زنگنه: پسر باجناق چه فردی این پول ها را خورده است؟

24 ارديبهشت 1396 ساعت 23:09


زنگنه گفت: کسی که وعده رشد ۲۶ درصدی در سال را می دهد نشانه چیست؟ کسی که اعلام می کند با تولید یک میلیون تن پتروشیمی برای ۶۰۰ هزار نفر شغل ایجاد می کند چه دلیلی دارد در حالی که فقط با این میزان تولید در پتروشیمی ۲۰ هزار نفر مشغول به کار خواهند شد چرا این افراد در قبال این وعده هایی که می دهند سکوت می کند. ایا این وعده ها توهین به شعور مردم نیست.

به گزارش ایلنا، بیژن نامدار زنگنه در گردهمایی صنعت‌گران و مهندسان حامی حسن روحانی با ابراز قدردانی از رهبری به دلیل اینکه با مدیریت ایشان کشور ما محور ثبات، پایداری و عزت در منطقه و جهان است اظهار داشت: اکنون کشورهای منطقه به برنامه‌های انتخاباتی ما غبطه می‌خورند و آرزو دارند که حداقل ده سال آینده بتوانند شاهد برگزاری چنین انتخاباتی باشند. 
 
او افزود: بنده وقتی در سال ۹۲ کار خود را در وزارت نفت آغاز کردم میزان برداشت گاز ما از کشور همسایه در پارس جنوبی نصف کشور همسایه بود و این درحالی است که در سال ۸۴ و زمان دولت اصلاحات برداشت ما نزدیک قطر بود و اکنون نیز به میزان تولید قطر رسیده‌ایم و برداشت از ۲۴۰ میلیون مترمکعب در سال ۹۲ به ۵۳۴ میلیون متر مکعب در سال ۹۶ خواهد رسید. 
 
زنگنه تصریح کرد: در زمان آغاز دولت یازدهم میزان برداشت نفت از غرب کارون ۷۰ هزار بشکه در روز بود اما این رقم امروز به ۲۵۰ هزار بشکه یعنی سه برابر شده است. صادرات نفت در آن زمان ۲ .۱ میلیون بشکه بود اما در چهارماهه آخر سال ۹۵ به ۲.۸  میلیون بشکه در روز رسیده ایم. 
 
او با اشاره به اینکه در آن زمان ما وارد کننده نفت گاز بوده‌ایم افزود: ما در سال جاری توانستیم ۱۶ میلیون بشکه نفت‌و گاز صادرات داشته باشیم. 
 
وزیر نفت به افزایش تولید در بخش پتروشیمی نیز اشاره و اظهار داشت: در سال ۹۲ میزان تولید در پتروشیمی ۴۱ میلیون تن بود اما امروز به ۵۰ میلیون تن رسیده است. 
 
او با اشاره به اینکه در آن زمان ۱۴ هزار روستا گاز داشته اند گفت: طی این مدت ۱۰۰ روستای جدید گازرسانی شده و تا پایان دولت یازدهم نیز ۹۵ درصد جمعیت کشور ازگاز طبیعی برخوردار خواهند بود. 
 
او خاطرنشان کرد: زمانی که ما دولت را تحویل گرفتیم قیمت ارز ۳۵۸۰ تومان بود و امروز به ۳۷۰۰ تومان رسیده است. قیمت سکه در خرداد سال ۹۲ یک میلیون و سیصد هزار تومان بود اما امروز به یک میلیون و دویست هزار تومان رسیده است. همچنین در آن زمان ما تورم ۴۰ درصدی داشتیم اما امروز تورم تک رقمی شده و نرخ آن ۹ درصد است. اما به دلیل موفقیت دولت تدبیر و امید در کنترل تورم می بینیم که هیچ یک از کاندیداها صحبتی از تورم نمی کنند . 
 
