عوارض اختلال تیروئید

13 اسفند 1394 ساعت 8:25


خانم هایی که با مشکل تیروئید دست و پنجه نرم می کنند در معرض چه آسیب هایی قرار دارند آن ها با چه مشکلاتی مواجه خواهند شد فرزندان آن ها نیز دچار این اختلال خواهند شد یا خیر؟اختلال تیروئید با خانم ها چه میکند؟

غده تیروئید در جلوی نای قرار گرفته و برای ساختن هورمون های آن نیاز ضروری به ید است . اما همان طور که گفته می شود؛ اختلالات تیروئید در زنان ۱۰ برابر شایع تر از مردان است .این اختلالات خود را به شکل کم کاری یا پر کاری تیروئید نشان می دهد .از جمله عواملی که باعث این مشکل می شود می توان به کمبود ید ، مسائل خود ایمنی ، اشعه‌ درمانی در ناحیه سر و گردن و … اشاره کرد. از آن جا که عملکرد این غده با دستگاه تناسلی ارتباط دارداز دکتر ملیحه میر شه پناه جراح ومتخصص خواستیم تا در این باره اطلاعاتی را در اختیار خوانندگان قرار دهد .

وی در زمینه تاثیر اختلال تیروئید در عملکرد دستگاه تناسلی به ۳ مورد زیر اشاره می کند:

۱ – ناباروری که ناشی از اختلال تخمک گذاری است.
۲ – افزایش خطر سقط
۳ – بی نظمی قاعدگی که بیشتر به صورت فاصله زیاد بین دوره های پریود است.

این جراح زنان اثرات کم کاری و پرکاری تیروئید رابر بارداری چنین بر می شمارد :
۱ – کم هوشی جنین
۲ – کوتولگی جنین
اثرات پر کاری تیروئید در بارداری عبارت است از:
۱ – عوارض در جنین:
الف- در مواردی به پر کاری تیروئید جنین و مواردی نیز به کم کاری تیروئید منجر می شود ولی بیشتر نرمال است.
مصرف داروهای مربوط به کنترل پر‌کاری تیروئید نیز می‌تواند در جنین عوارضی ایجاد کند.
ب –رشد نکردن کافی جنین
۲ – عوارض پر کاری تیروئید در مادر: مهم ترین عوارض پرکاری تیروئید عبارت است از : نارسایی قلبی ،فشارخون بارداری ، افزایش غیر طبیعی ضربان قلب ، کاهش وزن با وجودتغذیه کافی

عملکرد تیروئید در بعد از زایمان
معمولا یک پرکاری تیروئید گذرا طی ۶ هفته بعد از زایمان دیده می شود که بعد از آن به کم کاری تبدیل می‌شود. علت این تغییرات التهاب تیروئید در دوران نفاسی است که باید درمان شود.
تشخیص تغییرات تیروئید در بارداری به علت ترشح هورمون های مشابه از جفت مشکل است. لذا زنان باید قبل از بارداری آزمایش تیروئید بدهند و هرگونه اختلال آن کنترل شود و سپس اقدام به بارداری کنند .
منبع: خراسان


کد مطلب: 336198

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchw-nx623nxzd.tft2.html?336198

الف
  http://alef.ir