«فلافل، عاشقانه‌ها و چند چیز دیگر»؛ مصطفا غضنفری؛ چشمه

8 مهر 1394 ساعت 16:37


فلافل، عاشقانه‌ها و چند چیز دیگر
شاعر: مصطفا غضنفری
ناشر: چشمه، چاپ اول۱۳۹۴
۸۱ صفحه، ۷۰۰۰ تومان

این کتاب را  فروشگاه اینترنتی شهر کتاب تا یک هفته پس از معرفی، با ۱۰% تخفیف ویژه عرضه می‌کنند، در صورت تمایل  اینجا کلیک کنید.

****

نشر چشمه در حوزه شعر، ماه‎های پرباری را پشت سرگذاشته است. ترکیبی از شاعران پیشکسوت باتجربه و شاعران مستعد جوان مجموعه جهان تازه شعر این ناشر را با عناوینی متنوع پیش روی علاقمندان این حوزه گذاشته است.

مصطفا غضنفری نیز یکی از چهره هایی است که نخستین اثر خود را در این مجموعه به بازار فرستاده و توسط نشر چشمه به مخاطبان معرفی شده است. «فلافل، عاشقانه‌ها و چند چیز دیگر» شامل ۵۰ شعر کوتاه از غضنفری است که چندی پیش برنده جایزه شعر خبرنگاران نیز شده است.

برخی اشعار این مجموعه بسیار کوتاه و دارای کم و کیفی هایکووار هستند. «اما درخت»، «در گریز از خانه مقتول»، «تقصیر پرندگان است»، «از چشم غول‌های زیادی»، «به گرمای آنجا راضی بود»، «کشتی از همین حالا»، «جام ملت‌های اروپا زیباست»، «نخل‌های بزرگ‌تر»، «سیبی از دستت نیفتد»، «از آتش تو»، «در بازگشت به خانه»، «علامت تعجب است زیرسیگاری»، «میان عشق و دوست داشتن»، «از درخت سیب»، «چشم‌هایت را»، «پیش از من»، «نصف پلک‌های این جنگل» و «تاریکی گیسوانت» عناوین برخی از اشعار منتشر شده در این کتاب است.

تاریکی گیسوانت/ روشن می‌کند قلبم را/ و با روشنی چشم‌هایت/ دندان‌هایم را تیز می‌کنم/ در من/ هواپیمای بی سرنشینی‌ست/ که از شناسایی دهان تو باز می‌گردد/ و با همین مدارک زنده/ از تیرک برق کوچه‌ات/ پناهندگی سیاسی می‌گیرم/ قبل از آن که ببینمت/ شاعر بیچاره‌ای بودم/ که حتا سیگار هم نمی‌کشید...

زبان غضنفری در اشعارش ساده و بیشتر دلبسته معنا به نظر می رسد و ارجاعات طنز آمیز از یگر ویژگی های برخی اشعار او در این کتاب محسوب می شوند.


کد مطلب: 298579

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchq6niw23nwmd.tft2.html?298579

الف
  http://alef.ir