جزئیاتی از پرونده مردی که از ۲۳هزار نفر در کرمانشاه کلاهبرداری کرد/ ۲میلیارد تومان نقد در کیسه داشت

14 آبان 1395 ساعت 23:52


 ایرنا نوشت: رییس کل دادگستری استان کرمانشاه،‌ از 25 فقره سوءسابقه رییس 'مکتب فرش و گلیم و گبه کرمانشاهان' خبر داد و جزییات کلاهبرداری او از حدود 23 هزار نفر از مردم کرمانشاه را تشریح و به حامیان این مجرم و مالباختگان توصیه هایی کرد.

محمدرضا عدالتخواه در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه این هفته شهر کرمانشاه افزود: رییس مکتب فرش و گلیم و گبه کرمانشاهان یک فرد سابقه دار و شرور است و 25 فقره سابقه مجرمیت دارد.

به گفته عدالتخواه 'مجرم حتی به جرم سرقت مسلحانه در اوین زندانی بوده است اما حتی منشی و حسابدار او که پول دیه پدرش را در این شرکت سرمایه گذاری کرده بود، از این سوابق مجرمانه خبر نداشت.'

وی اظهار داشت: این کلاهبردار آنقدر گستاخ است که در بازداشت هم تهدید می کرد که 23 هزار آدم (سرمایه گذار) دارد که همه آنها را به جان دستگاه قضایی می اندازد.

روزی هزار نفر شاکی می شوند

رییس کل دادگستری استان کرمانشاه افزود: این کلاهبردار سال 90 فعالیت خود را آغاز کرد و سال 91 مجوز تولید غیرمتمرکز 720 مترمربع فرش در سال را گرفت که سال 94 به 920 مترمربع افزایش داد اما مسوولان مربوطه هیچ نظارتی بر فعالیت او نکردند و این باعث شد که او حتی حق و حقوق کارگرانش را بدرستی پرداخت نکند.

عدالتخواه افزود: وقتی مجرم متوجه شد که از تولید فرش سود کافی در نمی آید مسیر فعالیت تجاری خود را کاملا عوض کرد و با تبلیغ پرداخت سودهایی بالا شروع به گرفتن پول از مردم کرد؛ کسانی هم که فریب او را خوردند بیشتر مردمی بودند که اندوخته یک عمر زحمت مشروع خود را در اختیار مکتب فرش و گلیم و گبه کرمانشاهان گذاشتند.

به گفته وی 'متهم طوری عمل کرد که تا روز دستگیری حتی یک شاکی هم نداشت زیرا از سرمایه‌ای که به صورت دریا به دستش می رسید به صورت قطره چکانی به سرمایه گذارانش می داد اما طی چند روز گذشته بیش از چهار هزار نفر از رییس مکتب فرش و گلیم و گبه کرمانشاهان شکایت کرده اند و روزی هزار نفر هم به شاکیان او اضافه می شود.'

از خرید عتیقه و اسب های یک میلیاردی تا سفرهای شرم آور
عدالتخواه توضیح داد که 'کلاهبردار وقتی دید در فرش سود زیادی نمی کند، سرمایه مردم را برای خرید سنگ های تزیینی، عتیقه جات بکار گرفت و چند تن سنگ عقیق و فیروزه خرید و در ادامه حتی به خرید بیش از 100 راس اسب یک میلیارد ریالی اقدام کرد که اکنون نماینده دادگستری مراقب آنهاست که تلف نشوند.'

به گفته وی 'رییس مکتب فرش و گلیم با سرمایه مردم مسافرت های متعددی به خارج از کشور داشت و به جاهایی سفر می کردند که من شرم دارم نام برخی از آنها را اعلام کنم.'

عدالتخواه عنوان کرد: این کلاهبردار درصدد بود که حتی سرمایه مردم را وارد حوزه نوشابه و کت و شلوار هم بکند. مجرم از سرمایه مردم 80 خودرو گرانقیمت داخلی و خارجی نیز خریده و آنها زیرپای نزدیکانش گذاشته بود؛ ‌آنهایی که امروز برایش تجمع می کنند و در حمایتش شعار می دهند.

رییس کل دادگستری کرمانشاه اظهار داشت: سردسته های معترضان و حامیان کلاهبردار را شناسایی کرده ایم و برخی از آنان هم اکنون زندانی و بقیه هم در حال شناسایی هستند.

به گفته وی 'عده ای از همین افراد شایعه کرده اند که برخی املاک این کلاهبردار 2 هزار میلیارد ریال ارزش دارد در حالی که دروغ می گویند و این ادعاها ادامه فریب مردم و شعارهای از قبل طراحی شده است.'

