ترس سعودی‌ها از قدرت نظامی ایران

13 مرداد 1394 ساعت 14:59


کورب اعلام کرد پیمانکاران دفاعی آمریکا همچون «ریتئون»، فروش سامانه های دفاع موشکی «پاتریوت» را به عربستان سعودی افزایش داده اند زیرا این کشور نگران است که زمانی که تحریم ها ظرف هشت سال در نتیجه توافق هسته ای ایران با گروه پنج به علاوه یک لغو شود، این کشور فناوریهای موشکی را پیگیری خواهد کرد.

به گزارش انتخاب، کورب روز دوشنبه گفت: «سعودی ها خواهان موشک های (دفاع هوایی) پاتریوت هستند». وی افزود: «سعودی ها معتقدند که با توجه به این که ایران هم اکنون در حال رها شدن از تحریم ها است... آنها (ایرانی ها) از لحاظ نظامی تهاجمی خواهند شد».

کورب خاطر نشان کرد دیگر حکومت های پادشاهی عرب منطقه خلیج فارس، به ویژه امارات عربی متحده نیز بسیار نگران قدرتمندتر شدن ایران در نتیجه توافق هسته ای این کشور هستند. وی اعلام کرد آمریکا تصمیم گرفته است با ارائه تسلیحات بیشتر به متحدان خود در منطقه خلیج فارس از طریق پیمانکاران خصوصی و موافقت با فروش های نظامی خارجی بیشتر، آنها را آرام کند.

وی افزود: «برای نشان دادن این که ما (امریکا) در طرف شما (متحدان خود در منطقه خلیج فارس) هستیم، ما به شما تسلیحات بیشتر خواهیم فروخت». وی خاطر نشان کرد به علت محدودیت های بودجه پنتاگون، آمریکا به پیمانکاران دفاعی برای پر کردن این خلاء، تکیه می کند. وی افزود: «امثال لاکهید و بوئینگ، پیمانکاران بزرگ، وضع خوبی دارند. سود آنها افزایش یافته است هر چند که بودجه دفاعی ما (آمریکا) اساسا از سال ۲۰۱۱ ثابت نگه داشته شده است».

روز دوشنبه، جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرد این کشور علاقه مند است کمک نظامی خود را به کشورهای منطقه خلیج فارس افزایش دهد. آمریکا هفته گذشته با فروش احتمالی سامانه های دفاعی پیشرفته سطح به هوای پاتریوت به عربستان سعودی به ارزش چند میلیارد دلار موافقت کرد.

چهاردهم ماه ژوئیه سال ۲۰۱۵، ایران و کشورهای عضو گروه پنج به علاوه یک متشکل از آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس به علاوه المان به توافقی نهایی دست یافتند که ماهیت صلح آمیز برنامه هسته ای ایران را در ازای کاهش تحریم ها علیه این کشور تضمین خواهد کرد.


کد مطلب: 287101

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcgzu9xqak97q4.rpra.html?287101

الف
  http://alef.ir