نبویان: تیم مذاکره‌کننده عقب‌نشینی کرده است

2 تير 1394 ساعت 7:51


نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس با بیان اینکه تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای از حقوق ملت ایران عقب‌نشینی کرده است، گفت: بازجویی از دبیر شورای عالی امنیت ملی تحقیرکننده است.

سید محمود نبویان در گفت‌وگو با فارس، با اشاره مذاکرات هسته‌ای کشور با گروه ۱+۵ اظهار کرد: مردم، اعضای مجلس شورای اسلامی و مقام معظم رهبری طرفدار مذاکره‌ هستند، ملت ایران اهل منطق و گفت‌وگو است و باید پرچم گفت‌وگو را برافراشته کرد. وی با اشاره طرفداری ملت ایران از توافق شرافتمندانه بیان کرد: ملت ایران طرفدار توافق است اما نه به هر قیمتی که آمریکا و ایادی آن به ما دیکته کنند، ما به دنبال توافق خوب هستیم.

نماینده مردم شهرستان‌های تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به ملاک‌های توافق خوب تصریح کرد: ملاک توافق خوب سه چیز است، اولاً حقوق هسته‌ای ملت ایران به رسمیت شناخته شود، یعنی تعداد سانتریفیوژهای نطنز از ۱۸ هزار دستگاه نباید به ۵ هزار دستگاه برسد، چراکه این کاری نادرست است.

وی به لزوم حفظ سایت هسته‌ای فردو به عنوان یک سایت غنی‌سازی اشاره کرد و گفت: سایت هسته‌ای فردو نیز جزء حقوق هسته‌ای ملت ایران است، نباید تیم‌ مذاکره‌کننده در این زمینه تن به خواسته آمریکا می‌داد اما این تیم از حقوق ملت ایران عقب‌نشینی کرده است و قبول کرده تا غنی‌سازی در این سایت هسته‌ای انجام نشود.

نبویان با اشاره به لزوم حفظ گسترش تحقیق و توسعه هسته‌ای در کشور خاطرنشان کرد: تحقیق و توسعه حق ملت ایران است، چراکه ملاک و عامل پیشرفت هر ملتی تحقیق و توسعه است و نباید از این موضوع عقب‌نشینی کنیم.

وی با اشاره به زیاده‌خواهی‌های طرف غربی در برای بازدید از نقاط مختلف کشور اظهار کرد: نکته دوم این است که در بحث بازدیدها غرب حق ندارد هر آنچه که دلش می‌خواهد را مورد بازدید قرار دهد، چراکه آنها سیری‌ناپذیر هستند و به دنبال این هستند که کشور چیزی نداشته باشد.

نماینده مردم شهرستان‌های تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نیت اصلی غرب از توافق هسته‌ای با کشور بیان کرد: تیم مذاکره‌کننده بداند که ملت ایران به تمام این مسائل آگاه بوده و این نکات را مرتباً تذکر داده است، باید بدانیم که بهانه‌های غربی‌ها هیچ‌گاه تمام‌شدنی نیست، چراکه به دنبال مسائل دیگری‌ هستند.

وی با اشاره به مخالفت طرف غربی با آرمان‌های ملت ایران تصریح کرد: غربی‌های همان‌گونه که خداوند در قرآن می‌فرماید به دنبال نابودی اعتقادات و اسلام مردم ایران هستند و بحث هسته‌ای بهانه‌ای بیش نیست. نبویان با اشاره به اینکه غربی‌ها حق دسترسی به مراکز نظامی کشور را ندارند، خاطرنشان کرد: بازرسی‌های هسته‌ای باید در حد پادمان‌ها باشد و غربی‌ها در حد پروتکل الحاقی نیز حق دخالت ندارند، همچنین به هیچ وجه حق دسترسی به مراکز نظامی، تجهیزات و موشک‌های ما را ندارند.

وی به زیاده‌خواهی غربی‌های در بحث بازجویی از دانشمندان و سران کشور اشاره کرد و گفت: غرب در توافقات به حدی به جلو آمد که واقعاً ملت ایران را تحقیر کرد، ۲۹ نفر اسم را برای بازجویی دادند که یکی از آنها شمخانی است، شمخانی که دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور است را نیز می‌خواهند بازجویی کنند.

نماینده مردم شهرستان‌های تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به لزوم حفظ جایگاه و شأن مسئولان جمهوری اسلامی ایران اظهار کرد: بازجویی از دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور توسط غرب بسیار تحقیرکننده است و ملت ایران این تحقیرها را تحمل نخواهد کرد.

وی با اشاره به عقب‌نشینی تحقیرکننده تیم مذاکره‌کننده در برابر آمریکا بیان کرد: فقط در کشورهای اشغال‌شده از نظامیان آن کشور بازجویی می‌شود و مردم و نمایندگان آنها در مجلس شورای اسلامی از تیم ‌مذاکره‌کننده گلایه‌مند هستند که چرا به این خواسته‌های نامشروع و غیرمنطقی غربی‌ها تن داده‌اند، چراکه تن دادن به این مسائل باعث تحقیر ملت ایران است.

