بوئینگ مشکلی برای فروش هواپیما به شرکت های ایرانی ندارد

26 شهريور 1395 ساعت 17:22


معاون مدیر عامل شرکت بویینگ در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا گفت: این شرکت برای فروش هواپیما به شرکت های ایرانی مشکلی ندارد و شرایط برای اخذ مجوز از اوفک مثبت است.

به گزارش ایرنا، «مارتین بنتورد» امروز جمعه در حاشیه همایش رسانه ای نخستین کنفرانس جهانی حمل ونقل پایدار در عشق آباد در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: شرایط برای اخذ مجوز از دفتر کنترل دارایی های خارجی آمریکا ( OFAC؛ Office of Foreign Assets Control) برای فروش هواپیما به شرکت های ایرانی را مثبت ارزیابی کرد.

وی افزود: هم اکنون شرکت بویینگ با شرکت های ایرانی در حال مذاکره است و به نظر فضای مناسبی برای فروش هواپیما به ایران فراهم شده و شرکت بویینگ به نتیجه مذاکرات با شرکت های ایرانی خوشبین است.
به گزارش ایرنا، اوفک، دفتر کنترل دارایی های خارجی آمریکا و زیر مجموعه ای از اداره کل خزانه داری فدرال آمریکا است.

«عباس آخوندی» یک ماه پیش در نشست مشترک با اعضای کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی از پیشرفت در مذاکرات با ایرباس و بوئینگ خبر داده و گفته بود: تاکنون مجوز اوفک صادر نشده است؛ با این همه، طرف های مذاکره ابراز خوش بینی می کنند تا کار انجام شود.

آخوندی افزود: انتظار می رود بتوان با نهایی سازی این قراردادها، کشور را از وضعیت کنونی صنعت هوانوردی خارج ساخت.

دبیر انجمن شرکت های هواپیمایی نیز در این ارتباط معتقد است، با توجه به تعهد لغو تحریم های هوایی ایران، تعلل اوفک در صدور مجوز فروش هواپیما به شرکت های ایرانی غیر منطقی است.

مقصود اسعدی سامانی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: با اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و لغو تحریم ها باید وزارت خزانه داری امریکا نسبت به صدور مجوزهای لازم برای خرید هواپیما توسط شرکت های ایرانی سرعت عمل بیشتری نشان می داد.

وی گفت: شرکت های ایرانی از مدت ها پیش مذاکرات خود را با شرکت های سازنده هواپیما در جهان آغاز کرده اند و هم اکنون مذاکرات ما با شرکت های بزرگ ادامه دارد، اما همه سازندگان هواپیما منتظر صدور این مجوز توسط اوفک هستند.

سامانی با بیان اینکه تعلل اوفک در صدور مجوز برای فروش هواپیما به ایران به سازندگان هواپیما در کشورهای مختلف جهان قانونی نیست، گفت: صدور این مجوز می تواند مشکلات شرکت های غربی را نیز برطرف کند.


کد مطلب: 392646

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchkinx-23nw-d.tft2.html?392646

الف
  http://alef.ir