بازی اصلاح طلبان با کارت شورای نگهبان برای عبور از روحانی

23 شهريور 1395 ساعت 12:36


چند روز پیش بود که روزنامه آرمان از قول شیخ نور خبر داد‌: «در یافتن گزینه‌ای غیر از روحانی فعال باشید!» حجت الاسلام ناطق نوری این توصیه را در دیدار با جبهه اصلاح‌طلبان و جبهه اعتدالگرایان کرده است.
روزنامه آرمان در گزارشی که ۲۱ شهریورماه منتشر کرد، از تلاش اصلاح‌طلبان برای معرفی گزینه‌هایی غیر از روحانی برای انتخابات ریاست جمهوری ۹۶ خبر داد. این روزنامه در گزارش خود تلاش کرد تا دلیل این موضوع را با پیش‌بینی احتمالاتی مانند رد صلاحیت روحانی مطرح کند تا از این طریق به مردم القا شود که اصلاح‌طلبان همچنان از روحانی حمایت کرده و فقط برای اطمینان خاطر گزینه‌های دیگر را هم معرفی می‌کنند.
                                                                                     
آرمان در این زمینه نوشته است: «طبق آنچه به نقل از شیخ نور منتشر شده، این جمله را می‌توان آماده‌باش او به اصولگرایان میانه‌رو حامی روحانی دانست که اگر مانند سال ۹۲ که صلاحیت آیت‌ا…‌ هاشمی برای انتخابات ۹۲ محرز نشد، در سال ۹۶ هم روحانی نتوانست به هر دلیلی در قامت کاندیدا ظاهر شود، شوک بزرگی به این طیف وارد نشود و بتوانند کاندیدای خود را جایگزین کنند اما در نهایت بر همگان روشن و واضح است آقای ناطق نوری هیچگاه از حمایت آقای روحانی منصرف نشده و نخواهد شد.» آقای بابک آذرباد، نایب‌رییس جبهه اصلاح‌طلبان راوی دیدار جبهه اصلاح‌طلبان و جبهه اعتدالگرایان با ناطق نوری نیز در پاسخ به این پرسش که به نظر شما چه کسانی باید از سوی جبهه اصلاحات برای سال ۹۶ نامزد شوند، گفت: باید دکتر عارف، حجت الاسلام ناطق نوری و دکتر ظریف که مورد تأیید آقایان‌هاشمی و رییس دولت اصلاحات هستند، در انتخابات پیش رو کاندیدا شوند.
تنها رسانه‌های اصلاح‌طلب نیستند که خبر کاندیداتوری ظریف را مطرح می‌کنند؛ به گزارش فارس، اندیشکده «یوراسیا» در مطلبی تحت عنوان «محمد جواد ظریف، رییس جمهور آتی ایران» نوشت: اینک در بین نخبگان سیاسی ایران برخی چهره‌های مطرح، آشکارا عنوان می‌دارند «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه نامزدی مناسب است؛ لذا تحرک‌های سیاسی در حمایت از گنجاندن ظریف در فهرست نامزدها به سرعت در حال شکل گیری است.

سفیر سابق ایران در عربستان: ظریف مقابل روحانی قرار نمی‌گیرد

آقای محمدرضا نوری شاهرودی، سفیر سابق ایران در عربستان در گفت‌وگو با «صبح نو» درباره خبرهایی مبنی بر کاندیداتوری ظریف در انتخابات ۹۶ گفت: عده‌ای در تلاش‌اند تا مواجهه‌ای را بین روحانی و ظریف به‌وجود بیاورند که به مصلحت ظریف نیست و تا آنجایی که من با روحیات وی آشنایی دارم ظریف که دیپلماتی پخته و با تجربه است، به عرصه انتخابات وارد نمی‌شود. وی با تاکید بر اینکه شایستگی‌های ظریف در حد استانداردهای جهانی است، اظهار داشت: ظریف خود، مقابل روحانی قرار نمی‌گیرد، وی فرد قدرتمندی است و توانسته سکان پرتلاطم وزارت خارجه را به سر منزل مقصود برساند و این کار کمتر از کارهای دیگر نیست. نوری شاهرودی افزود: ظریف می‌تواند به همین شکل ادامه دهد، شخصیتی بین‌المللی است و این کار از کارهای دیگر پر اهمیت‌تر است.