او ادامه داد: ما در سال ۹۲ رشد اقتصادی منفی ۵ درصد داشتیم اما سال گذشته نرخ رشد اقتصادی به ۸ درصد رسید . 
 
زنگنه گفت: ما در سال ۹۲ سه و نیم میلیون تن واردات گندم داشتیم اما در سال جاری توانستیم ۳ میلیون تن صادر کنیم همچنین در بخش بورس در آن زمان ۶ هزار و ۴۰۰ نفر فعال بودند که این تعداد فعالین امروز به ۱۱ هزار و ۲۹۰ نفر رسیده است که این ها تماما بخشی از اقداماتی است که ما توانستیم انجام دهیم. 
 
وزیر نفت خاطرنشان کرد: ما هیچ گاه قول بیهوده ندادیم و دروغ نگفتیم که می توانیم کارها را انجام دهیم. ما وعده شرکت مضاربه‌ای هم نمی‌دهیم. ما همواره راست می‌گوییم، ما هرگز به خاطر رای نگفتیم که می‌شود کاری را انجام داد اما نتوانستیم ،ما همواره گفته ایم که می توانیم و می شود. چرا که دروغ توهین به شعور وعقل مردم است. 
 
زنگنه گفت: کسی که وعده رشد ۲۶ درصدی در سال را می دهد نشانه چیست؟ کسی که اعلام می کند با تولید یک میلیون تن پتروشیمی برای ۶۰۰ هزار نفر شغل ایجاد می کند چه دلیلی دارد در حالی که فقط با این میزان تولید در پتروشیمی ۲۰ هزار نفر مشغول به کار خواهند شد. چرا این افراد در قبال این وعده‌هایی که می‌دهند سکوت می‌کند. ایا این وعده ها توهین به شعور مردم نیست . 
 
وزیر نفت در ادامه با بیان اینکه اکنون در کشور ۳۶ میلیون مشترک اینترنت وجود دارد اظهار داشت: امروز ۲۷ هزار روستا تحت پوشش اینترنت هستند . 
 
او همچنین بیان کرد: ما در نیمه سال ۸۴ در زمان دولت خاتمی بهترین وضعیت اقتصادی، مدیریتی و اجتماعی را داشتیم اما بعد از هشت سال کشوری ویرانه با درآمد پایین نفت تحویل گرفتیم. در آن زمان خالص اشتغال نزدیک صفر بود چرا کاندیداها در این هشت سال سکوت کرده بودند؟ 
 
زنگنه ادامه داد: زمانی که من در سال ۹۲ به وزارت نفت برگشتم دیدیم که مافیا با تمام قدرت در این وزارتخانه مستقر شده است سوال اینجاست آیا بابک زنجانی که ۷/۲ میلیارد دلار (۱۷ هزار میلیارد تومان) از پول مردم را برد مافیا نبود یعنی بابک زنجانی اگر از زمان هجرت پیامبر حساب کنیم تا به امروز هر ثانیه ۳۰۰ تومان از پول مردم را برده است. چرا در مقابل همه این اتفاقات در هشت سال گذشته سکوت شده بود . 
 
وزیر نفت دولت تدبیر وامید خاطرنشان کرد: یک دکل ۸۰ میلیون دلاری گم می شود قرارداد ۴۰۰ میلیون دلاری یک شبه منعقد می شود و تمام تعهدات آن به عهده دولت یازدهم می افتد آیا این مافیا نیست؟ چرا کسی پاسخ نمی دهد پسر باجناق چه فردی این پول ها را خورده است . 
 
او یادآور شد : فقط درسال ۹۲،  ۲۵ میلیارد دلار در بودجه تخلف شده و برداشت از درآمدهای نفتی صورت گرفته است من در سال ۸۴ گفتم که هر کس که بیشتر اسم دزد را می‌آورد خودش دزد است. 
 
