سلطانی‌فر:به‌دنبال میزبانی جام ملت‌های آسیا در سال ۲۰۲۳ هستیم

21 آذر 1395 ساعت 9:06


وزیر ورزش و جوانان گفت: مدعی میزبانی جام ملت‌های آسیا هستیم که در سال ۲۰۱۹ نشد اما قاطعانه برای گرفتن میزبانی در سال ۲۰۲۳ تلاش می‌کنیم.

به گزارش پایگاه خبری وزارت ورزش و جوانان، مسعود سلطانی‌فر در دیدار با اعضای فراکسیون ورزش مجلس شورای اسلامی که با حضور معاونان وزارتخانه در محل وزارت ورزش و جوانان برگزار شد، با تبریک ایام ماه ربیع الاول و میلاد پیامبر گرامی اسلام که در راه است، از نمایندگان حاضر برای توجه به ورزش و جوانان تشکر کرد.

وی پس از گزارش‌های معاونان وزارت ورزش و جوانان و نکات و مسائل اعضای فراکسیون ورزش گفت: موضوعات و مطالب بسیار خوبی در این جلسه مطرح شد که بیان آنها از زبان نمایندگان محترم مجلس برای ما مایه دلگرمی است. از اشراف و تسلطی که نمایندگان مردم به مسائل، کمبودها و چالش‌های این حوزه دارند خوشحالم، به جهت این که این آگاهی و درک از مسائل بار سنگین ما را سبک‌تر می‌کند و امیدوارم بتوانیم در کنار هم و قدم به قدم همه این مشکلات را حل کنیم.

وی با بیان تاریخچه تشکیل وزارت ورزش و جوانان و اینکه قانون وظایف و اختیارا ت این وزارتخانه در حال نهایی شدن در کمیسیون‌های مختلف دولت است و سپس به مجلس برای تصویب ارائه می شود، اظهار داشت: برای رشد واعتلای ورزش باید همه به خصوص نمایندگان مردم در مجلس همراهی کنند تا روند حرکت سرعت و شتاب بیشتری پیدا کند.

وزیر ورزش و جوانان رویکرد کلی خود را چه قبل از رای اعتماد نمایندگان مجلس و چه بعد از آن پرهیز از کشمکش و تنش با افراد و دستگاه‌های مختلف دانست و افزود: وزارت ورزش و جوانان خود را متولی ورزش کشور می‌داند و با همه دستگاه‌هایی که در هر زمینه کار ورزش می‌کنند، تعامل خواهد کرد.

سلطانی‌فر ادامه داد: رویکرد ما با کمیته ملی المپیک بنا بر رفاقت، تعامل و دوستی است و نه با کمیته ملی المپیک و نه هیچ دستگاه دیگری مشکل یا تنش نداریم. اوج هنر یک مدیر استفاده از ظرفیت‌ها و ابزارهای دیگر افراد و دستگاه‌ها در جهت رسیدن به اهداف سازمان است که ما این سیاست را در دستور کار داریم.

وی ادامه داد: همه فعالیت‌های ورزشی که دیگر دستگاه‌ها انجام می‌دهند باید یک‌جا هماهنگ، برنامه‌ریزی و نظارت شود که در این خصوص شورای عالی ورزش با ریاست رئیس جمهور و یا معاون اول تشکیل خواهد شد تا هماهنگی‌های لازم جهت ساماندهی این امور صورت بگیرد و بتوانیم از تمام ظرفیت‌های ورزش کشور استفاده کنیم.

سلطانی‌فر در خصوص آمار و ارقام سرانه ورزشی کشور گفت: آمارهایی که گاهی انتشار پیدا می‌کند، مبنی بر این که سرانه ورزش کشور 60 سانتی‌متر مربع است، فقط مربوط به 10 هزار اماکن ورزشی است که در اختیار وزارت ورزش و جوانان است.

وی خاطرنشان کرد: در کشور وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و ارگان‌های دیگری هم وجود دارند که در موضوع ورزش فعال هستند و هر کدام اماکن ورزشی زیادی را در اختیار دارند، مانند آموزش و پرورش، نیروهای مسلح، دانشگاه ها و شهرداری‌ها.