غرویان: عارف مجدداً کاندیدا می‌شود

حجت‌الاسلام محسن غرویان هم در گفت‌وگو با «صبح نو» با اشاره به خبرهایی درباره حمایت از ظریف برای حضور در انتخابات ۹۶، گفت: ما در محافل خصوصی جمعی از اساتید حوزه گفتیم جناح اعتدالگرایان باید چندین گزینه برای مطرح کردن داشته باشند که کسانی فکر نکنند حامیان دولت و اعتدالگرایان گزینه‌ای جز آقای روحانی ندارند. از جمله افرادی که به نظر ما شایستگی ریاست جمهوری را دارند دکتر ظریف است که با بینش وسیع جهانی و بین‌المللی و نوع نگاهی که به مسائل داخلی و خارجی دارد؛ ما وی را مناسب پست و مقام ریاست جمهوری دیدیم و با ظریف هنوز گفت‌وگوی مستقیمی نداشتیم. وی ادامه داد: بعد از رسانه‌ای کردن این موضوع، ظریف به بنده پیغام داد که من قصدی برای حضور در انتخابات ریاست جمهوری ندارم، لذا ما گفتیم اگر در این دوره شرکت نمی‌کند در سال ۱۴۰۰ و بعد از اتمام دوره دوم روحانی کاندیدای حضور در انتخابات شود چراکه شخصیتی مناسب است و می‌تواند در منصب ریاست جمهوری در خدمت مردم باشد. این فعال سیاسی اعتدالگرا درباره گزینه‌های منتخب اعتدالگرایان برای حضور در انتخابات ۹۶ گفت: ما درباره گزینه‌های دیگر در حال مطالعه هستیم اما گزینه‌های دیگر هم به‌خاطر حضور روحانی حاضر به حضور در انتخابات نیستند؛ اما نمی‌توانیم اسامی افراد را مطرح کنیم چراکه اگر ما اسامی گزینه‌های مورد نظر خود را اعلام کنیم شاید توسط شورای نگهبان رد صلاحیت شوند.
وی درباره احتمال کاندیداتوری لاریجانی و عارف افزود: بنده شخصاً برای انتخابات ۸۸ و ۹۲ از لاریجانی برای حضور در عرصه دعوت کردم اما وی اعلام کرد که برای ورود به عرصه انتخابات ریاست جمهوری برنامه‌ای ندارد، لذا در این دوره هم جمع بندی لاریحانی این است که فعلاً مصلحت نیست. غرویان درباره اینکه انتخابات ۹۶ هم مانند انتخابات ۹۲ خواهد بود؛ اظهار داشت: نمی‌توان هم اکنون درباره تعداد گزینه‌های موردنظر به طور قطعی نظر داد اما بر اساس محاسبات و جمع بندی‌های جریانات موجود کشور احتمالاً عارف مجدداً کاندیدا می‌شود ولی نهایتاً به نفع روحانی کنار می‌رود، همچنین ممکن است افرادی برای پرشور کردن انتخابات بیایند اما گزینه اول ما روحانی است.
درحالی‌که ۸ ماه به انتخابات ریاست جمهوری زمان مانده است اصلاح‌طلبان با القای احتمال رد صلاحیت روحانی در انتخابات ۹۶ و معرفی گزینه‌هایی دیگر چون ظریف آیا از عملکرد روحانی ناراضی‌اند و به دنبال دلیلی برای عبور از وی می‌گردند و می‌خواهند بار عبور از روحانی را بر دوش نظام و شورای نگهبان بگذارند یا اینکه با اعلام این اخبار و پر و بال دادن به آن، از هشت‌ماه مانده به انتخابات، می‌خواهند افکار عمومی را منحرف بر وعده‌های محقق نشده دولت سرپوش بگذارند؟


کد مطلب: 391502

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchvznxi23nwmd.tft2.html?391502

الف
  http://alef.ir