اخبار ضد و نقیض در خصوص انفجار معدن آزادشهر

13 ارديبهشت 1396 ساعت 23:38


 
حدود 9 ساعت از انفجار معدن زمستان یورت آزادشهر گذشته است و عملیات امدادرسانی با حضور نیروهای بسیجی، نظامی، اورژانس، هلال‎احمر و ... در حال انجام است.
 
به گزارش فارس، معدن زغال سنگ زمستان یورت آزادشهر حوالی ساعت 11 و 30 دقیقه امروز با انتشار گاز متان دچار انفجار شد.
در این حادثه تعدادی از کارگران مصدوم و تعدادی نیز در زیر آوار محبوس شدند.
این معدن در 90 کیلومتری گرگان مرکز استان گلستان قرار دارد و حدود 500 کارگر در آن فعالیت داشتند.
بر اساس آمارهای ارائه‌شده تاکنون 42 مصدوم و مجروح برای مداوا به مراکز درمانی گنبدکاووس، مینودشت و آزادشهر اعزام و تعداد 25 نفر از مصدومان به‌صورت سرپایی مداوا شدند.
پس از وقوع انفجار بلافاصله جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان گلستان به ریاست حسن صادقلو استاندار گلستان با حضور فرمانداران شهرستان‌های اطراف محل حادثه، فرماندهان انتظامی، سپاه و لشکر 30 گرگان و دستگاه‌های عضو این شورا در محل وقوع حادثه برگزار شد و با بسیج امکانات، تجیهزات و نیروهای امدادی؛ عملیات کمک‎رسانی به گرفتاران این حادثه شدت یافت.
بنابر این گزارش خبرهای ضد و نقیضی درباره تعداد کارگران محبوس در معدن وجود دارد که به دلیل عدم وجود آمار رسمی این تعداد بین 32 نفر تا 35 نفر ذکر می‌شود.
اورژانس و بیمارستان‌های نزدیک به محل حادثه به حالت آماده‌باش هستند تا در صورت هرگونه رخدادی بتوانند به‌موقع کار امدادرسانی را انجام دهند.
هم‎اکنون از حدود 50 متری ورودی تونل اصلی بوی گاز استشمام می‎شود و کار اکسیژن‎رسانی به 30 نفر از کارگران گرفتار در معدن‎ انجام شده است.
فاصله طولی معدن‎کاران یک‎هزار و 500 متر گزارش شده است و 600 متر لوله‎های اکسیژن‎ده وارد تونل شد، در شرایطی که هوا تاریک شده ولی از تلاش‎های نیروهای امدادی کاسته نشده است.

* توقف یک لوکوموتیو در معدن عامل انفجار شد/ سهل‎انگاری یکی از معدن‎کاران
استاندار گلستان در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران بر تسریع و اولویت نجات محبوس‌شدگان در معدن زغال سنگ آزادشهر با تمام امکانات و هماهنگی همه دستگاه‌های استانی و ملی تاکید کرد.
بر اساس آخرین آمار تاکنون 33 نفر از محبوس شدگان در عمق یک‎هزار و 500 متری معدن قرار دارند و امدادگران تا عمق 500 متری وارد شدند.
حسن صادقلو اظهار کرد: به دلیل حجم انبوه گازی که در معدن است باید عملیات امدادی با احتیاط بیشتری انجام شود چراکه هر لحظه امکان انفجار وجود دارد.
وی تصریح کرد: تیم ویژه‎ای از متخصصان معدن از تهران وارد استان گلستان شده و در محل حادثه حاضر شدند که نیروهای امدادی را هدایت و کمک می‎کنند.
استاندار گلستان در خصوص علت حادثه انفجار معدن گفت: توقف یک لوکوموتیو در معدن و سهل‎انگاری یکی از معدن‎کاران باعث ایجاد جرقه شده و انفجار رخ داد.
هم اکنون عملیات نجات معدن‎کاران گرفتار در عمق تونل با سرعت در حال انجام است و همکاری خوبی بین دستگاه‌های امدادی استان گلستان صورت می‌گیرد.

