کاهش یا پایان یافتن تعداد روزهای ناسالم زمانبر است/امسال 231 روز هوای سالم و پاک داشته‌ایم

بخش اجتماعی الف، 29 دی 95

29 دی 1395 ساعت 6:58

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که اقدامات مناسبی برای کاهش تعداد روزهای ناسالم انجام گرفته است، گفت: برنامه‌های خوبی برای بهبود کیفیت هوا انجام شده، اما این که تعداد روزهای ناسالم به طور کلی کاهش یابد و یا وجود نداشته باشد، زمانبر است.


به گزارش  تسنیم، معصومه ابتکار شامگاه سه شنبه در برنامه گفتگوی ویژه خبری با موضوع روز هوای پاک به بررسی برنامه‌های انجام شده برای کاهش آلودگی هوا پرداخت و اظهار کرد: رویکرد ما در موضوع آلودگی هوا تا حدود زیادی تاثیرگذار بوده و تعداد روزهای ناسالم را کاهش داده‌ایم؛ به طور نمونه تا 26 دی ماه امسال 231 روز هوای سالم و پاک داشته‌ایم، که این مقدار در سال 92 به 176 روز می‌رسید و برنامه‌ انجام شده نشاندهنده ارتقای کیفیت هوا در تهران و سایر کلانشهرها است.

وی تصریح کرد: البته این که تعداد روزهای ناسالم به طور کلی کاهش یابد و یا اصلاً وجود نداشته باشد بسیار زمانبر خواهد بود و به این سرعت اتفاق نمی‌افتد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که پایش مستمر بنزین و سوخت در حال انجام است، عنوان کرد: ما خطوط شرکت‌های خودروسازی را نیز به طور دائم بازرسی می‌کنیم و هر لحظه اگر خودرویی تاییدیه‌ لازم را نداشته باشد شماره‌گذاری آن متوقف خواهد شد. 

ابتکار تصریح کرد: در زمینه آلودگی هوا 15 دستگاه وظیفه‌های مختلفی را بر  عهده دارند، که غالب آنها پیشرفت خوبی را داشته‌اند، اما در برخی زمینه‌ها پیچیدگی‌ها و کمبود اعتبارات موجب بروز مشکلاتی شده است. 

وی با تقدیر از عملکرد وزارت نفت و صنعت، اظهار کرد: مسئله‌ کیفی‌سازی سوخت یکی از برنامه‌های مهم ما بوده که وزارت نفت برای توزیع بنزین یورو 4 فعالیت‌های موثری را داشته است. 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که توجه به کاتالیست خودروها بسیار حائز اهمیت است، گفت: ما حدود معیار معاینه فنی خودروها را ارتقا داده‌ایم و وظیفه کاتالیست‌ها نیز در معاینه فنی مشخص می‌شود.

ابتکار افزود: توانسته‌ایم در این دوره سامانه فنی یکپارچه معاینه فنی (سیمفا) راه‌اندازی کنیم و تمامی خودروهای فاقد معاینه فنی جریمه می‌شوند. 

وی تصریح کرد: علاوه بر سیستم یکپارچه معاینه فنی ارتقای حدود مجاز خودروها را انجام داده‌ایم و این به معنای آن است که خودروهای آلاینده اجازه عبور و مرور ندارند. 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره لایحه هوای پاک نیز خاطر نشان کرد: این لایحه به مجلس تقدیم شده و به شور دوم رسیده است؛ این لایحه مراحل آخر خود را طی می‌کند و امیدواریم هرچه زودتر نهایی شود. چرا که می‌تواند تا حدود زیادی به قانون کمک کند. 

ابتکار درباره کاتالیست تاکسی‌های کلانشهرها تصریح کرد: باید در استفاده کاتالیست برای تاکسی‌ها دقت شود، چرا که این خودروها نقش مهمی در آلودگی شهرها دارد؛ باید نوعی اجبار برای کاتالیست تاکسی‌ها انجام بگیرد. 

