رکوردشکنی صادرات پتروشیمی/ امارات، هند و عراق خریداران اصلی محصولات ایران

10 دی 1395 ساعت 22:00

یک مقام مسئول صنعت پتروشیمی اعلام کرد: رکورد صادرات محصولات پتروشیمی در سال گذشته شکسته شد و امارات، هند، کره جنوبی و عراق مهم ترین مقاصد صادراتی محصولات پتروشیمی پارس جنوبی هستند.


به گزارش ایرنا، «صادق حاجی پور» از مدیران پایانه مخازن و صادرات محصولات پتروشیمی پارس در عسلویه افزود: اوره، ال.پی.جی (گاز مایع) و پلی اتیلن بیشترین سهم را در صادرات محصولات پتروشیمی این منطقه دارا هستند.

وی گفت: محصولات پتروشیمی به صورت گاز، مایع و جامد از طریق سه اسکله فله بر، گازی و میعانات پایانه صادراتی محصولات پتروشیمی در عسلویه به بازارهای هدف ارسال می شود.

حاجی پور اضافه کرد: 15 اسکله در پایانه صادراتی عسلویه فعالیت دارد که سه اسکله به محصولات کانتینری اختصاص داشته و در بقیه اسکله ها محصولات گازی و مایعات بارگیری می شود.

این مسئول صنعت پتروشیمی گفت: کشتی های هفت تا 70 هزار تنی می توانند در پایانه صادراتی عسلویه بارگیری کنند.

وی اضافه کرد: کشتی های مخصوص حمل میعانات گازی که معمولا بزرگ تر از 70 هزار تنی هستند، از طریق گوی شناور در آب، میعانات را دریافت می کنند و نیاز به پهلوگیری در اسکله ندارند.

حاجی پور درباره صادرات ال پی جی (گاز مایع) گفت: هفتگی، یک یا دو کشتی 40 هزار تنی ال پی جی در این بندر بارگیری می کند که آن را به امارات، هند و عراق حمل می کنند.

ایران در سال گذشته بیش از 46 میلیون تن محصولات پتروشیمی تولید کرد که حدود ١٩ میلیون تن آن صادر شده است.

اجرایی شدن برجام، موانع همکاری با شرکت های بین المللی را برطرف و شرایط برای احیای بازارهای صادراتی ایران در آسیا، اروپا، آمریکا، اقیانوسیه و آفریقا فراهم شده است.


کد مطلب: 429833

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcgwy9twak9x74.rpra.html?429833

الف
  http://alef.ir