند. از این رو آنان به داعش ملحق می شوند.

به نوشته روزنامه العربی الجدید پس از مرگ «ملا محمد عمر» رهبر طالبان در سال گذشته در صف گروه طالبان در افغانستان اختلاف ها و انشقاق های به وجود آمد. این موضوع سبب شد که بسیاری از رهبران و عناصر این جریان به گروه داعش در «ولایت خراسان» ملحق شوند.

در این زمینه «روح الامین حسن» کارشناس مسائل سیاسی و حقوقدان به روزنامه العربی الجدید گفت: گروه ولایت خراسان موفق شد از اختلاف های داخلی در جنبش طالبان بهره برداری کند و بسیاری از رهبران و هواداران این جنبش را به سوی خود جذب کند.
روزنامه عمان نیز در این زمینه نوشت: با افزایش حمله ها در بهار و تابستان و عقب نشینی بیشتر نیروهای ناتو، داعش جای پایی را در افغانستان پیدا کرد و اکنون دولت افغانستان و جنبش طالبان را تهدید می کند. شاهدان عینی و مسوولان این کشور گفته اند جنگجویان وابسته به گروه داعش برای نخستین بار بخش های گسترده ای از افغانستان را به کنترل خود در آورده اند. اگر این گروه ها بتوانند در مناطق شرقی پیشروی کنند خطری بزرگ برای ثبات افغانستان تلقی می شوند.

شاهدان عینی که از جنگ در اقلیم ننگرهار فرار کرده انده گفته اند صدها تن از جنگجویانی که با داعش بیعت کرده اند جنبش طالبان را از این مناطق بیرون کرد و مزارع خشخاس را به آتش کشیده اند. جنگجویان داعش همچینین فرمان های را به نقل از «ابوبکر البغدادی» منتشر کرده اند. در سایه چنین واقعیتی، هنوز هم اوضاع افغانستان خطرناک و فضا در این کشور تیره و تار است. این کشور هنوز هم از شکاف ها، تنش ها رنج می برد و نوعی سرخوردگی در این کشور جریان دارد. دخالت نظامی نتوانسته است ثبات دائمی را به ارمغان آورد و این دخالت تنها بر شمار شبه نظامیان مسلح و دامنه فساد در افغانستان افزوده است. در داخل دولت ملی افغانستان هم هنوز اختلاف های سیاسی وجود دارد و این دولت هنوز موفق نشده است با جنبش طالبان مذاکرات موفقیت آمیزی داشته باشد.

** آمریکا پشت پرده حضور داعش در افغانستان
صفحه عربی شبکه خبری «روسیا الیوم» نقش آمریکا و کشورهای غربی در تقویت داعش در افغانستان را مورد توجه قرار داد.
شبکه روسیا الیوم به نقل از روزنامه «موسکوفسکی کامسامولتس» نوشت: آمریکا به طور هدفمند برای تمرکز عناصر داعش در افغانستان برای استفاده از آن برای رویارویی با روسیه و ایران تلاش می کند. گروه تروریستی داعش هر روز پایگاه های خود را در عراق و سوریه از دست می دهد. این گروه به طور فعال برای انتقال عناصر خود به سرزمین های افغانستان تلاش می کند.
همچنین این گروه در افغانستان برای جذب شمار بسیاری از جنگجویان طالبان به صف های خود تلاش می کند.

به تازگی فعالیت نظامی عناصر گروه تروریستی داعش در افغانستان افزایش یافته است. حضور و شرکت کودکان در عملیات تروریستی مثل حمله اخیر به سفارت عراق در کابل شایع شده است. اکنون بسیاری از عناصر داعش در اردوگاه های پاکستان سرگرم آموزش هستند. این افراد شتشوی مغزی می شوند و برای دامن زدن به اقدام های تروریستی و انتحاری آماده می شوند.

این مراکز و اردوگاه ها، کمک های را از کشورهای عربی دریافت می کند و دستگاه اطلاعاتی انگلیس و آمریکا بر آن نظارت می کنند. آمریکا هنگامی که در آوریل بمبی را به طرف داعش افکند این گونه تظاهر کرد که با داعش در حال مبارزه است اما باید این موضوع را درک کرد که چنین اقدامی هیچ زیانی به داعش وارد نخواهند کرد و عناصر داعش دارای تونل هایی در درون زمین هستند که می تواند در برابر بمب اتمی هم مقاومت کنند. افزون بر این، در افغانستان اردوگاه هایی وجود دارد که کارشناسان غربی بر آن نظارت می کنند.

در این مراکز گروه های مسلح برای اعزام به تاجیکستان و ازبکستان آموزش داده می شود. در شرایط کنونی دولت افغانستان در سخترین شرایط بحرانی به سر می برد که سبب ساز این بحران آمریکا است. زیرا بیشتر امور افغانستان در دست اشخاصی است که دارای تابعیت آمریکایی هستند. کابول به طوری کلی در برابر تصمیم های واشنگتن تسلیم می شود. افغانستان از استقلال محروم شده است و در نتیجه وجود چنین بحران و نابسامانی داعش مناطق بیشتری را به زیر اشغال خود در می آورد.


کد مطلب: 506971

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcfevdtyw6dx1a.igiw.html?506971

الف
  http://alef.ir