ترامپ تحریم‌های کوبا را تمدید کرد

18 شهريور 1396 ساعت 16:11


ایسنا نوشت: رئیس‌جمهوری آمریکا برای یکسال دیگر تحریم‌های اقتصادی علیه کوبا را تمدید کرد. او اکثر دستاوردهای سیاسی دولت پیشین آمریکا را که مجددا سیاست سرمایه‌گذاری و مسافرت را با هاوانا هموار می‌کرد، لغو کرده است.

به گزارش خبرگزاری راشا تودی، کاخ سفید جمعه با انتشار یادداشت ریاست جمهوری از تمدید تحریم‌های کوبا طبق "قانون تجارت با دشمن" تا ۱۴ سپتامبر ۲۰۱۸ خبر داد.

این یادداشت تاکید دارد، تحریم علیه این دشمن سابق دوران جنگ سرد، که اجازه نمی‌دهد شرکت‌های آمریکایی از کوبا کالا وارد کرده و یا کالایی به این جزیره صادرات کنند، در راستای "منافع ملی ایالات متحده آمریکا" تمدید شده است.

این یادداشت تاکید دارد تحریم‌ مذکور علیه این دشمن سابق دوران جنگ سرد، که مانع از آن می‌شود تا شرکت‌های آمریکا به کوبا صادارت داشته و یا از آن کالایی وارد کنند، در راستای "منافع ملی ایالات متحده آمریکا" تمدید شد.

آمریکا اولین بار در سال ۱۹۶۱ پس از آنکه انقلابی سوسیالیستی به رهبری فیدل کاسترو، رهبر انقلابی و فقید کوبا رخ داد، مناسبات دیپلماتیک خود با این کشور را قطع کرد. در دهه‌های پس از آن، واشنگتن تحریم‌های گسترده‌ای را علیه این کشور وضع کرد. در دوره باراک اوباما، رئیس‌جمهوری سابق آمریکا روابط میان آمریکا و کوبا تیره شد. سفارت کوباما در آمریکا برای اولین بار بعد از ۵۰ سال بازگشایی شد و تاجران آمریکایی ۲۶ قراداد جدید با دولت کوبا منعقد کردند که به خطوط هواپیمایی اجازه داد پروازهای دوطرفه داشته باشند.

اوباما در دوران ریاست جمهوری خود از کنگره خواست تا تحریم‌ها را لغو کند. او این تحریم‌ها را باری روی شانه آمریکایی‌هایی دانست که مایلند با کوبایی‌ها همکاری داشته باشند و یا در کوبا سرمایه‌گذاری کنند. با این وجود او هم سال ۲۰۱۶ یک یادداشتی صادر کرد و خواست تا تحریم علیه کوباما تا سپتامبر ۲۰۱۷ تمدید شود. او هم در یادداشتش این تحریم‌ها را در راستای "منافع ملی ایالات متحده آمریکا" توصیف کرده بود.

پس از سه سال گرمی روابط میان کوبا و آمریکا، ترامپ اکثر سیاست‌های اوباما را لغو کرده و بار دیگر علیه این کشور تحریم‌های تجاری و مسافرتی وضع کرد.


کد مطلب: 509555

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcgny9nnak9zn4.rpra.html?509555

الف
  http://alef.ir