حمایت مالی از زوجین نابارور/۹۰ درصد زایمان ها ایمن است

31 ارديبهشت 1396 ساعت 11:02


معاون بهداشتی وزارت بهداشت با بیان اینکه اصلی ترین عنصر تداوم کشور جمعیت سالم است، گفت: زوجین نابارور در طرح تحول سلامت تحت حمایت مالی و درمانی هستند.

به گزارش میزان،علی اکبر سیاری گفت: ایران در دوران طلایی جمعیت قرار دارد؛ یعنی با جمعیت مولد و درحال کار روبرو است. ۳۰ درصد جمعیت کشور را جوانان و ۶۰ تا ۷۰ درصد را افرادی که آماده اشتغال هستند، تشکیل می دهند، لذا فرصت خوبی در اختیار کشور است تا از این فرصت که مانند ابری بر کشور سایه افکنده، استفاده کند.

وی ادامه داد: برای فرزندآوری و افزایش جمعیت، فرصت های زیادی پیش روی کشور قرار دارد؛ یکی اینکه جمعیت بالایی در سن باروری هستند و دوم، جوانانی که مایل به داشتن دو یا سه فرزند هستند.

سیاری گفت: اکنون با وجود اینکه نرخ باروری کاهش پیدا کرده، سالانه حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر به جمعیت کشور افزوده می شود که فرصت خوبی است و دغدغه وزارت بهداشت هم این بوده که این تعداد کودک، با زایمان آسان متولد شوند و از مرگ نابهنگام نوزادان جلوگیری شود.

معاون بهداشتی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: در طرح تحول سلامت، در برنامه گسترده آموزشی برای بهداشت باروری و فرزندآوری در کشور، برای هر ۲ تا ۳ هزار نفر در کشور، یک کارشناس سلامت درنظر گرفتیم که دو سوم آنها ماما هستند.

سیاری با تاکید بر این که ماماها نقش مهمی در سلامت مادر و نوزاد ایفا می کنند، تصریح کرد: درحال حاضر هیچ ایرانی وجود ندارد که یک کارشناس سلامت نداشته باشد.

وی گفت: یکی از دستاوردهای بزرگ جمهوری اسلامی، آمار بالای ۹۰ درصد زایمان ایمن است. زایمان طبیعی رایگان در کشور نیز فرصت خوبی را فراهم کرد تا مادران ترغیب به فرزندآوری شوند.

سیاری تصریح کرد: یکی از برنامه های مهم در وزارت بهداشت، برنامه ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر است. ما توانستیم از مرگ نابهنگام مردم در سن میانسالی به میزان ۲۵ درصد تا ۱۰ سال آینده پیشگیری کنیم.

وی گفت: فرصت دیگری که ایجاد شد، دسترسی همگانی مردم به سلامت و امکانات بهداشتی و درمانی است که در طرح تحول سلامت سه هدف؛ سهولت دسترسی، خدمات باکیفیت مناسب و محافظت مالی عملیاتی شد.

سیاری یادآور شد: سیاست های جمعیتی، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری افق روشنی را برای سایر وزارتخانه ها در زمینه سیاست های جمعیتی فراهم کرد و همه متعهد هستند تا این سیاست ها را اجرا کنند و در راس آنها وزارت بهداشت قرار دارد که برای تحقق سیاستهای جمعیتی اهتمام دارد.

معاون وزیر بهداشت در ادامه گفت: در حال حاضر تمام مادران قبل از ازدواج، زمان ازدواج و بعداز ازدواج از مشاوره های لازم برخوردار می شوند، لذا مسئله جمعیت و فرزندآوری با برنامه های مناسب روند خوبی را طی خواهد کرد.

وی با بیان اینکه ۱۱ تا ۱۳ میلیون نفر در کشور در سن ازدواج هستند، ادامه داد: اگر فقط بر مقوله ازدواج کار شود، شیب کاهشی روند ازدواج متوقف شده و جوانان تمایل بیشتری برای همسرگزینی و فرزندآوری خواهند داشت.

سیاری با بیان اینکه ۳ میلیون زوج نابارور در کشور وجود دارد، تصریح کرد: در طرح تحول سلامت، زوج های نابارور تحت حمایت های مالی و درمانی قرار گرفته اند.
 


کد مطلب: 474211

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcgqt9tqak9ux4.rpra.html?474211

الف
  http://alef.ir