مقام ترکیه‌ای: قاتل سفیر روسیه، تنها نبوده است

1 دی 1395 ساعت 5:00


یک مقام ترکیه‌ای به شرط ناشناس ماندن گفته که قاتل سفیر روسیه، در اقدامی حساب شده و با همکاری برخی دیگر، دست به ترور این دیپلمات روس زده است.
 به گزارش فارس، یک روز پس از کشته شدن «آندری کارلوف» سفیر روسیه در آنکارا، یک مقام ترکیه‌ای به شرط ناشناس ماندن، اطلاعاتی اندک در خصوص پشت پرده این عملیات حساب‌شده را فاش کرد.

اطلاعاتی که تاکنون در رسانه‌ها منتشر شده از این قرار است که یک افسر جوان پلیس ضدشورش آنکارا به نام «مولود آلتین‌تاش» با مجوزی که مشخص نیست چه کسی صادر کرده، با یک سلاح کمری و به عنوان محافظ سفیر مقتول در پشت او ایستاده و به ناگاه وی را با شلیک 8 گلوله کشته است.

دولت ترکیه همان دیشب، فوراً معارض سیاسی خارج‌نشین اردوغان یعنی «فتح‌الله گولن» و یارانش را به ترتیب دادن این حمله تروریستی محکوم کرد؛ ادعایی که طبق معمول توسط گولن رد شد و دولت ترکیه هم برای رد تکذیبیه وی، کار خاصی نکرد.

حالا دولت ترکیه کم‌کم به انتشار اطلاعات و ایراد اتهاماتی دقیق‌تر روی آورده است؛ یک مقام ترکیه‌ای در مصاحبه با روزنامه دیلی صاباح گفته که ترور سفیر روسیه «اقدامی کاملاً حرفه‌ای و کاری گروهی» بوده است.

گروهی بودن این اقدام در اعلامیه‌های رسمی آنکارا هم منعکس شده بود و هر چند دولت ترکیه همان ابتدای کار، انگشت اتهام را به سوی گولنیست‌ها گرفت، ولی انتشار ویدئوی لحظه قتل و نشان دادن جوانی که پس از قتل، شعارهای مذهبی-عربی اعضای اخوان‌المسلمین یعنی همان طرفداران اردوغان و دشمنان گولنیست‌های غرب‌گرا را سر می‌داد، شک و شبهاتی در خصوص صحیح بودن اتهامات وارده ایجاد کرد.

برنامه‌ریزی شده بودن این اقدام هم ادعای بی‌پایه و اساسی نیست.

مدارک موجود نشان می‌دهد که آقای قاتل از هفته پیش، یک اتاق در هتلی نزدیک محل برگزاری نمایشگاه عکس رزرو کرده بوده و صبح دیروز، وارد آن شده است؛ این اتاق فعلاً مهر و موم است و فقط بازرسان پلیس ترکیه و بازرسان روس که امروز وارد آنکارا شده‌اند، حق ورود دارند.

امنیتی‌های ترکیه معمولاً پس از حوادث تروریستی که معمولاً به طرفداران پ‌‌ک‌ک نسبت داده می‌شود و اکثراً هم از سوی این گروه قبول می‌شود، دست به دستگیری گسترده کُردهای طرفدار پ‌ک‌ک می‌زنند ولی آلتین‌تاش نه کُرد بوده و نه طرفدار این گروه جدایی‌طلب.

تاکنون فقط پدر، مادر، خواهر، دو برادر، نامزد و هم‌اتاقی قاتل مقتول دستگیر شده‌اند ولی خبری از اعترافات آنها در خصوص همکاری احتمالی با ضارب، منتشر نشده است.


کد مطلب: 426422

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchi-nki23nikd.tft2.html?426422

الف
  http://alef.ir