وزیر ورزش و جوانان تاکید کرد: قصد داریم در 6 ماه آینده آمار تمام سرانه ورزشی دستگاه‌های مختلف را جمع‌آوری کنیم تا بتوانیم سرانه ورزشی کشور را دقیق محاسبه کنیم و در نهایت آن چیزی که امروز به آن نیاز داریم، برنامه‌ریزی خوب برای استفاده مردم از اماکن ورزشی کشور است.

سلطانی‌فر همچنین در خصوص اقتصاد ورزش گفت: بخش کوچکی از اقتصاد ورزش به موضوع واگذاری‌ها به بخش خصوصی برمی‌گردد، در حالی که بخش اعظم آن ایجاد ساز و کاری برای رغبت بخش خصوصی برای ورود و سرمایه‌گذاری در ورزش است.

وی تصریح کرد: معنی اقتصاد ورزش این است که باید با کمک شما نمایندگان مجلس ساز و کاری را بیندیشیم و ایجاد کنیم که از طریق آن تسهیلات و معافیت‌هایی برای بخش خصوصی ایجاد کنیم که این بخش برای ورود انگیزه داشته باشد.

وزیر ورزش و جوانان با اشاره به بودجه سال 96 وزارت ورزش و جوانان و رشد دو برابری آن نسبت به دستگاه های دیگر که با نگاه ویژه رئیس جمهور و سازمان برنامه و بودجه اتفاق افتاد، اظهار داشت: این رشد به هر حال نقطه امیدی است، ولی چون از ابتدا میزان اعتبارات ورزش کم گرفته شده، اگر سالی 100 درصد هم بودجه ورزش افزایش پیدا کند، باز هم با وجود 4 هزار پروژه نیمه‌تمام کم است.

سلطانی‌فر با انتقاد از ساخت و سازهای سال‌های گذشته که بدون آمایش سرزمین صورت گرفته است، گفت: اولین معضل ساخت استادیوم‌های بزرگ، نداشتن پول نگهداری آن است و در جایی که واقعا نیاز به ساختن استادیوم‌های 15 هزار نفری نیست نباید ساخته شود.

وی با بیان اینکه لازم بود بعد از انقلاب در بعضی از شهرها استادیوم های بزرگ بسازیم، عنوان کرد: به هر حال ما مدعی میزبانی جام ملت‌های آسیا هستیم که در سال 2019 نشد ولی قاطعانه برای گرفتن میزبانی هجدهمین دوره در سال 2023 تلاش می‌کنیم و برای این موضوع باید چند استادیوم بزرگ و مجهز داشته باشیم.

وزیر ورزش و جوانان ادامه داد: جمهوری اسلامی با نگاه عدالت‌جویانه خود امکانات را به دورترین نقاط کشور برده است. اگر چه هنوز مناطق محرومی هستند که از این امکانات برخوردار نیستند، ولی باید توجه داشت که یک زمانی در مراکز استان‌ها هم یک استادیوم 5 هزار نفره وجود نداشت.

سلطانی‌فر همچنین گفت: در بحث اقتصاد ورزش اگر 2 سال کمک‌های خوبی به حوزه ورزش شود با امید خدا و کمک شما نمایندگان محترم و هم‌افزایی می‌توانیم ساز و کاری برای ورود بخش خصوصی ایجاد کنیم.

وی با اشاره به اختصاص 27 صدم از 9 درصد مالیات بر ارزش افزوده به ورزش تصریح کرد: این موضوع با هدف کمک به ورزش و جوانان از سوی مجلس مطرح شده است و در صورت رای نمایندگان مردم در صحن علنی ، حدود یک‌هزار و 300 میلیون تومان به بخش ورزش کشور وارد می‌شود و اتفاق مهمی برای موفقیت برنامه های ورزش کشور استوزیر ورزش و جوانان دیدگاه نسبت به ورزش در دولت تدبیر و امید را یک نگاه مثبت ارزیابی کرد و گفت: همین امر موفقیت بیش از پیش ورزش را رقم خواهد زد.


کد مطلب: 422902

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcgzx9txak9xy4.rpra.html?422902

الف
  http://alef.ir