هشدار کمالوندی به بدعهدی آمریکایی‎ها

25 دی 1395 ساعت 21:53


کمالوندی گفت: اگر به علت بد عهدی های آمریکا و نقض برجام، قرار باشد برگردیم، طوری برمی گردیم که کسی تصور هم نکند.

به گزارش شبکه خبر، بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران با حضور در برنامه گفتگوی 18:30 گفت: در برجام به خصوص ضمیمه 2 پیش بینی شده است که طرف مقابل اقداماتی را باید انجام دهد که جلوگیری از فروش نفت ما، بیمه ها، بانک ها، حمل و نقل از جمله مسائلی بود که آنها تحریم هایی را وضع کرده بودند و قرار بر این شد این تحریم ها برداشته شود.

کمالوندی افزود: برخی از کارها و اقدامات آنها هم به شکل ایجابی بود که در ضمیمه 3 آمده است که در زمینه هسته ای، امنیتی، پزشکی هسته ای، شتاب دهنده ها از جمله تعهدات طرف مقابل بوده است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران درباره آمریکا گفت: آنها ازهمان ابتدا هم قرار نبود تحریم ها را بردارند ولی اجرای آن باید متوقف می شد که یک دوره 8 ساله را پیش بینی کردیم به گونه ایکه در این بازه زمانی گزارش نهایی آژانس انرژی اتمی مبنی بر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران اعلام شود. البته این بازه زمانی برای این بود که در زمان  مذاکرات هسته ای نمی خواستیم زمان اعلام گزارش آژانس باز وطولانی باشد.

او افزود: بعد از اعلام گزارش نهایی آژانس مبنی بر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران که در طول این سال ها هم چندین بار این موضوع اعلام شد، آمریکایی ها مسئولیت دارند تمامی تحریم های کنگره و تحریم های دولتی را حذف کنند.

کمالوندی با اشاره به تاثیرات برجام در حوزه های مختلف گفت: در بخش سلبی، همه حوزه ها به استثنای بانکها پیشرفت چشمگیر داشتند که در بانک های کوچک مشکلی وجود ندارد ولی در بانک های متوسط و بزرگ که سیاسی ترند و از قبل تحریم ها بر آنها اعمال شده بود طرف آمریکایی و دیگر کشورها احتیاط زیادی می کنند و هنوز مشکلاتی وجود دارد که امیدواریم ترس موجود در آنها از بین برود و همکاری های بانکی هم بیشتر شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در ادامه درباره تعهدات ایران و روند عمل به تعهدات در برجام گفت: مهمترین تعهدات این بوده که فعالیت های هسته ای در تعداد سانتریفیوژ و سطح غنی سازی کاهش داشته باشد، نظارت ها بر فعالیت هسته ای ایران بیشتر باشد که در این باره باید بگویم که تعداد سانتریفیوژهای ما از 9 هزار به 6 هزار سانتریفیوژ رسیده است، به لحاظ محدوده تعهدات باقی مانده موادی که غنی سازی شده، مبادله شد و مواد وارد کشور شده است. وی افزود: آخرین تعهدات مربوط به فردو بود که در بخشی تغییرات نبوده و نداشتیم و در بخشی دیگر باید تغییرات صورت می گرفت که اجرای تعهدات تا به امروز انجام شده است و گزارش مدیرکل آژانس انرژی اتمی نیز مبنی بر اجرای تعهدات جمهوری اسلامی ایران بوده است.