وزیر نفت با بیان اینکه  باید شفافیت در اجرای قانون عملیاتی شود گفت: ما در قراردادهای نفتی همه چیز را به صورت شفاف ارایه دادیم و همه نیز آن را دیده اند. با این حال رییسی می‌گوید که این قراردادها ۵۵ بار اصلاح شد اولا که اصلاح کردن ایراد نیست و نشان می‌دهد که ما لجباز نیستم و اهل تعامل هستیم. اینها هنوز نمی دانند که ۵۵ بار اصلاح شد بلکه این اعدادی است که خود بنده روی برگه ها نوشته بودم این افراد هنوز این چیزها را نمی‌دانند و فقط حرف می زند. 
 
او تاکیدکرد: اگر می خواهیم فساد نباشد باید در آگاهی بخشی، شفافیت باشد و عملیات در فضای روشن باشد چرا که دزد همواره در چراغ خاموش و در تاریکی فعالیت می کند. 
 
او ادامه داد: تحریم ها ظلمت بود و اکنون باید بببنیم که برای چه کسانی نعمت بوده است. کسانی که خوردن و اجناس را با نرخ چند برابری از مبداء های نامشخص خریدند  برای آنها نعمت است نه برای مردم که دچار مشقت و سختی شدن. 
 
زنگنه با اشاره به لزوم آزاد بودن رسانه‌ها در جهت انتقاد خاطرنشان کرد: رسانه‌ها باید با قدرت و بدون اینکه هزینه‌ای بپردازند در مقابل فساد بایستند . 
 
وزیر نفت همچنین بر لزوم حضور بخش خصوصی فعال اشاره کرد و گفت: یکی از انتقادات که در مناظره ها مطرح می شد این بود که افزایش تولید نفت خام فروشی است در حالی که ما توانستیم سهمیه تولید و جایگاه خود را در اوپک به دست بیاوریم و این افتخار است که توانستیم بازار صادرات خود را ازعربستان پس بگیریم ما صادرات 2.5 میلیون بشکه ای را از دست داده  وبه عربستان سپرده بودیم تا قدرت اقتصادی اش زیاد شود  و فشار سیاسی ایجاد کند. 
 
او افزود: می‌گویند نباید از میادین مشترک برداشت داشته باشیم وباید با کشور همسایه صحبت کنیم اما آیا  کشور همسایه منتظر  ما می‌نشیند؟ ما در سال ۸۳ که به اندازه قطر تولید می کردیم به ما پیشنهاد دادند که کمیته مشترک فنی تشکیل شود اما بعد پاسخی ندادند امروز نیز در حالی که ما میزان تولیدمان از این کشور بیشتر شده دوباره این پیشنهاد را مطرح کردند. 
 
عضو کابینه دولت تدبیر و امید تاکیدکرد: ما با قدرت و توانایی مذاکره می کنیم و شعار و حرف نامناسب نمی زنیم . 
 
او با اشاره به اظهارات جلیلی در مورد کرسنت تصریح کرد: جلیلی در جلسه شورای عالی امنیت گفته بود که کرسنت فساد بوده است و در نامه ای به احمدی نژاد دوباره این بحث را مطرح کرد. سوال من این است که آیا جلیلی این صحبت‌های آن روز را فراموش کرده است . 
 
او تاکید کرد: امروز ما طلبکاریم چرا که گره‌ای که به سادگی باز می شد تبدیل به معضل کردند ما درحال حاضر قرار نیست که دیناری غرامت به کرسنت پرداخت کنیم اما شما هر روز عددها را بزرگتر می کنیم . 
 
وزیر نفت به اظهارات زاکانی و بذرپاش اشاره و اظهار داشت: به خاطر این اظهارات بیهوده ما از زاکانی شکایت کردیم و ایشان به یک سال حبس تعزیری محکوم شده است. 
 
