زاکانی: دعوت از آمانو برای اتمام حجت بود

30 شهريور 1394 ساعت 17:10


رئیس کمیسیون برجام مجلس گفت: کمیسیون برجام، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را برای اتمام حجت دعوت کرده بود، نه ارائه مفاد توافق محرمانه.

علیرضا زاکانی رئیس کمیسیون ویژه بررسی برجام مجلس شورای اسلامی در جمع خبرنگاران با اشاره به حضور یوکیا آمانو در کمیسیون برجام گفت: در این جلسه، ما پنج انتظار نمایندگان مردم و یک خط قرمز مهم را با مدیرکل آژانس بین‌المللی مطرح کردیم و از اول هم قرار نبود از وی درباره توافق محرمانه ایران و آژانس چیزی بپرسیم، به عبارت دیگر کمیسیون برجام، آمانو را برای اتمام حجت دعوت کرده بود، نه ارائه مفاد توافق محرمانه.

به گزارش فارس وی افزود: کمیسیون برجام برای دستیابی به اطلاعات مربوط به توافق محرمانه، قطعاً به تیم هسته‌ای فعلی اعتماد داشته و نامه‌ای هم در این خصوص قبلا به آقای صالحی نوشتیم و بر همین اساس نیازی به اظهارنظر آمانو در این باره نداشتیم.

زاکانی با اشاره به این نکته که کمیسیون برجام در راستای در راستای تکمیل زحمات تیم مذاکره‌کننده، رفع اشکالات احتمالی و کسب اطمینان از لغو تحریم ها قدم برمی‌دارد، اظهار داشت: اعضای کمیسیون در دیدار با آمانو به روشنی به وی یادآور شدند که خواهان برخورد غیرسیاسی، فنی و شفاف آژانس با مسئله هسته‌ای ایران هستند.

وی افزود: به آقای آمانو و همراهانش این نکته را متذکر شدیم که توقع ما این است که آژانس نه‌تنها نسبت به حفظ اطلاعات هسته‌ای ایران قدم بردارد، بلکه در راستای توسعه این فناوری و تسهیل تحقیق و توسعه دانش هسته‌ای نیز وظیفه خود را دنبال کند.

زاکانی افزود: انتظار دیگری که از آمانو داشتیم و به روشنی با وی در میان گذاشتیم، لزوم تلاش بیشتر آژانس در جهت خلع سلاح هسته‌ای جهانی و آغاز آن از منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا بود.

رییس کمیسیون ویژه برجام در پایان گفت: خط قرمز مهم خود نسبت به مسایل دفاعی و امنیتی و حفظ عزت بالای ایران اسلامی را نیز به آمانو گوشزد کردیم.


کد مطلب: 296490

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchw-niv23nwkd.tft2.html?296490

الف
  http://alef.ir