پاکستان: به هیچ جریان ضدایرانی ملحق نمی شویم

10 فروردين 1396 ساعت 18:15


رسانه های های پاکستان به نقل از برخی منابع آگاه در وزارت امور خارجه این کشور گزارش دادند که اسلام آباد هرگز به جریان یا ائتلافی که علیه ایران باشد، نخواهد پیوست.

روزنامه انگلیسی زبان 'نیشن' روز گذشته به نقل از برخی منابع وزارت امور خارجه پاکستان بدون ذکر نام آنها نوشت: پاکستان ارزش و اهمیت زیادی به روابط خود هم با ایران و هم با عربستان قائل است و هرگز اقدامی انجام نخواهد که باعث رنجش هر کدام از این دو کشور دوست خود شود.

مقامات پاکستان می گویند ائتلاف خودساخته عربستان متشکل از تعدادی از کشورهای منطقه که از سوی ریاض به عنوان ائتلاف نظامی اسلامی نام گذاری شده است، ماهیت فرقه ای و یا ضدایرانی ندارد.

یکی از مقامات وزارت امور خارجه پاکستان به روزنامه نیشن گفته است: ما در روزهای اخیر با طرف ایرانی در تماس بوده ایم و تلاش کرده ایم تا مواضع پاکستان را در خصوص عضویت این کشور در ائتلاف تحت رهبری عربستان کاملا روشن کنیم. به ایران اطمینان داده ایم که پاکستان در هیچ ائتلاف ضدایرانی حضور نخواهد یافت.

اگرچه حدود دوسال از اعلام رسمی تشکیل این ائتلاف از سوی عربستان می گذرد، اما اهداف و برنامه های آن هنوز بطور مشخص اعلام نشده است.

از هفته گذشته که طبق گفته وزیر دفاع پاکستان، دولت این کشور مجوز لازم برای پیوستن ژنرال راحیل شریف فرمانده سابق ارتش پاکستان به ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان برای عهده دار شدن فرماندهی این ائتلاف را صادر کرده است، موجی از انتقادات از سوی رسانه ها، شخصیت های دانشگاهی، سیاسی، مذهبی، احزاب و گروه های مختلف و اقشار مختلف مردم علیه ایفای نقش پاکستان در ائتلاف نظامی عربستان آغاز شده است.

مردم پاکستان معتقدند دولت و ارتش این کشور باید بجای توجه به مسائل خارجی، به فکر مبارزه موثرتر علیه تروریسم و رسیدگی به سایر مشکلات در داخل پاکستان باشند.

ناصرخان جنجوعا مشاور امنیت ملی دولت پاکستان در گفت و گو با خبرنگاران گفته است که ژنرال راحیل شریف اگر به فرماندهی ائتلاف نظامی تحت رهبری عربستان منصوب شود، از تجربه و دانش خود برای حل مسائل جهان اسلام و نزدیک کردن روابط ایران و عربستان استفاده خواهد کرد.

در همین حال، عبدالقادر بلوچ وزیر امور مناطق مرزی پاکستان ضمن مخالفت تلویحی با این تصمیم دولت کشورش، به صراحت گفته است اگر ژنرال راحیل شریف فرماندهی ائتلاف تحت رهبری عربستان را عهده دار شود، محبوبیت و احترام و آبرویی را که در داخل پاکستان برای خود جمع کرده بود، همه را یکجا از دست خواهد داد.

این روزها، موضوع صدور مجوز دولت پاکستان برای محلق شدن فرمانده سابق ارتش این کشور به ائتلاف خودساخته عربستان به عنوان فرمانده این ائتلاف، به موضوع داغ رسانه های این کشور تبدیل شده و اختلاف نظر میان مقام های دولتی پاکستان نیز درخصوص صدور این مجوز جنجالی، آشکار است.


کد مطلب: 457707

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchvqnkq23nmqd.tft2.html?457707

الف
  http://alef.ir