لاوروف:داعش از موصل وارد سوریه شود، مسکو واکنش نشان می‌دهد

27 مهر 1395 ساعت 13:59


وزیر امورخارجه روسیه از توقف حملات هوایی این کشور در شهر حلب سوریه به منظور فراهم آوردن شرایط لازم برای تفکیک معارضان از تروریست‌ها خبر داد و گفت اگر داعش از موصل وارد سوریه شود، مسکو واکنش نشان می‌دهد.

به گزارش فارس، «سرگئی لاوروف» وزیر امورخارجه روسیه امروز سه‌شنبه اعلام کرد، حملات نیروی هوایی روسیه در شهر حلب سوریه متوقف خواهد شد.

بنا بر گزارش خبرگزاری «اینترفکس»، وزیر امورخارجه روسیه همچنین گفت که این تعلیق در حملات هوایی با هدف فراهم کردن شرایط برای تفکیک معارضان از تروریست‌ها انجام می‌گیرد.

پیش از این روس‌ها اعلام کرده بودند که روز پنج شنبه، 29 مهر، از ساعت 8 لغایت 16 به تروریست‌های مسلح شرق حلب اجازه خواهند داد تا از طریق دو گذرگاه امن، شهر حلب را ترک کنند.

پس از اعلام آتش‌بس 8 ساعته از سوی مسکو برای خروج گروه‌های مسلح از بخش شرقی شهر راهبردی حلب واقع در سوریه، سازمان ملل این اقدام را ناکافی دانست اما روسیه اعلام کرد که این آتش‌بس به صورت یکجانبه اعلام شده و اعلام آتش‌بس طولانی‌تر نیازمند توافقات چندجانبه است.

وزیر خارجه روسیه همچنین درباره عملیات آزادسازی موصل نیز گفت، اگر نیروهای تروریستی داعش فرصت پیدا کنند موصل را ترک کرده و به سوریه بروند، در این صورت مسکو تصمیمات سیاسی و نظامی مناسب را اتخاذ خواهد کرد.

لاوروف تأکید کرد: «تا جایی که من می‌دانم، این شهر به طور کامل محاصره نشده است. من امیدوارم علت این مسئله این باشد که آنها نمی‌توانستند به راحتی این کار را انجام دهند و نه به این دلیل که قصد انجام این کار را نداشتند. اما این گذرگاه، ریسکی را به همراه دارد و این احتمال وجود دارد که نیروهای داعش از موصل فرار کرده و به سوریه بروند.»

وی افزود: «ما اوضاع را ارزیابی می‌کنیم و در صورت وقوع این مسئله تصمیمات سیاسی و نظامی مقتضی را اتخاذ خواهیم کرد. من امیدوارم که ائتلاف به رهبری آمریکا، که به طور فعال در عملیات آزادسازی موصل درگیر است، این مسئله را نیز مد نظر قرار دهد».


کد مطلب: 403598

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcgyw9t7ak9zn4.rpra.html?403598

الف
  http://alef.ir