تلگرام امن می شود؟/ انتقال سرورهای تلگرام به داخل کشور

17 مرداد 1395 ساعت 7:44


آرمان نوشت: چندی پیش هادیانفر، رئیس پلیس فتا درباره امنیت تلگرام گفت: به هموطنان توصیه می کنیم از تلگرام استفاده نکنند، چرا که اطلاعات بارگذاری شده در این سرور توسط بیگانگان مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد.

این در حالی است که ده‌ها میلیون ایرانی عضو تلگرام هستند. روز گذشته اظهارات رئیس پلیس فتا توسط دبیر شواری عالی فضای مجازی تکذیب شد. ابوالحسن فیروز آبادی در تکذیب خبر هک تلگرام گفت: هک تلگرام صحت نداشت و تا کنون هم این موضوع تایید نشده است ولی نرم افزار تلگرام برای حمله مناسب است.

دبیر شورایعالی فضای مجازی ادامه داد: براساس طرحی که در دستور کار داریم به زودی سرور شبکه های اجتماعی خارجی به داخل منتقل می شود. فیروز آبادی در مورد آخرین مصوبات شورای فضای مجازی ساماندهی شبکه های اجتماعی و صیانت از حریم خصوصی گفت: مالکیت فکری و حریم خصوصی دو مطلب مهم در حوزه حقوقی هستند؛ وزارت ارشاد در زمینه مالکیت فکری اقداماتی انجام می دهد و از سویی ما هم در مرکز ملی فضای مجازی بررسی هایی را شروع کرده ایم.
او افزود: باید اقدام اساسی برای حریم خصوصی صورت گیرد. فعلا اقدامات ما این است که سطح امنیتی را در کشور در سایت‌های ذخیره اطلاعات سازمان ها و موسسه ها بالا ببریم تا شاهد این اتفاقات نباشیم که بعضا حریم خصوصی افراد به خطر بیفتد.

نرم‌افزار تلگرام برای حمله مناسب است
او در مورد افشای اطلاعات شامل اطلاعات کاربران یک اپراتور موبایل و دیگری هک تلگرام گفت: هک تلگرام صحت نداشت و تا کنون هم این موضوع تایید نشده است، ولی نرم افزار تلگرام برای حمله مناسب است. این شبکه وب بیس است و قابلیت خزش دارد. همچنین نرم افزار تلگرام،
اپن سورس است که همین موارد شرایط را برای نفوذ و به خطر انداختن حریم خصوصی مردم در تلگرام فراهم می کند. فیروز آبادی افزود: در واقع نرم افزارهای این چنینی پلتفرم مناسبی برای هک هستند. بنابراین بایستی کسانی که از این پلتفرم استفاده می کنند به حریم خصوصی‌شان توجه کنند. باید کاربران فرض را بر این بگیرند که اطلاعاتشان در دسترس دیگران قرار می‌گیرد. او در ادامه عنوان کرد: به همین دلایل اصرار داریم طرحی را داشته باشیم که به وسیله آن به زودی بتوانیم شاهد شبکه های اجتماعی بومی باشیم یا اینکه شبکه‌های خارجی با رعایت استانداردها سرورهایشان را به داخل کشور منتقل کنند.

دشواری هندل کردن ۲۰ میلیون کاربر
دبیر شورای عالی فضای مجازی در مورد آوردن سرور تلگرام به داخل کشور گفت: آوردن این سرورها به کشور کار ساده ای نیست. متجاوز از هزار سرور کار تلگرام را برای کشور ایران انجام می دهد؛ هندل کردن ۲۰ میلیون کاربر که اطلاعات صوتی تصویری و متنی را برای مدت طولانی نگهداری و پردازش می کنند، دشوار است.

فیروز آبادی ادامه داد: برای تحقق این موضوع، نیاز به دیتا سنتر مناسبی است که شاید در داخل کشور به راحتی نتوانیم آن را را فراهم کنیم. این کار نیاز به زمان دارد. در حال حاضر تلگرام اعلام تمایل رسمی کرده که سرورش را به داخل کشور بیاورد.ما برای این کار زمان گذاشته ایم و امیدواریم که در این مدت زمان، تلگرام و سایر شبکه های اجتماعی داخلی و خارجی بتوانند به سطحی برسند که مطلوب ماست.

دبیر شورایعالی فضای مجازی در ادامه در مورد سیاست های شورای عالی فضای مجازی برای تولید محتوای بومی به زبان فارسی گفت:قاعدتا تعریف ما از شبکه ملی اطلاعات، شبکه ای است که در آن محتوای فارسی در جریان باشد. همچنین مستقل بودن از شبکه های دیگر، قابلیت مدیریت داشتن، حفظ حریم خصوصی و... از دیگر شرایط شبکه ملی به شمار می رود.

او در ادامه عنوان کرد: قسمت ملی شبکه ملی، محتواست.بنابراین توجه ما به تولید محتوا زیاد است. در حال حاضر قسمت بزرگی از تولید محتوایی که در فضای مجازی کشور تولید می شود در چارچوب شبکه های اجتماعی است و چون این شبکه ها از خارج از کشور تامین می شوند، باعث شده که شاخص های تولید محتوای ما در داخل کشور راضی کننده نباشد. امیدواریم با آمدن سرورها به داخل کشور ۵۰ درصد فضای مجازی بومی شود. به گزارش مهر، دبیر شورای عالی فضای مجازی در خاتمه در مورد برنامه‌های تولید و حمایت از شبکه‌های اجتماعی بومی گفت: متاسفانه در حال حاضر شبکه اجتماعی داخلی که نیازهای مردم را فراهم کند نداریم. البته دو شبکه اجتماعی «بیسفون» و «سروش» در حال افزایش کیفیت هستند که امیدواریم تا شهریور ماه به استانداردهای لازم برسند.


کد مطلب: 379082

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcg7y9wxak9uz4.rpra.html?379082

الف
  http://alef.ir