حسین راغفر در گفتگو با الف:

کلیدواژه اقتصاد مقاومتی تولید و بهره‌وری است/ مفاهیم واردات باید برای تولید در داخل و در خدمت تولید باشد

بخش اقتصادی الف،‌ ۵ شهریور ۹۶

5 شهريور 1396 ساعت 11:46


به گزارش الف؛  اقتصادی ایران در دهه‌های متوالی نتوانسته به یک اقتصاد پایدار با نرخ رشد شاخص‌های افزایشی همراه باشد؛ این اقتصاد با مشکلات عدیده‌ای روبرو است و باید اصلاحات اقتصاد اجرا شود، البته در دولت نهم و دهم در این راستا برنامه‌ریزی شد که همه آن به هدفمندسازی یارانه‌ها و آن‌هم با انحراف در اجرا روبرو شد و به نظر نمی‌رسید که عزم جدی در آن دولت برای اجرای تحول اقتصادی وجود داشته بود.

حال مشکلات و معضلات اقتصادی در سال‌های اخیر باعث شده تا دغدغه اصلی مسئولان کشور اقتصاد  و به‌تبع آن معیشت مردم قرار گیرد. رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار دیروز با هیئت دولت عنوان کردند که باید اقتصاد را از نفت خلاص کنیم به نظر کارشناسان نسخه درمان این درد اجرای اقتصاد مقاومتی است که در بهمن سال 92 هم سیاست‌های 24 بندی برای آن از سوی رهبری ابلاغ شد، اما اجرا این سیاست‌ها با کُند مواجه شده، درحالی‌که برای حل مشکلات اقتصاد ایران، نیاز به عزم و اقدام جهادی در دولت و سایر بخش‌ها است و نفت به‌جای آنکه به پیشران اقتصاد کشور تبدیل شود، به عاملی برای مثبت نشان دادن آمار بدل شد.

امسال برای نخستین بار بود که رهبر حکیم انقلاب در دو سال متوالی تقریباً از یک شعر مشابه برای نام‌گذاری سال استفاده کردند و این نشان از وجود دغدغه‌های جدی در حوزه اقتصادی دارد که بارها ایشان بر آن تأکید کردند؛ مثلاً در جلسه دیروز رهبر انقلاب با رئیس‌جمهور و اعضای کابینه دولت دوازدهم باز بر موضوع اقتصاد تأکید و آن را اولویت نخست کشور عنوان کردند.

امروز تا پایان نیمه سال فرصت چندانی نمانده و 6 ماه از سالی که باید در جهت تحقق شعار سال که یک از موضوعات اساسی و اولویت نخست کشور است اقدام می‌شد؛ همچنان در محاق به سر می‌برد. اقتصاد مقاومتی که همچنان در مرحله نخست قرار دارد. سال گذشته هم با همین مضمون نام‌گذاری شده بود که رهبر انقلاب در پایان سال با اقدامات انتقاد کرده و عنوان کردند از اقتصاد مقاومتی اجرای شده بود، وضعیت این‌گونه نبود.

حسین راغفر استاد عضو هیئت‌علمی دانشگاه الزهرا در گفتگو با خبرنگار الف، در مورد تحقق اقتصادی مقاومتی گفت: متأسفانه به یک معنا هنوز یک درک مشترک از اقتصاد مقاومتی وجود ندارد؛ اگر اقتصاد مقاومتی دو کلیدواژه داشته باشد که بخواهیم بر روی آن تأکید  و تعریف کنیم  تولید و بهره‌وری است که به نظرم محور اصلی عمده آن موضوع تولید است.

وی افزود: اگر سیاست‌گذاری دولت فقط به سمت و هدف‌گیری تولید و هر آنچه تولید نیاز دارد، باشد یعنی سیاست‌های تعیین نرخ ارز نرخ بهره بانکی، تخصیص اعتبار و... فقط باهدف تأمین نیازهای تولید جهت‌گیری می‌شد قطعاً  باید در عالم دیگری زندگی می‌کردیم، اما متأسفانه در سیاست‌گذاری‌ها به نظرم اصلاً درک روشنی از مفهوم تولید ندارد.

استاد دانشگاه الزهرا تصریح کرد: امروز خیلی از افراد بخش خدمات به‌عنوان تولید حساب می‌کنند، اما ما خدماتی را تولید محسوب می‌کنیم که در خدمت تولید باشد، نه خدمت خدمات؛ مثلاً واردات کالاهای مصرفی لوکس را خدمات می‌دانیم و آن را تولید نمی‌دانیم که برای تولید هم خیلی مضر است.

راغفر با بیان اینکه با همه مفاهیم واردات باید برای تولید در داخل  و در خدمت تولید باشد، بیان کرد: یکی از مشکلات موجود در اقتصاد کنونی ایران داریم، خود تفاوت در  فهم واژه‌ها است  که این مشکل را داریم؛ مثلاً چند سال پیش که در مورد تولید تأکید می‌شد، که باید این بخش موردنظر هدف‌گیری باشد؛ اصحاب بازار می‌گفتند این‌ها حرف‌های چپ است ولی خوشبختانه رهبری هم بر موضوع تولید تأکید کردند و می‌کنند؛ بنابراین محور اصلی اقتصاد مقاومتی تولید است و هیچ‌چیزی دیگری هم نیست و خود بهره‌وری هم مرتبط با تولید است.


کد مطلب: 505819

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcfytdt1w6dxca.igiw.html?505819

الف
  http://alef.ir