یورش اسرائیلی‌ها به محل زندگی شهدای مسجد الاقصی/مسجد تا فردا بسته است

24 تير 1396 ساعت 11:35


نیروهای اسرائیلی با یورش به محله سه جوان فلسطینی که در مسجد الاقصی به شهادت رسیدند، تعدادی از نزدیکان آنها را بازداشت کردند. تل‌آویو همچنین مفتی قدس را پس از چند ساعت بازداشت آزاد کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، در پی عملیات شهادت طلبانه اخیر تعدادی جوان فلسطینی در یکی از صحن‌های مسجدالاقصی و در نهایت شهادت سه تن از آنها، پلیس رژیم صهیونیستی تعدادی از نزدیکان آنها را طی عملیات یورش به محله عین النبی در شهر ام الفحم، زادگاه این جوانان بازداشت کرد.

مسئولان رژیم صهیونیستی روز گذشته به بهانه مسائل امنیتی ورودی‌های مسجدالاقصی را بستند و برای اولین بار طی ۵۰ سال گذشته اجازه برگزاری نماز جمعه را ندادند.

تل‌آویو تصمیم دارد مسجدالاقصی را تا فردا (یکشنبه) بسته نگه دارد.

از سوی دیگر فلسطینی‌ها در بیت لحم پیکر جوان فلسطینی را که درگیری با نیروهای اسرائیلی کشته شد، تشییع کردند.

سربازان رژیم صهیونیستی روز جمعه به اردوگاه الدهیشه در بیت لحم یورش بردند، تعدادی از جوانان فلسطینی به مقابله به آنها برخاستند اما با تیراندازی سربازان اسرائیلی به سوی آنها یکی از این جوانان به شهادت رسید.

از سوی دیگر الشیخ محمد حسین، مفتی قدس که عصر روز جمعه به بازداشت نیروهای اسرائیلی درآمده بود، پس از چند ساعت آزاد شد.

اسرائیل مفتی قدس را هنگام اقامه خطبه نماز جمعه در یکی از خیابان‌های قدیمی قدس بازداشت کرد.

مفتی قدس پس از آنکه نیروهای امنیتی تل‌آویو درب‌های مسجدالاقصی را بستند از فلسطینی‌ها خواست خود را به این ورودی‌ها رسانده و نماز را در خیابان‌های اطراف آن برگزار کنند.

جمع کثیری از ساکنان شهر قدس اشغالی به ویژه اهالی بخش قدیمی و محله‌های پر جمعیت آن در پی پخش نشدن اذان مغرب و عشاء طی عصر جمعه از بلندگوهای مسجدالاقصی و نیز بسته شدن ورودی‌های این مسجد به روی نمازگزاران خشم شدید خود را ابراز داشته و تصمیم گرفتند نماز را در خیابان‌های شهر قدس و مسیرهای نزدیک به ورودی‌های مسجد و بخش قدیمی شهر برگزار کنند.

رژیم صهیونیستی برای نخستین بار از سال ۱۹۶۹ درهای مسجد الاقصی را به روی نمازگزاران فلسطینی بسته و مانع از اقامه نماز جمعه در داخل این مسجد شد و در نهایت هزاران نمازگزار مجبور شدند نماز جمعه را مقابل درهای بسته مسجد الاقصی و خیابان‌های منتهی به آن اقامه کنند.

به گزارش مرکز اطلاع رسانی فلسطین، نظامیان رژیم صهیونیستی حتی مانع از ورود فلسطینیان به بخش قدیمی قدس شدند و اذان نیز از بلندگوهای مسجد الاقصی پخش نشد.

این تصمیم جائرانه دشمن صهیونیستی پس از عملیات استشهادی قهرمانانه در مسجد الاقصی صادر شد که به شهادت سه فلسطینی و هلاکت دو نظامی اسرائیلی منجر شد.

به رغم تدابیر امنیتی شدید دشمن صهیونیستی، هزاران فلسطینی به منظور شرکت در نماز جمعه در اطراف مسجد الاقصی حاضر شدند هرچند در نهایت نظامیان اسرائیلی به آنها اجازه ورود به مسجد را نداده و مجبور شدند نماز را مقابل درهای بسته و در محله‌های اطراف مسجد  الاقصی اقامه کنند.


کد مطلب: 492275

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcgux9tnak9yx4.rpra.html?492275

الف
  http://alef.ir