سیگار ریسک سرطان حنجره را تا 40 برابر افزایش می‌دهد

21 خرداد 1396 ساعت 10:31


دبیر علمی سومین سمینار ملی تومورهای سر و گردن، گفت: استعمال سیگار احتمال بروز تومورهای حنجره را تا ۴۰ برابر افزایش می‌دهد.

به گزارش مهر، دکتر نوید احمدی روزبهانی در آستانه برگزاری سومین سمینار ملی تومورهای سر و گردن، افزود: طی برگزاری این سمینار هر ساله یکی از سرطان های سر و گردن مورد بحث قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: امسال تومورهای حنجره و حلق تحتانی مورد بحث قرار خواهد گرفت و پزشکان کشور در خصوص آخرین دستاوردهای حوزه درمان، تشخیص و بهبود که در کشور امکانپذیرشده است به تبادل نظر خواهند پرداخت.

دبیر علمی سومین سمینار ملی تومورهای سر و گردن یاد آور شد: تومورهای بسیاری ناحیه سر و گردن را درگیر می‌کند که از جمله آنها می‌توان به تومور حنجره اشاره کرد.

وی افزود: تومور حنجره با علایمی مانند اختلال در تکلمی و تنفس بروز می یابد و در تمام رده های سنی بروز پیدا می‌کند.

احمدی روزبهانی با توجه به شیوع سرطان حنجره در کشور، بیان کرد: شیوع این سرطان در کشور ما در سطح آمارهای جهانی است و از هر صد هزار نفر ۲ تا ۳ نفر را درگیر می‌کند.

این متخصص گوش، حلق و بینی افزود: مهم ترین عامل بروز این سرطان استعمال دخانیات است البته عوامل دیگری مانند آلودگی هوا نیز مطرح شده است اما مجامع بیت المللی و نتایج تحقیقات انجام شده این عامل را به طور قطعی تایید نکرده است.

به گفته وی، استعمال سیگار احتمال بروز سرطان حنجره را ۱۰ تا ۴۰ برابر افزایش می دهد.

این جراح سر و گردن در ادامه تصریح کرد: اگر فردی علاوه بر سیگار مواد الکلی مصرف کند این احتمال تا ۸۰ برابر افزایش می‌یابد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی یادآور شد: خوشبختانه پیشرفت های خوبی در حوزه تشخیص، درمان، بهبود و بازتوانی بیماران در کشور حاصل شده است.

سومین سمینار تومورهای سر و گردن ۱۹ تا ۲۰ مرداد ۹۶ در سالن همایش های بیمارستان میلاد برگزار می‌شود.


کد مطلب: 481502

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchvznki23n6md.tft2.html?481502

الف
  http://alef.ir