دادستان سمنان: قوه قضائیه مورد خدشه برخی کاندیداها قرار گرفت

26 ارديبهشت 1396 ساعت 7:16


دادستان عمومی و انقلاب سمنان گفت: متأسفانه قوه قضائیه مورد خدشه برخی کاندیداها قرار گرفت که پاسخ برخی از اتهام‌زنی‌ها بعد از انتخابات داده می‌شود.

حیدر آسیابی دوشنبه شب در حاشیه دومین جلسه ستاد پیشگیری و رسیدگی به جرائم و تخلفات انتخاباتی استان سمنان به فارس گفت: رسیدگی به شکایات انتخابات ریاست‌جمهوری طبق قانون به عهده شورای نگهبان بوده و نحوه رسیدگی در قانون اعتراضات پیش‌بینی‌شده است.

وی به مجازات‌های جریان انتخابات که طبق قانون مشخص‌شده اشاره کرد و افزود: بر حسب مورد تخلف، شلاق و حبس پیش‌بینی شده است و در حوزه اخلال در امر انتخابات نیز اگر به شیوه رعب وحشت مسلحانه باشد، به شدیدترین روش مجازات انجام خواهد شد.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان با اشاره به ماده 74 قانون انتخابات ریاست‌جمهوری در حوزه رسانه‌ها گفت: درج آگهی علیه نامزدهای انتخاباتی یا مسائلی که به انصراف کاندیدای معین مربوط باشد، ممنوع است و اگر انصرافی در کار باشد، از سوی وزارت کشور ابلاغ می‌شود.

آسیابی گفت: اگر مطلب سوئی از سوی رسانه‌ای اعلام شود، رسانه موظف به درج پاسخ آن است و اگر تخلف محرز شود، تعطیلی یک تا سه ماهه را به دنبال خواهد داشت.

وی با اشاره به قانون انتخابات شوراها گفت: 19 بند تخلف در این حوزه پیش‌بینی‌شده که 17 بند آن با ریاست‌جمهوری مشترک است.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان گفت: بایدها و نبایدهای شرعی باید توسط کاندیداها و اعضای ستادهای آنها به طرفداران یادآوری شود.

آسیابی گفت: زیر سؤال نبردن ارزش‌های نظام و انقلاب، پرهیز از تخریب نامزدها، حفظ اتحاد ملی، جلوگیری از اسراف و تبذیر در تبلیغات و اهتمام به قانون‌گرایی از توصیه‌های رهبری در برگزاری انتخابات سالم است.

وی با بیان اینکه انتظار می‌رفت در روند تبلیغات کاندیداهای ریاست جمهوری رعایت اخلاق انتخاباتی و موارد تأکید شده رهبری مورد توجه کاندیداها در مناظره‌ها قرار گیرد، گفت: اگر برخی سخنان نسبت به خودشان بود، مشکلی وجود نداشت؛ اما نهاد قوه قضائیه که قصوری نداشت، در جریان انتخابات مورد خدشه برخی آقایان قرار گرفت.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سمنان افزود: انتظار می‌رفت کاندیداها علیه کسی که حضور ندارد، مطالبی بیان نکنند.

آسیابی با اشاره به اینکه معاون اول قوه قضائیه صلاح ندانست در برهه کنونی نسبت به اتهامات وارده به قوه قضائیه پاسخی بدهد، گفت: بعد از انتخابات پاسخ برخی از اتهام‌زنی‌ها داده خواهد شد.


کد مطلب: 472410

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcfy0djxw6deja.igiw.html?472410

الف
  http://alef.ir