۸ هزار هکتار باغ پسته سیرجان خشکید

6 مرداد 1394 ساعت 23:20


مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سیرجان از خشکیدگی بیش از هشت هزار هکتار باغات پسته به علت کم آبی خبر داد.

به گزارش ایرنا، احمد مسعودی روز سه شنبه در همایش صرفه جویی آب در مسجد جامع شهر زید آباد که با حضور کشاورزان پسته کار این منطقه برگزار شد افزود: طی چند سال اخیر سالیانه بیش از ۵۰۰ هکتار اراضی بخش کشاورزی به علت کمبود آب خشک شده است.

وی با اشاره به سرعت بالای پیشروی آب شور و کمبود آب چاه های کشاورزی گفت: سرعت آثار خشکسالی از اقدام مسئولین و کشاورزان برای صرفه جویی در مصرف آب یا مبارزه با خشکسالی بیشتر است.

وی تصریح کرد: روند صعودی خشکسالی و نبود آب در آینده بخش کشاورزی را نابود می کند. وی با تاکید بر صرفه جویی و اجرای طرح های نوین آبیاری افزود: کشاورزانی که ۷۰ در صد طرح آبیاری تحت فشار را اجرا کنند بخش دولتی ۳۰ درصد هزینه ها را بلاعوض پرداخت می کند.

مسعودی بیان کرد: توجه نکردن به مصرف آب در حال حاضر وضعیت را به گونه ای رقم زده که ۳۵ درصد منابع آب شهرستان به علت پیشروی آب شور قادر به اجرای سیستم تحت فشار نیست بلکه باید به سیستم کم فشار مجهز شوند که در این بخش هم دولت در هر هکتار ۳۲ میلیون ریال کمک بلاعوض برای کشاورزان اختصاص داده است.

در پایان این همایش بیش از ۲۰۰ کشاورز شرکت کننده در منطقه پسته خیز بخش زید آباد سیرجان بر اجرای سیستم آبیاری نوین برای تامین آب کشاورزی خود متعهد شدند.

شهرستان سیرجان دارای ۵۵ هزار هکتار باغات پسته ثمری است که سالیانه بیش از ۴۰ هزار تن پسته را تولید می کنند.


کد مطلب: 285725

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcgxn9xnak97u4.rpra.html?285725

الف
  http://alef.ir