تحولات انتخاباتی در ایام نوروز؛

اصلاح طلبان همچنان به دنبال نامزد پوششی/ تلاش احمدی نژاد برای حضور در انتخابات/ اصولگرایان در نزدیکی اجماع بر روی کاندیدایی واحد

بخش سیاسی الف، ۱۴ فروردین ۹۶

14 فروردين 1396 ساعت 10:39


واپسین ساعات سال ۱۳۹۵ با آغاز ثبت‌نام کاندیداهای انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا در سراسر کشور همراه بود که تا ۶ فروردین ۱۳۹۶ ادامه داشت. کاندیداهایی که همانطور پیش بینی می شد از ورزشکاران تا چهره های سینمایی و تلوزیونی و ... بین آنها به چشم می خورد. البته امسال ثبت نام آقازاده ها در میان افراد ثبت نام کننده بیشتر به چشم می خورد.

الف هم در یادداشت ها و گزارش هایی به این موضوع پرداخت.

ثبت‌نام مجری تلویزیون، داور فوتبال، معاون بقایی،‌ استاندار سابق اردبیل، خواننده پاپ و یک آقازاده در انتخابات شورای شهر

کدام آقازاده‌ها نامزد انتخابات شورای شهر تهران شدند

آقازاده‌ها لیست انتخاباتی می‌دهند؟

رقابت آقازاده ها و ورزشکاران برای صندلی های شورای پایتخت!

طبق آمار ارائه شده از سوی مسئولان، ۳ هزار نفر در این حوزه کاندیدا شدند و در این دوره شاهد رشد ۵۳ درصدی ثبت‌نام کنندگان در پایتخت بودیم.

در اخبار انتخابات ریاست جمهوری محمود احمدی‌نژاد در ۲۹ اسفندماه ۱۳۹۵ با وجود اینکه پیش از این در بیانیه‌ای اعلام کرده بود در انتخابات پیش‌رو از هیچ شخص یا گروهی حمایت نمی‌کند، در بیانیه جدیدی رسما از کاندیداتوری حمید بقایی حمایت کرد.

احمدی‌نژاد از بقایی حمایت کرد/ وظیفه خویش میدانم مراقبت نمایم تا اشتباهات سال92 یعنی حذف برخی انسانهای صالح از رقابتهای انتخابات ریاست جمهوری تکرار نشود

حجت‌الاسلام عباس امیری‌فر رئیس سابق شورای فرهنگی نهاد ریاست جمهوری هم با اشاره به ماجرای نامه مشایی به رییس دولت اصلاحات گفت که تناقض‌های احمدی‌نژاد در انتخابات ادامه خواهد داشت و ممکن است در لحظه آخر خودش کاندیدا شود (صحبت های وی را می توانید در اینجا بخوانید)

جبهه مردمی نیروهای انقلاب، "جمنا" هم راه خود را پیش می‌رود و آنها کمیته نظارت بر انتخابات در مجمع ملی دوم خود را نیز مشخص کردند. عضو هیات‌رئیسه شورای مرکزی جبهه مردمی نیروهای انقلاب اسلامی اظهار داشت: 5 نامزد جبهه مردمی روز 17 فروردین مشخص و اعلام می‌شود.(اینجا)

علیرضا زاکانی طی نامه ای به کاندیداهای ریاست‌جمهوری ۹۶ به روند انتخاب نامزد توسط جمنا واکنش نشان داد:« همه نامزدهای دعوت شده - چنانچه تصمیم به حضور گرفته اند - باید طبق سازوکار پیش بینی شده در جبهه مردمی وارد میدان شوند و خود را در معرض قضاوت منتخبین مردم انقلابی از شهرهای مختلف و اقشار گوناگون قرار دهند و شورای مرکزی جبهه مردمی نیز باید از این اصل مهم وحدت بخش صیانت نماید.» (متن کامل نامه را اینجا بخوانید)

روز جمعه هم برخی سایت های خبری و کانال های تلگرامی اعلام کردند

در جبهه اصلاح‌طلبان بیش از پیش صدای نامزدی کاندیدای پوششی از میان افراد حاضر در این جناح به گوش می رسد.

به گزارش الف، اگرچه پیش از آغاز عید اصلاح طلبان حسن روحانی را کاندید قطعی خود در انتخابات ۲۹ اردیبهشت اعلام کرده بودند اما محمدرضا عارف همزمان با این اعلام حمایت عنوان کرد: « بی‌شک ما نمی‌توانیم هیچ فردی را از نامزد شدن در انتخابات بازداریم، چرا که حتی نزدیک‌ترین دوستان ما هم اگر خود را صالح و توانمند بدانند کاندیدا می‌شوند. عده‌ای از دوستان نظرشان این است که ما نباید کاندیدا داشته باشیم،‌ اما در مقابل گروهی دیگر می‌گویند که جریان اصلاحات بزرگ است و ما باید چهره‌ معرفی کنیم، در این باره تصمیم‌گیری نکردیم و قبل از ثبت‌نام نامزدها نظر شورای عالی سیاست‌گذاری را درباره نامزد پوششی به طور رسمی اعلام خواهیم کرد.»

یکی از افرادی که از وی به عنوان کاندیدای پوششی نام برده می شد مسعود پزشکیان نایب رییس مجلس شورای اسلامی بود که دیروز با انتقاد از برخی اقدامات دولت گفت که پیروزی روحانی در انتخابات سال 96 بستگی به نحوه حضور او در انتخابات و برخورد صادقانه با مردم دارد. وی همچنین اعلام کرد روحانی عدم موفقیت‌هایش را شفاف به مردم بگوید.(اینجا بخوانید)

درباره لیست شورای شهر اصلاح طلبان نیز، "حسین مرعشی" به عنوان رییس ستاد انتخابات شورای شهر اصلاح طلبان تهران انتخاب شده و آنها اعلام کردند که لیست نهایی پس از تایید صلاحیت‌ها اعلام خواهد شد. در عین حال زمزمه‌هایی از احتمال انتشار دو یا سه لیست برای انتخابات شورای شهر تهران از سوی اصلاح‌طلبان به گوش می‌خورد.

*معاون اول رئیس‌جمهور: رای مردم صیانت می‌شود
اسحاق جهانگیری دو انتخابات پیش رو را بسیار مهم دانست و گفت: با اطمینان اعلام می‌کنم که از رای مردم صیانت و حفاظت می‌گردد و هماهنگی خوبی بین دستگاه‌ها برای برگزاری انتخابات وجود دارد و از این بابت هیچ نگرانی وجود ندارد.

وی ادامه داد: انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی نقش مهمی در مسایل کشور دارد، بطوری‌که ریاست‌جمهوری پس از رهبری مقام دوم کشور را دارد و مسئول اجرای قانون اساسی است و مردم با رای خود سرنوشت، کشور را برای چهار سال به یک نفر واگذار می‌کنند.

هشدار توئیتری حسام‌الدین آشنا به انتخابات ‌ستیزان
مشاور فرهنگی رییس جمهور در پیامی توئیتری به انتخابات‌ستیزان هشدار داد و گفت: انتخابات ستیزان از هر دسته و سازمانی که هستند، بدانند، باید منتظر مداخله حکیمانه رهبری و مواجهه قاطعانه مردمی باشند.


کد مطلب: 458454

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchm6nkk23nmkd.tft2.html?458454

الف
  http://alef.ir