کمالوندی در ادامه گفت: نکته مهم درباره امریکا این است که ما تعارض استراتژیک و ایدوئولوژیک اساسی با امریکا داریم که مسائل ما با امریکا قرار نبود به واسطه برجام حل شود، در حوزه تروریسم و حقوق بشر نیز آنها تعهداتی به بهانه برجام گذاشته بودند که این ها نیز در آژانس بررسی شد و در نهایت گزارشی که ارائه شد رفع ابهام شد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره تحریم ها نیز گفت: تحریم های اولیه را از ابتدا امریکا اشاره کرده بود که فقط کنگره می تواند بردارد که برخی تحریم ها 30 ساله است که گذاشته شده، اما تحریم های ثانویه مربوط به کشورهای غیر امریکا بود که امریکا آنها را  در روابط با ایران تنبیه و تحریم کرده بود. وی گفت: تعارضات ما با امریکا تعارضات ایدئولوژیک و عمیق بوده است و قرار هم نیست حل شود. در اجرای برجام امریکا قرار شد تحریم ها را رفع  کند و فضای مناسبی برای اقتصاد کشور ایجاد شود. برجام را باید درجهت رفع موانع برای توسعه اقتصادی کشور دانست. طبیعتا اگر سوال این باشد که امریکا وظایف خود را در برجام به خوبی انجام داده یا نه؟ باید گفت: امریکا مایل به این نبوده که وظایفی انجام دهد، آنها تمایلی به غنی سازی ایران نداشته اند ومی خواهند که غنی سازی در ایران صفر شود .

کمالوندی افزود: امریکایی ها هرجا بتوانند از تعهدات خود فرار می کنند، اما باید به نحوی برخورد کنیم که تعهدات آنها عملی شود اما بر اساس قانون ایسا و تمدید آن نقض برجام است که قرار نبوده تحریم ها تمدید شود، قرار بود اجرا نشود. وی افزود: وقتی قانون تمدید می شود یعنی قانون جدید ایجاد می شود که موضوع شکایت از آمریکا به خاطرنقض برجام و تمدید 10 ساله ی تحریم ها ی ایران، هنوز تمام نشده و ما همچنان پیگیریم. وی افزود: این نقض است و اجرای آن نقض فاحش خواهد بود که اگر اجرا شود ایران عکس العمل جدی نشان خواهد داد.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی درباره اعتماد به امریکا نیز گفت: ما کشوری در حد ابرقدرت هستیم، ابرقدرت ها صرفا اقتصادی و نظامی نیستند اگرچه ما نیز در این حوزه ها در سالهای اخیر جایگاه های خاص خود را داریم.

کمالوندی با تاکید بر این که جمهوری اسلامی ایران به لحاظ ایدئولوژیک ابرقدرت تمام عیار است گفت: امریکا این را نمی خواهد و سعی دارد در برابر افکار عمومی ایران را طوری دیگر جلوه دهد اما ایران به عنوان ام القرای کشورهای اسلامی، توسعه و پیشرفت دارد در بین کشورهای منطقه سمبل است که آنها این را نمی خواهند.

کمالوندی گفت: در موضوع برجام رسیدن به یک تفسیر از مسیر حقوقی دارای پیچیدگی ها و موضع گیری هایی در این مقطع سیاسی است و حداقل هیچ کشوری از تفسیر آمریکا حمایت نکرد و برای ما با توجه به اینکه آمریکایی ها گفتند نمی گذارند تحریم های جدید آثاری داشته باشد موضوع همچنان روی میز است و پیگیری را انجام خواهیم داد زیرا این اظهار نظر ها قابل اتکا نیست.

او افزود: امضاء نکردن تحریم ها توسط رئیس جمهور خود نشان دهنده این است که طرف مقابل هم می داند که این اقدام خلاف برجام است و ما قطعا با آمریکا مشکل داشتیم، داریم و باز هم در آینده خواهیم داشت و آنها هم می دانند که دست ایران بسته نیست و اگر قرار باشد ایران به گذشته برگردد به گذشته ای برمی گردد که بسیار جلوتر از قبل خواهد بود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران گفت: این نتیجه مذاکرات چندین ساله ایران با قدرت های جهان است و باید حفظ شود و ایران بر اقدامات کشورهای متعهد و طرف مقابل نظارت خواهد کرد و اعتقاد داریم که این مکانیزم نظارت جوابگو است.


کد مطلب: 435098

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcgyn9t7ak9wz4.rpra.html?435098

الف
  http://alef.ir