هر ساعت در کشور یک نفر به علت کمبود عضو جان خود را از دست می‌دهد

11 شهريور 1396 ساعت 14:59


رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: به طور متوسط هر ساعت در کشور یک نفر بعلت کمبود عضو جان خود را از دست می دهند و هر سال ۲۰ هزار نفر جوان و نوجوان در کشور دچار مرگ مغزی می‌شود  در حالی که 5000 تا 8000 نفر شرایط اهداء عضو را دارند اما متاسفانه ۱۰۰۰ نفر به اهداء عضو رضایت می‌دهند.

به گزارش ایسنا، دکتر اورنگ ایلامی شنبه، ۱۱ شهریور ماه در آیین نخستین جشن نفس استان افزود: این استا در زمینه اهداء عضو رتبه اول کشور را دارد که استانهای یزد و فارس به ترتیب در رتبه های بعدی قرار دارند.

وی بیان کرد: طی پنج سال اخیر ۱۲۴ خانواده در این استان رضایت به اهداء عضو دادند که ۴۴۷ پیوند عضو انجام شده است. از این تعداد پیوند صورت گرفته ۴۴۰ مورد موفق بوده و هم اکنون ۴۰۰ نفر از عضو گیرندگان زنده و در قید حیات هستند.

ایلامی تصریح کرد: اعضای اهداء شده شامل ۱۴۰ مورد کبد، ۲۰۹ مورد کلیه، ۲۵ مورد لوزالمعده، ۱۴ مورد روده کوچک و ۵۸ مورد قرنیه است.

همچنین غلام محمد زارعی، نماینده مردم شهرستانهای بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی نیز در این آیین ضمن تشکر از برگزار کنندگان جشن نفس گفت: اهداء عضو و بخشیدن زندگی به دیگران، معامله با خداست .

وی افزود: این استان در ایثارگری رتبه اول کشور را دارد و در دوران دفاع مقدس نیز در زمینه حضور به جبهه های جنگ حق علیه باطل نیز اول شد .

به گزارش ایسنا، نخستین جشن نفس با حضور برخی از مسئولان استانی، خانواده های اهداء کنندگان عضو و عضو گیرندگان در سالن حکیم جرجانی دانشگاه علوم پزشکی استان در یاسوج برگزار شد .

لازم به ذکر است که در پایان این آیین از خانواده های اهداء کننده عضو با اعطاء مدال افتخار اهداء عضو( یادبود فرشتگان ماندگار) تجلیل بعمل آمد.


کد مطلب: 507674

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcguu9ntak9z34.rpra.html?507674

الف
  http://alef.ir