نبویان به لزوم برداشتن همه‌جانبه تمام تحریم‌ها علیه ملت ایران در روز توافق تصریح کرد: نکته سوم برای توافق، برداشتن تمامی تحریم‌هاست و نباید برای ما دسته‌بندی کنند که این تحریم‌ها موشکی، حقوق بشری، هسته‌ای یا غیره است.

وی با اشاره به لزوم استفاده از توافق هسته‌ای در برداشتن تحریم‌ها ظالمانه غرب علیه مات ایران به عنوان یک اهرم قدرت خاطرنشان کرد: اهرم قدرت غرب تحریم‌هاست و اهرم قدرت ما نیز توان هسته‌ای است، اگر بخواهیم توافق هسته‌ای‌ برد ـ برد داشته باشیم باید مذاکرات هسته‌ای ما در برابر تحریم‌ها باشد و گفته نشود که تنها تحریم‌های هسته‌ای برداشته شود.

نماینده مردم شهرستان‌های تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی به لزوم احقاق حقوق حقه ملت ایران در توافق نهایی با گروه ۱+۵ اشاره کرد و گفت: حق ملت ایران این است که در همان روز توافق هسته‌ای، لغو کامل تمامی تحریم‌ها بخشی از این توافق باشد.

وی با اشاره به اینکه تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای از حق ملت ایران به خوبی دفاع نکرده است، اظهار کرد: متأسفانه نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی دیدند که در مذاکرات ژنو این سه حق و خواسته ملت ایران لحاظ نشد، به همین دلیل به تیم مذاکره‌کننده تذکرات زیادی دادند و مجلس در دفاع از حقوق مردم وارد شد اما تیم‌ مذاکره‌کننده به این تذکرات توجه نکرد.

نبویان با اشاره به لزوم تقویت تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای در برابر زیاده‌خواهی‌های آمریکایی‌ها بیان کرد: در لوزان دیدیم که وضعیت بسیار بدی صورت گرفته است و اگر تیم‌ مذاکره‌کننده همین‌گونه به پیش برود به دلیل حضور قوی آمریکا نتیجه مناسب حاصل نمی‌شود، بنابراین تیم مذاکره‌کننده باید تقویت می‌شد، چراکه این تیم نتوانسته است حقوق مردم را تأمین کند.

وی با اشاره به تصویب کلیات طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای توسط نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی واقعاً طرفدار مذاکره و توافق است اما برای دفاع از حقوق ملت ایران ایستاده است، برای همین کلیات طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای را داد که به اجماع ۹۳ درصدی رسید و این امر بسیار ارزشمند است.

نماینده مردم شهرستان‌های تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی با اشاره به روحیه استکبار‌ستیزی نمایندگان مردم در خانه ملت تصریح کرد: تمام نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی جلوی زیاده‌خواهی‌های غرب می‌ایستند و کلیات طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای تذکری به اعضای تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای نیز است که به هیچ وجه حق ندارند از حقوق ملت ایران کوتاه بیایند اما متأسفانه تا به حال این کار انجام داده نشده است و تیم مذاکره‌کننده از حقوق مردم کوتاه آمده است.

وی به لزوم ایستادگی در برابر زیاده‌خواهی‌های دشمنان اشاره کرد و گفت: نباید در برابر آمریکا کوتاه بیاییم، مگر آمریکا چه است که در برابر آن کوتاه بیاییم و تسلیم شویم، ملت ایران در برابر زیاده‌خواهی‌های دشمنان ایستاده است و نمی‌خواهد تن به توافقی دهد که موجب ذلت ایران شود.

نبویان با اشاره به مخالف مردم ایران با توافق ذلت‌آمیز اظهار کرد: ملت ایران نمی‌خواهد توافقی کند که موجب ذلت کشور شود، وقتی طرف غربی می‌گوید که قصد بازجویی از دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور دارد به معنی ذلت کشور است اما مردم مخالف توافق ذلت‌آمیز هستند.

وی با اشاره به جزئیات طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای تصریح کرد: مجلس شورای اسلامی این موارد را که جزء حقوق ملت ایران است را در قالب کلیات طرح الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای آورده است که شامل دو نکته مهم می‌شود، نکته مهم اول آن این است که همه تحریم‌ها باید در روز توافق برداشته شده و در روز اجرا عملیاتی شود.

نماینده مردم شهرستان‌های تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این بند شامل لغو همه‌جانبه و کل تحریم‌ها به صورت یکجا باید به عنوان بخشی از توافق درج شود و در روز اجرای توافق این ساز و کار عملیاتی شود.

وی در پایان متذکر شد: نکته مهم بعدی این طرح این است بازرسی‌ها باید در حد پادمان آن هم نسبت به مراکز هسته‌ای باشد و ملت ایران غیر از این چیزی را قبول نمی‌کند، چراکه این موارد را جزء حقوق حقه خود می‌داند و مجلس در دفاع از حقوق مردم کوتاه نخواهد آمد.


کد مطلب: 278011

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcgq79xqak9uz4.rpra.html?278011

الف
  http://alef.ir