رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد: «روز جهانی مساجد، نسخه دوم روز قدس است»

29 مرداد 1396 ساعت 12:37


رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد با ارائه پیشنهادی مبنی بر راه‌اندازی یک دبیرخانه دائمی برای روز جهانی مساجد گفت: از تمام مقامات و سازمان‌ها درخواست داریم که یک دبیرخانه دائمی برای این روز برپا شود، چرا که روز جهانی مساجد نسخه دوم روز قدس و یک روز ضدصهیونیستی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین حاج‌علی اکبری روز یکشنبه (۲۹ مردادماه) در پانزدهمین اجلاس روز جهانی مساجد با بیان اینکه جامعه در التهاب ایام حج است و بخشی از حجاج مشرف و بخش دیگری به آن‌ها می‌پیوندند، اظهار کرد: امیدواریم امسال حج ابراهیمی با شکوه و صیانت برگزار شود و در آینده نزدیک بیت عتیق از اسارت آزاد شود. امیدواریم این مراسمِ حیات‌بخش بتواند این موانع را برطرف کند و یاد حجاج را در سال ۶۶ گرامی می‌داریم.

وی ادامه داد: امروز همه‌جا سخن از شهید حججی است و اخلاص و نورانیت این شهید در همه‌جا دیده می‌شود. در چنین روزی که روز انقلابی و ضدصهیونیستی است، ما جلسه را با رویکرد ایثار، شهادت، مقاومت و ایستادگی برگزار می‌کنیم. قاسم سلیمانی و سربازهای او یک پدیده الهام‌بخش در جهان اسلام هستند و این شخصیت نماد وفا، بصیرت و سرافرازی است. حاج قاسم حلقه وصل مجاهدان اول انقلاب و شهدای دفاع مقدس با نسل کنونی است و در شخصیت او تأثیر رهبر را می‌توان دید.

بچه‌های حاج قاسم همه‌جا هستند و توانسته‌اند در دل همگان یک تحول بزرگی ایجاد کنند که این حرکت تا اروپا و آمریکا و آفریقا هم رفته است.رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد تأکید کرد: سردار قاسم سلیمانی نماد بصیرت و روشن‌بینی است. بچه‌های حاج قاسم همه‌جا هستند و توانسته‌اند در دل همگان یک تحول بزرگی ایجاد کنند که این حرکت تا اروپا و آمریکا و آفریقا هم رفته است.

وی تأکید کرد: نقش سازمان صداوسیما به عنوان یک رسانه ملی بسیار تأثیرگذار است و می‌تواند از هویت ملی ما و پیشبرد معارف الهی حمایت کند. امیدواریم آقای علی‌عسگری که نگاه مسجدی دارد بتواند در فرهنگ‌سازی جامعه ما از طریق رسانه ملی بیشتر از قبل ظرفیت‌سازی ایجاد کند.

حاج علی‌ اکبری تأکید کرد: بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با ائمه مساجد کشور در سال گذشته نقشه راه عمران و آبادانی مساجد و رسیدن به مسجد تراز اسلامی را برای ما  فراهم کرد. رهبری در ابتدای سخنان‌شان به جایگاه رفیع ائمه جماعات اشاره داشتند و فرمودند که آن‌ها نقش جامع و موثری در جامعه دارند و بحث دوم رهبری، درباره کیفیت نماز و باز بودن درب مساجد بود. مساجد باید تحت هر شرایطی بر محور نماز حرکت کند و ایجاد جایگاه خاص برای جوانان در مساجد مورد توجه رهبری بود. جوانان موضوع دیروز، امروز و فردای ما هستند و محل مناقشه ما و کفر و استکبار جهانی جوانان هستند. مساجد باید با همت و حکمت، زمینه مناسبی برای جذب جوانان فراهم کند. رویکرد اجتماعی باید همواره مورد توجه مساجد باشد.

وی یادآور شد: مسجد باید نقطه امن و فریادرس افراد جامعه باشد. مسئله بعدی که رهبری هم بر آن تأکید ویژه‌ای داشتند، هسته مقاومت فرهنگی مساجد بود که باید برای حفظ هویت دینی در برابر هجوم دولت‌های غربی بایستند و فرمودند که مساجد باید انقلابی باشند. این سخن رهبری در مقابل مسجد سکولار که هدف غرب است قرار می‌گیرد. روز جهانی مسجد یک روز انقلابی است که رهبری هم به آن اشاره داشتند.

حاج‌علی‌ اکبری تصریح کرد: مسجد اگر از چهره انقلابی و گفتمان و جلوه و سیمای انقلابی خالی شود، این مسجد یک مسجد دشمن‌پسند می‌شود. مسجد باید در برابر امواج گوناگون طراحی‌های دشمن بایستد. حاج قاسم و بچه‌های او در مسجد تربیت شده‌اند. مساجد باید باز باشند و احیاگر دین. این موضوعی است که از سال گذشته به آن توجه ویژه‌ای داشته‌ایم و جزو برنامه‌های راهبردی مرکز است. ما برای مساجد برنامه میان مدت، کوتاه مدت و بلندمدت طراحی کرده‌ایم.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: تقویت بُعد امامت و آموزش و جایگاه امامت از دیگر مسائلی است که در مسجد به آن توجه می‌شود. همچنین بحث خادمان و آموزش‌های آن‌ها مورد توجه جدی قرار گرفته است. اقدامات قرآنی و نهج‌البلاغه از دیگر مواردی است که به آن پرداخته‌ایم. روز جهانی مساجد امسال در حالی برگزار می‌شود که حادثه ۵۰ سال پیش مسجدالاقصی نیز دوباره در حال رخ دادن است و ما روز جهانی مسجد را هر سال قوی‌تر از سال قبل برگزار می‌کنیم. ما برای روز جهانی مساجد یک کار ویژه با رویکرد بین‌المللی را در دست اقدام داریم. از مقامات و سازمان‌هایی همچون سپاه، سپاه قدس، وزارت امور خارجه، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، صداوسیما، مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی، مجمع جهانی اهل بیت، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و...می‌خواهیم که یک دبیرخانه دائمی برای این روز طراحی شود چرا که این روز می‌تواند نسخه دوم روز قدس و یک روز ضدصهیونیستی باشد.


کد مطلب: 503604

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcfxmdtjw6dxva.igiw.html?503604

الف
  http://alef.ir