بیژن مقدم:کارآمدی باید جای سهم خواهی را در انتخاب وزرا بگیرد

31 تير 1396 ساعت 13:33یک فعال سیاسی گفت:‌ اگر افرادی کارآمد و جوان به کابینه دوازدهم راه پیدا کنند هم جلوی سهم خواهی ها گرفته خواهد شد و هم شعارهای انتخاباتی آقای روحانی محقق می‌شود.

بیژن مقدم در گفت‌وگو با ایسنا در ارتباط با ضرورت کارآمدی وزرای انتخابی توسط رئیس‌جمهور برای کابینه دوازدهم اظهار کرد: اولین بایدی که آقای روحانی باید در رابطه با کابینه آتی در نظر بگیرد تغییر بنیادین در مجموعه وزرای اش است. این باید را هم از صحبت های خود ایشان  و هم از مطالبات مردمی درک می‌کنیم.

وی ادامه داد: ایشان باید در حوزه هایی که مطالبات جدی تر مردم به آن مربوط می‌شد بیشتر توجه کنند. مثلا من معتقدم اگر وزیر دادگستری عوض نشود برای مردم تغییر ملموسی ایجاد نخواهد شد اما حتما تغییر وزرای حوزه های اجتماعی و اقتصادی تغییرات ملموسی برای مردم به همراه خواهد داشت.

مدیر مسئول سابق روزنامه جام جم خاطر نشان کرد: در برخی از وزارت خانه ها حوزه های مشترکی وجود دارد استحکاک ‌هایی به دلیل اشتراک های موجود سرعت عمل آن‌ها را در انجام امور از بین می برد. حالا یا واقعا حوزه های مشترک میان آن‌ها زیاد است و یا تصور می‌کنند که حوزه های مشترکی برای شان استحکاک می آفریند.

وی در همین راستا تشریح کرد:‌ مثلا وزارت خانه کار ، تعاون و امور اجتماعی با وزارت خانه بهداشت و درمان ، حوزه مشترکی به نام بیمه درمانی مردم دارند که اصطکاک های ایجاد شده بر سر  این موضوع مشترک می‌تواند آنقدر بالا بگیرد تا هر کدام از وزرا بگویند اگر فلانی در کابینه ای بیاید حضور داشته باشد من نخواهم بود.بنابراین ضروری است تا با وضع قوانین و گفتگوها این استحکاک ها را از بین برد.

مقدم در ادامه این گفت‌وگو خاطر نشان کرد: مهمترین ویژگی برای انتخاب وزیر کابینه دوازدهم را در کارآمدی فرد می دانم. اگر وزرا بر اساس کارآمدی شان انتخاب شوند دیگر جایی برای سهم خواهی‌های گروه های مختلف سیاسی باقی نمی ماند.

وی افزود:‌ از یک طرف رئیس‌جمهور باید بتواند با کسانی که هم فکر و هم افق‌اش هستند کار کند و از طرف دیگر هم جریان های سیاسی به هوای حمایت از روحانی در زمان انتخابات حق سهم خواهی ندارند چرا که در زمان سهم خواهی‌ها ضرورت کارآمدی فرد کنار می رود.

 مقدم با بیان اینکه کابینه دوازدهم باید نسبت به کابینه یازدهم جوانتر باشد اظهار کرد: ‌ با توجه به آنکه کارشناسان سن کابینه فعلی روحانی را بالا می دانند ایشان باید جوان گرایی را در دستور کار خود قرار دهند . طبیعتا شرایط فعلی ما مثل اوایل انقلاب نیست که فردی 25 ساله به وزارت خانه ای راه پیدا کند. اما فردی با میانگین سنی پنجاه سال می‌تواند انرژی بیشتری برای پیشبرد امور داشته باشد در عین حال تجربه کافی را هم برای مدیریت به دست آورده است.

وی در پایان گفت: به نظر من وزرای پیشنهادی می‌توانند ابتدا شعارهای آقای روحانی در حوزه خودشان که در زمان انتخابات به مردم داده شد را ببینند و تصمیم بگیرند که آیا می‌توانند از پس آن شعارها بر بیایند یا خیر


کد مطلب: 494362

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcfvjdj0w6d1ma.igiw.html?494362

الف
  http://alef.ir