عدالتخواه خطاب به حامیان مجرم بازداشتی گفت: عده ای با شایعه پراکنی بیش از این مردم آسیب دیده را فریب ندهند؛ اگر این کلاهبردار مال و سرمایه کافی برای جبران ضرر مردم دارد حامیان سینه چاکش معرفی کنند و بیش از این شعار ندهند.

او تجمع در حمایت از این مجرم را غیرقانونی و اخلال در کار دستگاه قضایی دانست و گفت: با تجمع های غیر قانونی بشدت برخورد می کنیم.

من هم مثل خاوری!
رییس کل دادگستری استان کرمانشاه در ادامه عنوان کرد که چند روز پیش از دستگیری مجرم با او صحبت و توصیه کردم که دیگر از مردم پول نگیرد و فعالیتش را قانونی کند اما نپذیرفت.

به گفته عدالتخواه، مجرم در جواب اینکه چقدر به مردم بدهکاری، گفته است: من اصلا حساب و کتابی ندارم و نمی دانم چقدر سرمایه نزد من است و چقدر را پس داده ام؛ پرسیدم اگر با این وضعیت به خارج بروی تکلیف مردم چه می شود که او گفت من هم مانند خاوری!

عدالتخواه اعلام کرد: تمام اسنادی که در این شرکت وجود دارد به صورت دستی و کاغذی است و در گونی نگهداری می شد که تفکیک و تعیین هویت آنها چندین ماه طول می کشد.

به گفته او 'در زمان دستگیری، 230 هزار دلار پول نقد در کمد اتاق رییس مکتب بود و آنقدر آنجا بی حساب و کتاب بود که حدود 20 میلیارد ریال هم در کیسه های زباله و فایل پنهان شده بود.'

رییس کل دادگستری استان کرمانشاه تاکید کرد که وقتی تخلفات رییس این شرکت برای دستگاه قضایی استان محرز شد، بر خود تکلیف دیدیم که مانع او شویم چون اگر مانند برخی مسوولان استان چشم پوشی می کردیم برای آخرت خود جوابی نداشتیم.

او گفت: باید به ورود بهنگام و قاطع دستگاه قضایی افتخار کرد و از ادامه این اقدام و روند حمایت کرد.

مسوولان غافل الان کجایند؟
عدالتخواه در ادامه اظهار داشت: غفلت برخی مسوولان و گاه حمایت آنان از رییس مکتب فرش و گلیم هم در جلب اعتماد و فریب مردم بی تاثیر نبوده است زیرا برخی مسوولان با رییس مکتب عکس می گرفتند و برایش تبلیغ می کردند.

او به عنوان نمونه به جمله ای از یک مسوول استانی اشاره کرد که گفته بود 'مردم از مکتب فرش و گلیم و گبه استقبال کرده اند چون می دانند سرمایه شان هدر نمی رود'.

عدالتخواه سوال کرد که اکنون آن مسوول کجاست که جوابگوی بیش از 22 هزار مالباخته باشد.

آنچنان که وی اظهار داشت: مسوولانی که به این فرد سابقه دار مجوز فعالیت داده اند، هیچ نظارتی نکردند که شرکت او نه هیات مدیره دارد، نه هیات امنا و نه مدیر عامل و هیچ حساب و کتابی.

توصیه به مالباختگان و هشدار به فرصت طلبان

عدالتخواه خطاب به مردم نیز تاکید کرد که این آخرین کلاهبرداری نیست و ممکن است در کرمانشاه یا سایر استان ها افراد فریبکار دیگری هم باشند و لازم است مردم هشیار باشند و با آگاهی درباره سرمایه خود تصمیم بگیرید.'

او گفت: هر شرکت و نهادی که تبلیغات گسترده داشت و مسوولانی با رییس آن عکس یادگاری گرفتند، دلیل بر قانونی و مطمئن بودن آن نیست و نباید گول ظاهر را خورد.

وی همچنین از کسانی که در این شرکت سرمایه گذاری کرده اند خواست تا با در دست داشتن همه مدارک خود مبنی بر اینکه چه مقدار پول به فرد بازداشت شده داده اند، به کلانتری محل زندگی خود مراجعه و فرم مخصوص را پر کنند.

رییس کل دادگستری استان کرمانشاه همچنین از همه کسانی هم که در باره این کلاهبردار و اموال او اطلاعاتی دارند، درخواست کرد که آن را به نهادهای انتظامی و قضایی استان ارایه کنند.

وی به افراد فرصت طلب هم هشدار داد که اگر کسی در این وضعیت به فکر سوءاستفاده و جعل سند برای تصاحب بخشی از سرمایه شرکت باشد با برخورد جدی دستگاه قضایی مواجه می شود.


کد مطلب: 410256

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcftxdjvw6dy0a.igiw.html?410256

الف
  http://alef.ir