سناتور کورکر روسيه را یک قدرت بی ثبات کننده خواند

22 بهمن 1395 ساعت 9:34


رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا باردیگر روسیه را یک بازیگر بی ثبات کننده توصیف کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از سایت سنای آمریکا، باب کورکر رئیس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا باردیگر روسیه را یک بازیگر بی ثبات کننده توصیف و ادعا کرد حمایت مسکو از دولت سوریه موجب بحران مهاجرت و تهدید های تروریستی در اروپا شده است.

باب کورکر رییس کمیته روابط خارجی سنای آمریکا در بیانیه آغازین جلسه استماع این کمیته درباره آمریکا، روسیه و چالشهای پیش رو گفت از ماه نوامبر سال گذشته این کمیته تلاش زیادی برای آوردن کارشناس و افراد خبره از دولت قبلی برای اظهار نظر رسمی درباره طیف گسترده مسایل پیش روی مناسبات آمریکا و روسیه صورت داده است و به رغم این که دولت اوباما مسئولانی را برای جلسات محرمانه در اختیار این کمیته قرار داد اما اجازه نداد که درباره مسایل راهبردی در مناسبات روسیه و امریکا به طور علنی گفتگو شود.

وی افزود شاید اقتضای زمان تا پیش از انتخابات همین بوده است با این حال در شرایط کنونی ما اکنون شرایط برگزاری یک جلسه علنی را داریم و من بسیار خوشحالم که این امکان امروز فراهم شده است. با این حال در حال حاضر دولت ترامپ نیز در دوره گذار و انتصاب است و به نظر نمی رسد که ما در شرایط کنونی بتوانیم از مسئولان دولت کنونی آمریکا برای اظهار نظر درباره این مسئله دعوت کنیم.

روسیه نه تنها دومین ارتش قدرتمند جهان است و در همه زمینه ها منهای تسلیحات هسته ای در پشت سر آمریکا قرار دارد، بلکه این کشور عضو دائم شورای امنیت نیز است و وتوی این کشور می تواند شرایط را برای اقداماتی که ما در جهان کنونی در حال پیگیری آن هستیم پیچیده تر کند.

شورای امنیت سازمان ملل برای ایجاد ثبات در جهان ایجاد شد و اعضای دائم به این دلیل انتخاب شدند که نیروهای ثبات بخش قلمداد می شدند.

اکنون روسیه عضو این شورا است و واضح است که همچنان باقی خواهد ماند. با این حال این کشور بیشتر به یک نیروی بی ثبات کننده تبدیل شده است و مانعی برای امریکا برای پیگیری متحدانه کارهایی شده است که باید با اتحاد کشورها صورت گیرد.

اکنون ما مجبوریم به بررسی طیف گسترده ای از مسایل و مشکلاتی بپردازیم که آمریکا با روسیه و رفتارهای این کشور طی سالهای اخیر دارد.

همانطور که ما بارها در این اتاق شنیده ایم روسیه تفاهمنامه بوداپست را در زمان حمله به اوکراین نقض کرد، جایی که به ادامه اشغال سرزمین های این کشور همچنان ادامه می دهد و عملیات نظامی را میسر ساخته است که براثر آن غیرنظامیان بیگناه کشته می شوند.

اخیرا نیز گزارشی از تحولات اخیر شرق اوکراین به دست ما رسیده است که نشان می دهد مردم در این منطقه با چه مشکلاتی روبرو هستند و در ایجا نیز باردیگر تنها روسیه است که از شورشیان حمایت می کند.

ما همچنین در صفحه تلویزیون و تلفن های همراه خود مشاهده می کنیم که روسیه به جنگ در سوریه پیوسته است و از رژیم اسد حمایت می کند و در ویران کردن بیمارستان ها و مدارس و هدف قراردادن غیرنظامیان شرکت می کند. بی ثباتی ناشی از این اقدامات روسیه به بحران مهاجرات و تهدید تروریسم که اکنون گریبانگیر اروپا شده منجرشده است.


کد مطلب: 444241

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcgtt9tqak9tx4.rpra.html?444241

الف
  http://alef.ir