وی در پاسخ به این پرسش که تکلیف موتورسیکلت‌ها و خودروهای بنزینی و هیبریدی به کجا انجامید، گفت: این مسئله چندین مرحله دارد و دولت اقداماتی را برای از رده خارج کردن موتورسیکلت‌های کاربراتوری و جایگزین کردن آن با موتورسیکلت‌های انژکتوری و برقی انجام داده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان این که در حال حاضر موتورسیکلت‌های کاربراتوری شماره‌گذاری نمی‌شوند اظهار کرد: مجوز لازم برای موتورسیکلت‌های برقی تایید شده است و یکی از مهمترین قطعات آن که تولید باطری‌های لیتیومی است، که مورد توجه قرار دارد. 

ابتکار  با بیان این که دو شرکت خودروسازی تهیه و تولید خودرو و موتورسیکلت‌های برقی را در دستور کار دارند، گفت: باید زیرساخت این خودروها و موتورسیکلت‌ها فراهم شود تا شاهد استقبال متقاضیان از آنها باشیم. 

وی تصریح کرد: خوشبختانه دولت تعرفه واردات خودروها و موتورهای برقی و هیبریدی را از میان برداشته است و بررسی‌های لازم برای حمایت از تولید کنندگان این صنعت در حال انجام شد. 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره استاندارد بودن خودروهای داخلی نیز عنوان کرد: تمامی خودروهای کشور باید استاندارد یورو 4 را داشته باشند و خوشبختانه خودروسازان به این مهم توجه کرده‌اند و بازرسی‌های مدام نیز از آنها در حال انجام است. 

ابتکار درباره نصب فیلتر بر روی خودورهای سنگین و اتوبوس‌های دیزلی اظهار کرد: متاسفانه استفاده از گازوئیل می‌تواند به تولید ذرات آلاینده در شهرها کمک کند و در حال حاضر کشورهای اروپایی به هیچ عنوان از خودروهای دیزلی و گازوئیلی استفاده نمی‌کنند.

وی افزود: ما در ناوگان اتوبوسرانی کشور تعداد زیادی خودروی دیزلی داریم که فیلترهای هوا می‌تواند تا حدودی میزان آلایندگی آنها را کاهش دهد و شهرداری‌ها باید در این زمینه توجه کنند. 

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره عدم تعیین اتوبوس‌های جدید در کلانشهرها و به ویژه تهران تصریح کرد: همه در رابطه با تعمیر اتوبوس‌ها وظیفه لازم را دارند و مسئول هستند؛ مسئله تامین اعتبارات نیز برای اتوبوس‌ها بسیار حائز اهمیت است. 

ابتکار افزود: در برش یکساله‌ای که توسط معاون اجرایی رئیس جمهوری برای آلودگی هوا در نظر گرفته شده، به موضوع تامین اتوبوس‌ها در کلانشهرها تاکید شده است و این مهم از طریق سیستم بانکی دنبال می‌شود که امیدواریم تا پایان سال برای تامین این اتوبوس‌های جدید گام‌های لازم را برداریم. 

وی با انتقاد از تردد خودروهای سنگین در طول شب هنگام گفت: متاسفانه در شهر تهران و در زمان‌های شامگاهی نزدیک به 100 هزار خودرو سنگین برای جابجایی نخاله و زباله تردد می‌کنند، که باید این ناوگان نوسازی شود و ساماندهی این خودروهای سنگین نیز با شهرداری است. 

 رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نوسازی تاکسی‌های فرسوده را یکی از راهکارهای کاهش آلودگی هوا دانست و اظهار کرد: در حال حاضر بانک‌ها تسهیلات خوبی را به تاکسی‌های فرسوده ارائه می‌دهند و بیش از 40 هزار تاکسی فرسوده از رده خارج شده‌اند که نزدیک به 16 هزار دستگاه آن در تهران است. 

ابتکار با تاکید بر این که اقدامات مرتبط به کاهش آلودگی هوا مربوط به یک دستگاه نیست، گفت: همه دستگاه‌های تعیین شده و مسئولان ذیربط باید در زمینه کاهش آلودگی هوا فعالیت داشته باشند و مشارکت همگانی به همراه فرهنگسازی مردم نیز در این زمینه ضروری است؛ امیدواریم با مشارکت همگانی کاهش آلودگی هوا را در تهران و کلانشهرها بیش از پیش شاهد باشیم.
 


کد مطلب: 436339

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcfmvdj1w6dmma.igiw.html?436339

الف
  http://alef.ir