شیب تند مصرف مواد مخدر در ایران

1 اسفند 1395 ساعت 13:08


قام مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: متأسفانه هنوز نتوانسته‌ایم در حوزه آگاهی‌بخشی و پای‌کار آوردن خانواده‌ها در حوزه مواد مخدر خوب عمل کنیم که این مهم باید در دستور کار شورای مبارزه با مواد مخدر قرار بگیرد.

به گزارش ایسنا، علی مؤیدی در جلسه ستاد مبارزه با مواد مخدر استان ایلام، اظهار کرد: استان ایلام یک استان استراتژیک و مهم است و در سال‌های دفاع مقدس مردم این دیار به‌خوبی به وظیفه خود عمل کردند و آنچه ما داریم حاصل تلاش‌ها و ایثارگری‌های رزمندگان این منطقه در دوران دفاع مقدس است.

وی با بیان اینکه اهمیت و ضرورت مبارزه با مواد مخدر بر همه جهانیان روشن شده و تهدید مصرف مواد مخدر برای همه کشورها اثبات‌شده است، گفت: در کل جهان 250 میلیون نفر مواد مخدر مصرف می‌کنند و متأسفانه شب تند افرایش هم کاملاً روشن است.

مؤیدی با بیان اینکه مصرف مواد مخدر یک تهدید جدی برای بشریت است و نگرانی و حساسیت آسیب مواد مخدر بر چهره تمام جهانیان نمایان است، گفت: دنیا روی ایران در حوزه مبارزه و مقابله با مواد مخدر حساب بازکرده است و باید هر کس و در هر جایگاهی نگران تهدید مواد مخدر باشد و در راستای مقابله و پیشگیری وظیفه خود را انجام دهد.

وی با تأکید بر اینکه دغدغه مبارزه با مواد مخدر باید روزبه‌روز بیشتر شود چون امروز مواد مخدر صنعتی خطرناک و بدون درمان هستند، تصریح کرد: روان‌گردان‌ها بنیان خانواده را تهدید می‌کند و داور و درمان خاصی هم ندارد و تاسف‌بارتر اینکه استان‌های دارای بافت سنتی نیز از این پدیده مصون نیستند، لذا بحث مبارزه با مواد مخدر باید به‌عنوان یک اقدام ویژه در دستور کار فردی، جمعی، خانوادگی و اداری باشد.

قام مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر با بیان اینکه دولت در سال‌های اخیر اقدامات و توجه ویژه به امر مبارزه با مواد مخدر را داشته و موفقیت‌های خوبی در این زمینه به دست آمده است، تصریح کرد: متأسفانه در حوزه درمان، پیشگیری و صیانت عقب هستیم و  این نکته اثبات شده که تنها راه برون‌رفت از این مهم اجتماعی شدن امر مبارزه با مواد مخدر است.

مویدی با اشاره به اینکه 95 درصد توانایی‌ها و اقدامات در حوزه درمان اعتیاد بخش خصوصی است، گفت: تنها با ابزار قهری نمی‌توان با پدیده مواد مخدر مبارزه کرد بلکه باید در سطوح مختلف به این مهم توجه شود. سازمان‌های مردم‌نهاد در استان ایلام ظرفیت بسیار خوبی برای اجتماعی کردن امر مبارزه با مواد مخدر است و تاکنون در این زمینه خوب عمل شده است.

مویدی با اشاره به اینکه ایلام در حوزه‌های فرهنگی، درمان و صیانت اجتماعی، توسعه مشارکت‌های مردمی جزء  استان‌های برتر کشور است، گفت: استان ایلام در حوزه مصرف مواد مخدر استان سفید محسوب می‌شود اما پاکی استان باید حفظ شود و این مسئولیت در این حوزه را خطیرتر می‌کند. در زمینه حمایت‌های مادی و تجهیزاتی به استان ایلام توجه جدی می‌شود و همه دستگاه‌های دخیل در امر مبارزه با مواد مخدر باید استان ایلام را درزمینهٔ ترانزیت مواد ناامن کنند و در این زمینه برخورد قاطع شود.

وی با تأکید بر اینکه در حوزه برخورد باید سر پل‌ها و شاخه‌های اصلی شناسایی و ریشه‌کن شوند، افزود: متأسفانه هنوز نتوانسته‌ایم در حوزه آگاهی‌بخشی و پای‌کار آوردن خانواده‌ها در حوزه مواد مخدر خوب عمل کنیم که این مهم باید در دستور کار شورای مبارزه با مواد مخدر قرار بگیرد.

به گزارش ایسنا، در این نشست از زحمات «رضا صادقیان»دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان تقدیر و «فهد کمالوندی» به عنوان دبیر جدید این شورا معارفه شد.


کد مطلب: 447041

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchkqnkz23nkvd.tft2.html?447041

الف
  http://alef.ir