شرط ائتلاف عربی برای بازگشایی فرودگاه صنعا

20 مرداد 1396 ساعت 17:18


سخنگوی ائتلاف متجاوز عربستان که جنگی خونین علیه یمن را رهبری می‌کند، اعلام کرد که تنها با محقق شدن شروطی مشخص فرودگاه صنعا را بازگشایی می‌کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روزنامه مستقل رأی الیوم، ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف متجاوز عربی به رهبری عربستان در بیانیه‌ای اعلام کرد: فرماندهی ائتلاف گزارشاتی را که دفتر هماهنگی امور بشردوستانه سازمان ملل در یمن درباره بستن فرودگاه صنعا به روی پروازهای تجاری منتشر کرده، پیگیری کرده است.

وی مدعی شد: بستن فرودگاه صنعا به دلیل نگرانی ما از امنیت هواپیماهای مسافربری و پروازهای تجاری و عملیات قاچاق از سوی حوثی‌ها بوده است.

المالکی گفت: ما از سازمان ملل می‌خواهیم در ازسرگیری روند پروازهای تجاری و انتقال مسافر به فرودگاه صنعا از طریق اداره امنیت این فرودگاه و تضمین رفع نگرانی‌های "دولت مشروع" یمن نقش داشته باشد. در صورتی که امنیت هواپیماها تأمین شده و عملیات قاچاق متوقف شود فرماندهی ائتلاف نیز آماده بازگشایی فرودگاه صنعا است.

این اظهارات بعد از آن ایراد شد که اسماعیل ولد الشیخ احمد، فرستاده سازمان ملل به یمن خواهان بازگشایی فرودگاه صنعا شده بود.

وی در توییتر نوشت: بازگشایی فرودگاه صنعا گام مهمی برای کاهش مشکلات یمنی‌ها و تأمین کمک‌های بشردوستانه است. ما بار دیگر می‌خواهیم این فرودگاه در سریع‌ترین زمان ممکن باز شود.

ائتلاف متجاوز عربستان در اوت 2016 فرودگاه صنعا را بست و هرگونه ورود و خروج به یمن چه از طریق هوایی و چه از مرزهای زمینی و دریایی را کنترل می‌کند.

در همین راستا الشیخ احمد بعد از سفر سه روزه‌اش به عربستان وارد اردن شد تا با مقامات این کشور درباره حل و فصل بحران یمن گفتگو کند.

وی در سفرش به عربستان با عبدربه منصورهادی، رئیس‌جمهور مستعفی یمن و عبداللطیف الزیانی، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس دیدار کرد.


کد مطلب: 500806

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdcgzz9n3ak9z74.rpra.html?500806

الف
  http://alef.ir