سایه سنگین داعش بر کریسمس در اروپا و آمریکا/ احتمال حمله گرگ های تنها افزایش یافته است

بخش بین الملل الف، 6 دی 95

6 دی 1395 ساعت 8:00


در پی حمله مرگبار در آلمان، نگرانی ها در اروپا از تکرار چنین حملاتی در جشن های کریسمس افزایش یافته است. به خصوص اینکه با شکست های پی در پی داعش در عراق و سوریه نه تنها روند سربازگیری تکفیری ها به شدت کاهش یافته بلکه گمانی زنی ها مبنی بر تشدید بازگشت نیروهای کشورهای غربی نیز افزایش یافته است. همین مسئله موجبات ترس و دلهره از تکرار چنین حملات تروریستی شده است.

به گزارش خبرگزاری ها، در فرانسه بیش از ۹۰ هزار نیروی پلیس، ژاندارمری و ارتش، وظیفه حفاظت از کلیساها و نیز اماکنی را که در آن اجتماع مردمی صورت می گیرد، بر عهده گرفته اند. یکی از ساکنان شهر نیس فرانسه می گوید: «نگرانم. هنوز چهاردهم ژوئیه را از یاد نبرده ام و حالا حمله به برلین. برغم سالهای گذشته، امسال به مراسم عشای ربانی نمی روم.»

برونو لورو وزیر کشور فرانسه ضمن اشاره به تهدیدهای تروریستی موجود در این کشور از مردم خواسته است جشن های کریسمس و پایان سال نو را در کمال آرامش دنبال کنند.

فرانسه پس از حمله تروریستی ژانویه ۲۰۱۵ همواره در معرض تهدید گروه های افراطی قرار داشته و دست کم ۱۷ طرح عملیات تروریستی در خاک این کشور تاکنون شناسایی و خنثی شده است.

در ایتالیا بیش از هفت هزار نیروی نظامی در کنار پلیس این کشور برای تامین امنیت شهرهای بزرگ به خدمت گرفته شده اند. در رم پایتخت این کشور تردد کامیون ها به مراکز شهر تا بیست و ششم دسامبر ممنوع اعلام شده است. این تدابیر برای جشن های سال نو میلادی نیز قابل اجرا خواهد بود.

در پی حمله  به بازار کریسمس در برلین و ترور سفیر روسیه در آنکارا، پلیس لندن نیز در حال بازبینی برنامه‌های امنیتی خود جهت حفاظت از مردم در جریان کریسمس و سال نوی مسیحی است.

اما در آلمان که صحنه آخرین حمله تروریستی سال جاری میلادی بود، مقامات این کشور از هر تلاشی برای بازگرداندن آرامش و اطمینان خاطر به شهروندان فروگذار نیستند. پلیس آلمان به تمامی ایستگاه‌های قطار و فرودگاه‌ها نیروهای مسلح اعزام کرده است. توما دو مزیر، وزیر کشور آلمان، اعلام کرد باوجود اینکه عامل حمله تروریستی در برلین کشته شده است؛ این کشور همچنان در معرض خطر و تهدیدات احتمالی تروریستی قرار دارد. بیش از 100 بازرس در آلمان مامور شناسایی و کشف شبکه‌های تروریستی مرتبط با عامل حمله به بازارچه کریسمس برلین شده‌اند.

این در حالی است که گروه تروریستی داعش از هوادارانش در آمریکا خواست که به کلیساهای این کشور حمله کنند.

شبکه خبری سی ان ان گزارش داده است دولت آمریکا پس از درخواست داعش از هوادارانش برای حمله به کلیساهای این کشور از مقام های محلی خواست تا جانب احتیاط را رعایت کنند.وزارت امنیت داخلی آمریکا پس از انتشار فهرستی از کلیساهای این کشور در پایگاه های اینترنتی داعش سطح هشدار را افزایش داده است.

گرگ های تنها عامل گسترش راست افراطی هستند
برنامه ریزان داعش دریافته اند که دیگر نیازی نیست که همانند حمله یازده سپتامبر، هواپیماربایی کنند یا یک کامیون بمب گذاری شده را در میدان تایم منفجر کنند تا حمله آنها موثر باشد. یک کامیون یا سلاح های نیمه خودکار که دسترسی به آنها آسان است، همه چیزی است که به آن نیاز دارند تا حمله ای را هماهنگ کنند.
بر این اساس به گفته جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا« پیشگیری از حمله ای که مهاجم تصمیم دارد با کمترین امکانات و هزینه ها افراد را بکشد، بسیار دشوار است.»

گفتنی است در پی حادثه برلین، تدابیر شدید امنیتی در اروپا ، در راستای سیاست سختگیرانه علیه پناهجویان در این قاره ، پناهجویان با محدویت‌هایی بیش از گذشته مواجه می‌شوند و این محدویت‌ها رنگ خشونت نیز خواهد گرفت.

مخالفان پناهجویان در اروپا معتقدند همزمان با موج پناهندگی آوارگان جنگی خاورمیانه ، تروریست‌ها نیز به همراه آنها وارد این قاره می‌شوند ؛ از این رو باید با ورود پناهجو به اروپا مقابله شود. این در حالی است که جنگ‌های خاورمیانه ، ریشه در دخالت کشورهای غربی و حمایت مالی و تسلیحاتی آنها از تروریسم دارد.در هر حال ، تا زمانی که دخالت‌ها و جنگ افروزی غرب در خاورمیانه متوقف نشود، ناامنی در کشورهای این قاره نیز وجود دارد. در عین حال این حملات باعث می‌شود که غربی‌ها به سمتی بروند که سیاستمداران خود را از تندروها انتخاب کنند.

این موضوع به طور کلی به نفع راست گرایان و افراطی ها در اروپا می باشد. به عنوان مثال ناظران سیاسی پیش بینی می‌کنند حملات تروریستی تازه ای در فرانسه با وجود بالا بودن احساسات علیه مسلمانان در این کشور، می‌تواند نتیجه انتخابات را به سود مارین لوپن نامزد حزب جبهه ملی تغییر دهد.


کد مطلب: 428097

آدرس مطلب: http://alef.ir/vdchw6nkq23nivd.tft2.html?428097

الف
  http://alef.ir