او ادامه داد: می‌گویند چرا گاز ترکمنستان قطع شده است در حالی که زمانی که در سال ۸۸ گاز ارسالی از سوی این کشور قطع شد شما با ذلت قیمت ان را دوبرابر کردید اما ما در سال گذشته به خاطر قدرت در پارس جنوبی کوتاه نیامدیم و ترکمنستان خودش مجبور به کوتاه آمدن شد. ما کشور را اینگونه اداره کردیم و عزت ایران را از دست ندادیم. 
 
زنگنه با اشاره به کارشکنی در قراردادهای نفتی تصریح کرد: همواره در زمان تدوین این قراردادها کارشکنی می کردند که بگویند شما نتوانستید سرمایه گذاری داشته باشید. 
 
او گفت: شما دستاورد ۳۰ ساله جمهوری اسلامی و اوپک را در سهمیه بندی در سال ۹۰ برباددادید و قبول کردید که سهمیه بندی لغو شود و عربستان به هر میزان که می خواهد تولید داشته باشد و این دغدغه ای برای تحریم ایران باشد  شما در عمل و خفا کار دیگری انجام می دادید. 
 
زنگنه گفت: من زمانی به کسی که در مجلس مخالف من بود گفتم مخالف هم باشیم اما متنفر نباشیم امروز نیز می گویم چرا تنفر پراکنی می‌کنید؟ چرا ما را به خشونت تهدید می‌کنید؟ ما نمی‌خواهیم خشونت نهادینه شود. ما اسلام رحمانی می‌خواهیم و به دنبال این هستیم که با سازگاری کار کنیم. 
 
او یادآور شد: چرا زندگی خود و دیگران را سیاه می کنید. چرا فقط در روزهای انتخابات زنان که نیمی از جامعه و جوانان تاج سرند از آنها صحبت می شود و بعد همه فراموش می شوند. چرا از حقوق انسانی سخن نمی گویید. چرا می گویید زبان کردی را خدا آزاد کرد؟ خدا انسان را آزاد آفریده است. وظیفه حکومت این است که در مقابل حقوق انسان ها ایستادگی کند . 
 
وزیرنفت دولت یازدهم گفت: دولت ما مظلوم است و برای نظام کار می‌کند. ما رییس جمهوری می خواهیم که نماد دفاع از مظلوم باشد و مردم بتوانند بر سر رییس جمهور فریاد بزنند و نترسند. کارگر بتواند انتقاد کند. ما انقلاب کردیم که آزادی و استقلال داشته باشیم. بدون آزادی و استقلال توسعه پیدا نمی‌کنیم. ما بدنبال این هستیم که از آبروی افراد دفاع شود ما به دنبال تدبیر هستیم و شما به دنبال تثبیت دوباره هشت ساله احمدی نژاد. 
 
او ادامه داد: ما نمی‌خواهیم بی انضباطی مالی باشد ما نمی‌خواهیم که بعد از چهل سال دوباره مشی استالینی باشد . 
 
زنگنه تصریح کرد: ما هرگز نگفتیم که دولت بی نقص است نقص خود را می دانیم و خود را نیز قیم مردم نمی‌دانیم. ما معتقدیم که رای مردم فقط برای مسیر چهارساله نیست بلکه خط کلی نظام را تصحیح می کند و با انتخابات تعیین می‌کنیم که مسیر ادامه یابد یا عوض شود. 
 
وزیر نفت با اشاره به پیامکی که به او رسیده بود اظهار داشت: در این پیامک ذکرشده بود «که در سال ۸۴ در زمان احمدی نژاد دختر ۱۸ ساله بودم درسال ۹۲ پنجاه ساله شدم. ما پیر شدیم نگذارید که ان زمان تکرار شود.» 
 
او تاکید کرد: نباید بگذاریم افراط وتنفر باز گردد بلکه باید دست در دست هم با انتخاب درست و رای به روحانی سازوگاری را به کشور بازگردانیم. 


کد مطلب: 472024

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcgxx9ttak9uz4.rpra.html?472024

الف
  http://alef.ir