واشنگتن: درباره تعامل با تهران محتاط باشید

بخش خبری الف، 5 فروردین 95

5 فروردين 1395 ساعت 19:40


معاون هماهنگ کننده تحریم ها در وزارت امورخارجه آمریکا از بانک ها خواست ، با احتیاط با تهران تعامل کنند.

به گزارش روزنامه السفیرچاپ بیروت، مسئول آمریکایی از بانک ها خواست در تعامل با تهران محتاط باشند.

کریس بک مایر، معاون هماهنگ کننده سیاست تحریم ها در وزارت امورخارجه آمریکا دیروز از بانک ها خواست، بر اساس تحریم های اقتصادی آمریکا ضد ایران، با احتیاط با تهران تعامل کنند. بک مایر بر پایبندی واشنگتن به لغو تحریم های مربوط به پرونده هسته ای ایران تاکید کرد.

مایر در حاشیه سفر خود به همراه مسئولان وزارت خزانه داری آمریکا به امارات که در آن با نمایندگان شرکت ها و بازرگانان دیدار داشت این اظهارات را بیان کرده است.

معاون هماهنگ کننده سیاست تحریم ها در وزارت امور خارجه آمریکا در این دیدار درباره تحریم ها ضد ایران، پس از لغو بخشی از این تحریم ها در ماه ژانویه گذشته توضیح داد. مایر گفت: آنچه که بانک ها باید درباره آن هوشیار باشند، تعامل نکردن با طرف های تحریم شده در ایران است. برخی طرف ها همچنان به سبب تروریسم، تحت تحریم هستند.

مسئول آمریکایی افزود: فقط تحریم های مربوط به پرونده هسته ای از تهران برداشته شده است و توافق (هسته ای)، لغو تحریم های آمریکا در زمینه عملیات مالی از طریق بانک های آمریکایی را شامل نمی شود.

مایر گفت: بخشی از تحریم های اقتصادی آمریکا ضد ایران، آن است که عملیات مالی مربوط به ایران یا عملیاتی که به نفع این کشور باشد نمی تواند از طریق آمریکا انجام بشود. از این رو اگر بخواهی قراردادی را از طریق یکی از بانک های نیویورک منعقد کنی بر اساس نظام تحریم ها امکان پذیر نیست.

معاون هماهنگ کننده سیاست تحریم ها در وزارت خارجه آمریکا افزود: این موضوع به این معنا نیست که نمی توان با دلار آمریکا عملیات مالی (با ایران) داشت ولی مطمئنا نمی توان عملیات مالی را از طریق نیویورک انجام داد در حالی که بیشتر تعاملات بزرگ باید از طریق نیویورک صورت بگیرد.

بک مایر گفت: از نظر تئوری داد و ستد با یک فرد ایرانی از طریق دلار، غیرقانونی نیست و شامل تحریم ها نمی شود. اگر هزار دلار داشته باشید و بخواهید از یک ایرانی کالا بخرید می توانید هزار دلار بدهید، به شرط آن که آمریکایی نباشید. مایر که در مذاکرات ایران و ۵+۱ حضور داشته معتقد است، توافق هسته ای در تعاملات آمریکا با ایران برخی استثناها را فراهم کرده است از جمله صادرات صنایع مربوط به هواپیماهای غیرنظامی و واردات محصولات غذایی ایرانی.

معاون هماهنگ کننده سیاست تحریم ها در وزارت خارجه آمریکا هم چنین افزود:‌ هرگز برای اعمال تحریم ها ضد شرکت هایی که با (توافق هسته ای) فعالیت های همسو دارند تلاش نمی کنیم. این شرکت ها در مقایسه با دیگر شرکت ها تحت نظارت شدیدتر نیستند.
بک مایر در عین خاطر نشان کرد: تحریم های مربوط به تروریسم، حقوق بشر و غیره همچنان باقی است و ما آن را اجرا خواهیم کرد.


کد مطلب: 340651

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcgnz9wqak9t34.rpra.html?340651

الف
  http://alef.ir