حمایت چین از پاکستان در مقابل سخنان اخیر ترامپ

31 مرداد 1396 ساعت 14:17


چین پس از سخنان رئیس جمهوری آمریکا که گفته بود ایالات متحده دیگر نمی‌تواند در برابر حمایت پاکستان از شبه نظامیان علیه افغانستان ساکت بماند، از اسلام‌آباد حمایت کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه گفت که آمریکا نیروهای بیشتری را به افغانستان اعزام می‌کند و قول داد که در این نبرد پیروز شود.

ترامپ همچنین تاکید کرد که سایرین شامل دولت کابل، پاکستان، هندوستان و متحدان ناتو باید به تعهداتشان در حل درگیری 16 ساله افغانستان پایبند بمانند او همچنین گفت که موضع سخت‌تری را در قبال پاکستان اتخاذ می‌کند.

مقام‌های ارشد واشنگتن هشدار داده‌اند که کمک‌های نظامی آمریکا برای پاکستان کاهش می‌یابد مگر آنکه این کشور برای مقابله با شبه نظامیانی که از خاک پاکستان برای انجام حملاتشان در افغانستان استفاده می‌کنند، مقابله کند.

منتقدان می‌گویند پاکستان شبه نظامیانی چون طالبان را ابزاری مناسب برای محدود کردن تاثیر هند می‌داند.

سخنگوی وزارت خارجه چین در پاسخ به سوالی درباره سخنان ترامپ گفت که پاکستان در خط مقدم مقابله با تروریسم است و در این راه قربانیان زیادی داده و در این نبرد همکاری زیادی دارد.

وی ادامه داد: ما بر این باوریم که جامعه بین الملل باید به صورت کامل مقابله با تروریسم پاکستان را به رسمیت بشناسد. ما از اینکه اسلام آباد و آمریکا در زمینه مقابله با تروریسم و براساس احترام متقابل همکاری می‌کنند، بسیار خرسندیم. این دو کشور با یکدیگر برای امنیت و ثبات در منطقه و جهان همکاری می‌کنند. ما امیدواریم که سیاست گذاری‌های مرتبط آمریکا بتواند باعث بازگشت امنیت، ثبات و توسعه در افغانستان و منطقه شود.

چین و پاکستان دو همپیمان قدیمی هستند و روابط امنیتی، دیپلماتیک و اقتصادی خوبی با هم دارند.


کد مطلب: 504406

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcgzt9n3ak9zt4.rpra.html?504406

الف
  http://alef.ir