واکنش ایران به گزارش هیأت حقیقت‌یاب سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمایی درباره حادثه خان‌شیخون

17 تير 1396 ساعت 11:44


جلسه فوق‌العاده شورای اجرایی سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی (OPCW) در خصوص سوریه برای بررسی گزارش هیأت حقیقت‌یاب این سازمان پیرامون کاربرد سلاح‌های شیمیایی در منطقه خان شیخون و‌ام حوش برگزار شد.

به گزارش ایلنا، هیأت نمایندگی جمهوری اسلامی ایران در لاهه در این جلسه تاکید کرد: گزارش هیأت حقیقت‌یاب در ارتباط با حادثه خان شیخون سوریه دارای ابهاماتی در زمینه منابع، نحوه دریافت اطلاعات، نمونه‌برداری و عدم انجام بازرسی از محل حادثه است و امیدواریم ابهامات این گزارش با همکاری دولت سوریه برطرف شود. 

هیأت ایرانی افزود: به رغم اینکه دولت سوریه از ابتدای این حادثه اعلام کرده که آماده است همکاری کاملی را با دبیرخانه فنی سازمان منع گسترش سلاح‌های شیمیایی به منظور اعزام کمیته حقیقت‌یاب به خان شیخون و پایگاه هوایی الشعیرات و جمع‌آوری اطلاعات انجام دهد، اما متاسفانه برخی کشور‌ها از اعزام هیأت جلوگیری و از منابع و نمونه‌های غیرمستقیم استفاده شد. 

نمایندگی جمهوری اسلامی ایران معتقد است تمامی کشورهای عضو کنوانسیون سلاح‌های شیمیایی، سازمان منع سلاح‌های شیمیایی را به عنوان تنها نهاد تعیین‌کننده کاربرد سلا‌ح‌های شیمیایی پذیرفته‌اند. با این وجود در تاریخ ۶ آوریل ٢٠١٧ یکی از کشورهای عضو به بهانه کاربرد سلاح‌های شیمیایی به سوریه حمله کرده که این اقدام به منزله نادیده گرفتن و زیر سوال بردن مشروعیت و جایگاه این سازمان بوده و مغایر با کلیه قواعد حقوق بین‌الملل محسوب می‌شود.


کد مطلب: 490141

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcgtz9tqak9yq4.rpra.html?490141

الف
  http://alef.ir