اوغلو:با ایران و روسیه در مورد سوریه مذاکره می‎کنیم

20 مهر 1394 ساعت 21:32


«احمد داود اوغلو» نخست وزیر ترکیه امروز اعلام کرد که ترکیه با روسیه و ایران در راستای یافتن راه حل سیاسی در بحران سوریه مذاکره می کند.

به گزارش مهر، «احمد داود اوغلو» نخست وزیر ترکیه امروز بدون اشاره به حمایت های بی دریغ کشورش از تروریست های داعش گفت که برای یافتن راه حل سیاسی در سوریه با تهران و مسکو مذاکره خواهد کرد.

به گزارش رویترز، «احمد داود اوغلو» نخست وزیر ترکیه امروز اعلام کرد که ترکیه با روسیه و ایران در راستای یافتن راه حل سیاسی در بحران سوریه مذاکره می کند.

داود اوغلو بدون اشاره به حمایت های بی دریغ کشورش از تروریست های داعش در این باره گفت: با ایران و روسیه برای پیدا کردن راهکار سیاسی در سوریه مذاکره می کنیم، اما مواضع ما در سیاست خارجی هرگز به گونه ای نخواهد بود که موجب مشروعیت بخشی به دولت این کشور شود.

وی که در مصاحبه با شبکه تلویزیونی اِن تی وی صحبت می کرد، ادامه داد: حملات هوایی روسیه در «ادلب» و «الپو» موجب سرازیر شدن سیلی از آوارگان به سوی ترکیه خواهد شد.

لازم به ذکر است ترکیه از حامیان اصلی گروههای تروریستی چون جبهه النصره در سوریه بوده که از جمله اهداف حملات هوایی روسیه در سوریه به شمار می روند.

به گزارش مهر، روسیه از چهارشنبه مصادف ۳۰ سپتامبر سال جاری، اعلام کرد که در راستای قوانین بین المللی و بنا به درخواست دولت مشروع سوریه حملات هوایی خود به تروریست های تکفیری داعش در این کشور را آغاز می کند.

در این میان، جبهه غربی-عربی حامیان تروریست های داعش روسیه را متهم کردند که حملاتش به جای گروه تروریستی داعش بر مخالفان سوری متمرکز بوده است.

ائتلاف اصلی مخالفان سوریِ تحت حمایت غرب مدعی شدند که روسیه در این حملات اهدافی را مورد حمله قرار داده که عاری از داعش بوده است.

جان کری پیشتر و در نشست شورای امنیت سازمان ملل با عنوان مبارزه با تروریسم گفته بود: آنچه اهمیت دارد آن است که روسیه نباید وارد هرگونه فعالیتی به جزء عملیات علیه داعش شود. این موضوعی است که کاملاً آن را روشن کرده ایم.

«سرگئی لاوروف» وزیر امور خارجه روسیه نیز حملات هوایی کشورش به مواضع مخالفان سوری را رد کرده و اعلام کرده بود که روسیه همانند ائتلاف ضد داعش که تحت فرماندهی آمریکا قرار دارد، مواضع گروه های تروریستی در سوریه را مورد هدف قرار داده است.

گفتنی است، مقامات روسیه با استناد به قطعنامه تعریف تجاوز مصوب سال ۱۹۷۴ میلادی مجمع عمومی سازمان ملل، اعلام کرده بودند که حملات هوایی آن ها به تروریست ها در سوریه بنا به درخواست دولت قانونی این کشور بوده و لذا موضوع حمایت ها از سوریه در راستای مبارزه با گروه تروریستی داعش در این کشور بر اساس منشور ملل متحد و در چارچوب قوانین بین المللی محسوب می شود.

سوریه از سال ۲۰۱۱ تا کنون دارای مشکلات زیادی بوده و در جبهه های متعددی با گروه های تروریستی مانند النصره و داعش مشغول مبارزه است. در این میان، محور عربی-غربی-صهیونیستی از هیچ تلاشی در راستای حمایت از تروریست های داعش و النصره در سوریه دریغ نکرده و تصاویر کمک های آن ها از طرق مختلف مانند ارسال هوایی تجهیزات به تروریست ها گواهی بر صدق این مدعا است.


کد مطلب: 301374

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcfeydmjw6dxma.igiw.html?301374

الف
  http://alef.ir