* عملیات هوادهی در معدن در حال انجام است/ پیشروی هوادهی به عمق بالای 500 متر رسید
مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان نیز از وضعیت اکسی‍ژن داخل معدن ابراز نگرانی کرد و گفت: تمام تلاش عوامل امدادی بر این است که این مشکل برطرف شود.
صادقعلی مقدم با بیان اینکه عامل انفجار معدن گاز متان بوده است، افزود: تونل دچار آلودگی شدید مونوکسید کربن است که این مسئله پیشروی نیروهای امدادی را کمی کند کرده است.
وی افزود: تجهیزات معدن به دلیل انفجار از کار افتاد و تجهیزات را از جای دیگری مستقر کردیم اکنون عملیات هوادهی در معدن در حال انجام است و به عمق بالای 500 متر پیشروی کردند، بر اساس گمانه‌زنی‎های معدن‎کاران انفجار از بالای عمق یک‎هزار متر به وقوع پیوسته است.
مقدم با اشاره به اعلام آمادگی استان‎های همجوار از جمله سمنان برای کمک به روند امدادرسانی به حادثه‎دیدگان گفت: با حضور معدن‎کاران از استان همجوار کار تخصصی در حال انجام است.
مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان گفت: با توجه به مخاطرات کارهای معدنی احتمال انفجار مجدد وجود دارد لذا تمهیدات لازم صورت گرفته تا فاجعه بزرگتری رخ ندهد.
مقدم افزود: در صورت فعالیت نیروهای امدادی به همین شکل تقریبا تا دو الی سه ساعت آینده وضعیت بهتری را شاهد خواهیم بود.
وی در خصوص آخرین وضعیت معدن‎کاران گرفتار تصریح کرد: معدن مربوط به بخش خصوصی است از بدو ورود آمارهای متفاوتی ارائه شد، در حال حاضر 35 نفر گرفتار در تونل هستند، دو کارگاه و عوامل تاسیساتی در معدن وجود داشت، اکثر حادثه‎دیدگان به طور سرپایی معالجه شدند.

* 8 گروه امداد و نجات در داخل و خارج تونل مشغول فعالیت هستند
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان گلستان از فعالیت هشت گروه امداد و نجات در داخل و خارج تونل معدن زمستان یورت آزادشهر خبر داد.
حسین احمدی در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان اظهار کرد: هشت آمبولانس و یک بالگرد در محل حادثه مستقر هستند و حدود 25 نفر از کارگران معدن در محل حادثه مداوا شدند.
وی با اشاره به اینکه 27 نفر از عوامل نجات یافتند ابراز امیدواری کرد که افراد باقی‌مانده از طریق مراکز فرعی با عملیات اکسیژن‎دهی نجات پیدا کنند.

* فعالیت نیروهای بسیجی تا پایان عملیات ادامه دارد
سخنگوی سپاه نینوا استان گلستان نیز از حضور نیروهای بسیجی در محل حادثه خبر داد و گفت: از ابتدای وقوع این حادثه نیروهای بسیجی با امکانات و تجهیزاتی که داشتند وارد عملیات نجات افراد شدند و همه عوامل در آماده‎باش کامل هستند.
علی خالقی در گفت‎وگو با خبرنگار فارس در گرگان با اشاره به اعزام آمبولانس‎های سپاه برای کمک‎رسانی و انتقال مصدومان به بیمارستان و مراکز درمانی اظهار کرد: با کمک نیروهای بسیجی روند کمک‎رسانی به مصدومان حادثه تسریع شده و خروج مصدومان به سرعت در حال انجام است.
وی با اشاره به اینکه فعالیت نیروهای بسیجی تا پایان عملیات ادامه خواهد داشت، تصریح کرد: از هیچ تلاشی برای کمک به حادثه‎دیدگان دریغ نخواهد شد و نیروهای بسیجی با تمام توان در کنار نیروهای امدادی آماده خدمات‎رسانی هستند.
به گزارش فارس؛ از لحظات اولیه انفجار معدن در گلستان تاکنون 42 مصدوم و مجروح به بیمارستان‎های گنبدکاووس، آزادشهر و مینودشت انتقال داده شدند و روند امدادرسانی همچنان ادامه دارد.


کد مطلب: 468433

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcfmcdjmw6dvja.igiw.html?468433

الف
  http://alef.ir